Sharp AQUOS Beyond 4K z systemem Pixel Splitting

Marek Cekaw
Sharp AQUOS Beyond 4K z systemem Pixel Splitting

Japońska firma Sharp zaprezentowała swój najnowszy telewizor z rodziny Aquos Beyond. Odbiornik wprawdzie jest w standardzie 4K, jednak dzięki kilku technologicznym sztuczkom jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości zbliżonej do 8K.

0

Telewizory w standardzie 4K nie są już żadną nowością, a dzięki spadkowi cen tych urządzeń, odbiornik przyzwoitej klasy można kupić już za nieco ponad 4 tysiące złotych. Dlatego producenci telewizorów, szykują się już do rynkowej ekspansji z modelami 8K. Pierwszy taki produkt zaprezentował już koncern LG, a teraz w jego ślady idzie Sharp, który pokazał właśnie model Sharp AQUOS Beyond 4K.

Odbiornik wprawdzie jest zgodny ze standardem 4K, jednakże producent zastosował w nim swą flagową technologię Pixel Splitting, która przepoławia piksele w pionie, a następnie pozwala subpikselom stworzyć własną wartość kolorów. W rezultacie tych zabiegów obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli.

Wprawdzie jest to rozwiązanie jest nieco naciągane, gdyż w ten sposób nie da się podnieść szczegółowości obrazu, skoro nie było go w materiale źródłowym, ale nie przeszkadza do producentowi chwalić się tym osiągnięciem. A nie jest to bynajmniej jedyna funkcja nowego odbiornika, gdyż wyposażono go również w poprawiony system upscalingu oraz lepsze podświetlenie LED poszerzające gamę kolorów.

Ceny nowego odbiornika nie zostały jeszcze podane, ale wiemy na pewno, że do sprzedaży trafi jeszcze w tym roku.

Jeśli natomiast szukamy zwykłego odbiornika 4K, to nowa oferta Sharpa również takowe obejmuje. Podstawową serią w jest UB30, w której znajdziemy modele od 43" do 65". Nieco wyższej stoi seria UE30 z rozmiarami od 60" do 80". Telewizory funkcjonują w oparciu o platformę Android TV i w zależności od modeli możemy oczekiwać częstotliwości odświeżania od 480 do 960 Hz. Wyposażono je także w podświetlenie LED rozszerzające paletę kolorów, a także pilota z touchpadem.

Wszystkie wymienione serie trafią do sprzedaży już wiosną. Najtańszy w ofercie będzie model 43" z serii UB30, za który zapłacimy 750 dolarów. Na drugim końcu skali cenowej znajduje się 80-calowy UH30 za 6 tysięcy dolarów.

sharp-aquos-4k-pixel-s1

Źródło: Engadget.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.