Crock-Pot: dowolność gotowania w nowych wolnowarach

Jakub Kornacki
Crock-Pot: dowolność gotowania w nowych wolnowarach

W ofercie marki Crock-Pot pojawiły się trzy nowe wolnowary. Dwa z nich to modele cyfrowe DuraCeramic saute o pojemności 5 lub 6 l, a także Crock-Pot 3,5 l. Urządzenia wyróżniają się użyciem zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz atrakcyjnym wyglądem.

0

Metoda slow-cooking polega na długiej obróbce termicznej składników w stosunkowo niskiej temperaturze (od 70oC do 90oC). takie sposób przygotowanie potraw sprawia, że zachowują one więcej smaków, aromatów oraz wartości odżywczych. Oprócz tego możemy raz na zawsze zapomnieć o przypalaniu się dań, a także ich przywieraniu do naczynia.

Crock-Pot 5 l saute (2)

Wszystkie nowe produkty marki Crock-Pot są idealnym rozwiązaniem do przygotowania posiłku dla całej rodziny. Urządzenia oferują możliwość wyboru jednego z dwóch dostępnych poziomów grzania. Każdy z modeli oferuje możliwość wyboru funkcji automatycznego podgrzewania, dzięki czemu potrawy cały czas będą zachowywały właściwą temperaturę.

Crock-Pot 6 l saute (1)

Model Crock-Pot 3,5 l przeznaczony jest generalnie do jednoczesnego gotowania dla czterech osób. Wyjmowane kamionkowe naczynie może zostać używane w piekarniku oraz czyszczone w zmywarce. Crock-Pot 5 l z elektronicznym programatorem posiada funkcję timera. Urządzenie wyposażono w termoodporne naczynie saute z powłoką DuraCeramic, dzięki któremu istnieje możliwość podsmażenia potraw na ogniu lub na płycie grzewczej oraz indukcyjnej. Model przeznaczony jest do gotowania dla sześciu osób. Podobnie prezentuje się model Crock-Pot 6 l z elektronicznym programatorem, który posiada wyłącznie większą pojemność.

Źródło: Crock-Pot, AGDLab.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.