AGD i RTV: spadek sprzedaży o ponad 200 mln złotych

Jakub Kornacki
AGD  RTV 
AGD i RTV: spadek sprzedaży o ponad 200 mln złotych

Na podstawie przeprowadzonego przez PwC raportu jednoznacznie stwierdzono, że obroty w sklepach RTV i AGD niebawem spadną o około 207 milionów złotych, a pracę może stracić nawet 200 osób.

0

Zgodnie z szacunkami PMR, polski rynek sprzętu AGD i RTV wynosi około 22 miliardy złotych. Wszystkie przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą w tym segmencie charakteryzują się względnie rozbudowanymi łańcuchami dostaw i wysokimi kosztami organizacji sprzedaży. Najczęściej firmy te prowadzone są osobiście przez właścicieli, a na rynku działają jako spółki akcyjne lub z o.o. Wprowadzenie w życie ustawy zakazującej handlu w niedzielę sprawi, że obroty w tym segmencie spadną o około 20%.

Badanie PwC przeprowadzone na próbie 320 sklepów wskazuje, że nieco ponad połowa handlu w branży RTV i AGD prowadzona jest w centrach handlowych. Z tego powodu wielkość rynku RTV i AGD w centrach handlowych szacujemy na 8 mld zł. Większość sprzedaży z niedziel rozłoży się na pozostałe dni tygodnia, jednak część odpowiadająca za zakupy kompulsywne zostanie utracona. Zakładamy, że w tym segmencie nie przekracza ona 10%. Z powyższych powodów całkowity spadek sprzedaży RTV i AGD w centrach handlowych szacujemy na ponad 200 mln zł, co oznacza również ubytek pracy dla ponad 200 pracowników - powiedział Mateusz Walewski, Starszy Ekonomista PwC.

Jak ustaliliśmy, po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele, możliwość działalności przysługiwałaby nie więcej niż 10% sklepów w obiektach handlowych. Oznacza to, że koszty zmienne oraz część kosztów mieszanych ponoszonych w niedziele będzie dzielona na dziesięciokrotnie mniejszą liczbę najemców, co w konsekwencji oznacza ich 6-krotny wzrost. Wobec wzrostu czynszu i oczekiwanej niższej sprzedaży należy spodziewać się, że najemcy nie zdecydują się na działalność w niedziele. Galerie i obiekty handlowe pozostaną zamknięte – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Źródło: Polska Rada Centrów Handlowych, AGDLab.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.