Samsung i Amazon tworzą standard HDR10+

Marek Cekaw
Samsung i Amazon tworzą standard HDR10+

Samsung oraz Amazon zamierzają w przyszłości znacznie podnieść jakość obrazu oferowaną przez nowoczesne telewizory. Obie firmy wspólnie pracują więc nad nowym standardem HDR10+.

0

W ostatnich latach nastąpił dość znaczny postęp technologiczny w dziedzinie rozwiązań dotyczących wyświetlania obrazu, a najpowszechniejszym obecnie systemem stosowanym w topowych modelach odbiorników jest HDR. Mówiąc w wielkim uproszczeniu, jest to rozwiązanie, które zapewnia obraz o jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka.

Samsung and Amazon1

Rozwinięciem tego standardu jest HDR10, jednak Samsung uważa, że może jeszcze bardziej ją usprawnić, dlatego wspólnie z Amazonem pracuje nad zupełnie nowym standardem HDR10+. Obecnie używany standard HDR10 ma kilka wad, zaś największą z nich jest stosowanie statycznych metadanych dotyczących informacji o jasności. Oznacza to, że jej poziom nie zmienia się w całości, nawet jeśli scena ma takie wymagania.

Samsung and Amazon2

HDR10+ likwiduje tę wadę poprzez technologię Dynamic Tone Mapping. Zamiast statycznych metadanych, wykorzystywane są dynamiczne. Pozwala to zmieniać poziom jasności ze sceny na scenę, w zależności od tego jaki jest przez nią wymagany lub jak wymyślił to reżyser.

Nowy standard HDR10+ będzie dostępny w tegorocznych modelach odbiorników UHD Samsunga, w tym także z technologią kwantowej kropki. Modele z zeszłego roku także będą go wspierać dzięki aktualizacji oprogramowania, która pojawi się za kilka miesięcy.

Źródło: Samsung.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.