Produkcja filmów w 8K stanie się łatwiejsza

Marek Cekaw
Produkcja filmów w 8K stanie się łatwiejsza

Wprawdzie kilka firm zaprezentowało już własne modele telewizorów 8K, jednak dotychczas nie było nawet mowy o produkcji materiału w tym formacie, ze względu na dużą moc obliczeniową potrzebną do obróbki obrazu. Inżynierowie z NTT rozwiązali jednak ten problem w bardzo prosty sposób.

1

Telewizory 4K dopiero zaczynają się upowszechniać, ale producenci sprzętu już mają w zanadrzu modele 8K, które chcą wkrótce wprowadzić do sprzedaży. Dotychczas taki sprzęt był jednak bezużyteczny, ponieważ do obróbki obrazu w takiej rozdzielczości potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa komputerów. Jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, dlatego do tej pory materiały w 8K ograniczały się wyłącznie do wersji demonstracyjnych, prezentujących możliwości tej technologii.

Inżynierom z japońskiej firmy NTT udało się jednak opracować rozwiązanie, które może znacznie uprościć ten proces i uczynić go zdecydowanie tańszym. Ich pomysł opiera się na skrócie, który pozwala ominąć konieczność wykorzystania potężnych komputerów i zastąpić je znacznie tańszym sprzętem.

Zamiast obrabiać oddzielnie każdą klatkę obrazu, inżynierowie NTT podzielili ją na cztery części, które obrabiane są równocześnie przy pomocy urządzeń przeznaczonych do obróbki obrazu w 4K. Dzięki temu rozwiązaniu moc obliczeniowa potrzebna do tego zadania jest znacznie mniejsza, co pozwala zastosować tańszy sprzęt, zajmujący o wiele mniej miejsca.

Pod koniec bieżącego tygodnia inżynierowie z NTT pokażą swój wynalazek na jednym z eventów i wówczas poznamy dokładne szczegóły jego funkcjonowania. Firma już teraz zapewnia jednak, że będzie dążyć do komercjalizacji technologii.

lg-8k-tv-1

Źródło: Engadget.com

Waszym zdaniem

garson4700

tylko po co 8k jak ludzkie oko tego nie widzi to jest przydatne tylk przy montażu ( można inaczej wykadrować błąd)

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.