Smart TV według Samsunga, szybkie porównanie starszej generacji i najnowszego oprogramowania

Marek Kowalski
Smart TV według Samsunga, szybkie porównanie starszej generacji i najnowszego oprogramowania

Samsung zorganizował spotkanie prasowe, które było okazją do porównania starszych rozwiązań Smart TV tego producenta oraz najnowszego oprogramowania Smart TV wbudowywanego w telewizory QLED z aktualnej oferty koreańskiego producenta. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie bonusy otrzymają osoby, które zdecydują się na zakup telewizora QLED Samsunga.

0

Spotkanie miało miejsce w Samsung QLED Room - wynajętym przez koreańskiego producenta lokum w warszawskim apartamentowcu The Tides nad Wisłą. Jednak tym razem to nie telewizory były przedmiotem dyskusji, lecz wbudowane w nie oprogramowanie.

Samsung Smart TV - porównanie systemów

Na powyższym zdjęciu widoczny interfejs starego systemu Smart TV (w telewizorze z 2012 roku), obok najnowsze oprogramowanie Smart TV w jednym z telewizorów Samsung QLED TV. Najnowsze oprogramowanie Smart TV jest oparte na systemie Tizen rozwijanym właśnie przez Samsunga. Różnice pomiędzy obiema przedstawionymi nam generacjami wynikają nie tylko z wyglądu interfejsu czy rozmieszczenia poszczególnych elementów czy aplikacji, ale także w wydajności i płynności działania. Już sam fakt jednoczesnego włączenia obu telewizorów pozwala dostrzec różnice. System w QLED TV uruchamia się znacznie szybciej od starszej generacji Smart TV. Lepsza jest płynność działania, a także rozmieszczenie poszczególnych elementów jest bardziej intuicyjne.

 samsung smart tv-2012

Interfejs Smart TV w starszych telewizorach Samsunga był nieco chaotyczny i wizualnie przeładowany. Na jednym ekranie były zarówno usługi, konfiguracja telewizora, aplikacje, przeglądarka internetowa, czy ustawienia źródła wideo. Jakkolwiek nie brakowało kolorów i elementów graficznych, to dotarcie do konkretnego ustawienia było trudniejsze niż w przypadku nowszego systemu Smart TV.  

samsung-smart-tv-2017-kontent

Najnowszy oparty na Tizenie Smart TV Samsunga ma interfejs składający się z poziomych przewijalnych pasków, z których każdy odpowiada za nieco inną kategorię obiektów. Na samej górze widoczne są pozycje programowe proponowane dla konkretnego użytkownika, nieco niżej widać aktualnie aktywny pasek z miniaturami filmów, który rozwinął się w wyniku zaznaczenia za pomocą pilota kafelka usługi Google Play Movies odpowiedzialne właśnie za wyświetlanie filmów przez internet. Dolny pasek to pasek aplikacji. Środkowy reprezentuje obiekty przynależne do aktualnie wybranej aplikacji (na powyższej ilustracji jest to Google Play Movies)

samsung-smart-tv-2017-ustawienia

Nowy Smart TV daje dużo łatwiejszy dostęp do szybkich ustawień telewizora. Użytkownik nie musi przedzierać się przez gąszcz opcji. Wystarczy, że na pasku aplikacji wybierze ustawienia, a wyświetlony zostanie pasek z ikonami aktywującymi różne opcje konfiguracyjne, takie jak tryb obrazu, dźwięku, ustawienia sieci Wi-Fi itp.

samsung-smart-tv-2017-źródła

Analogicznie rozwiązano kwestię wyboru źródła sygnału/treści. Nowoczesne telewizory w coraz mniejszym stopniu są urządzeniami, które służą do oglądania telewizji. Raczej stają się multimedialnym centrum domowej rozrywki. Z poziomu menu wyboru źródeł użytkownik telewizora z najnowszym systemem Smart TV Samsunga może łatwo ustawić telewizor, by wyświetlał obraz np. z konsoli do gier, czy filmy z podłączonego do gniazdka USB w telewizorze pendrive'a.

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.