IFA 2016 - smart home coraz bliżej

Marek Kowalski
IFA 2016 - smart home coraz bliżej

Idea inteligentnego domu czy mieszkania staje się w coraz większym stopniu rzeczywista. Na tegorocznych targach IFA 2016 w Berlinie, mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się o coraz większej liczbie usieciowionych urządzeń, które mogą stanowić składniki systemu smart home. Co ważniejsze, dzięki coraz większej liczbie urządzeń zdolnych - poza swoimi standardowymi funkcjami - do komunikacji sieciowej i wymiany danych, z czasem wszyscy będziemy mieli inteligentne domy i mieszkania - taki będzie skutek dynamicznego rozwoju internetu rzeczy. Przed tym po prostu nie uciekniemy. Tymczasem prezentujemy kilka ciekawostek, które udało nam się zobaczyć na targach IFA 2016.

0

Na wstępie zwracamy uwagę, że poniżej wymieniliśmy tylko te urządzenia, które jakby z definicji powstały z myślą o automatyce domowej, ale trend świadczący o coraz powszechniejszym "usmartawianiu" wielu różnego typu urządzeń był widoczny w wielu innych urządzeniach, które tu pominęliśmy - wielu producentów pokazało "zwykłe" urządzenia AGD: lodówki, pralki, piekarniki, itp., które dzięki dodanemu interfejsowi bezprzewodowemu, odpowiedniemu oprogramowaniu (zarówno wewnętrznemu, jak i aplikacji mobilnej umożliwiającej zdalne sterowanie danym sprzętem) również stają się elementami systemów smart home.

canary security system

Amerykańska firma Canary Connect zaprezentowała na swoim stoisku urządzenie o nazwie Canary Security System. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli producenta, to jedno niepozorne urządzenie w kształcie walca jest kompletnym systemem ochronnym, choć my skłanialibyśmy się bardziej do określenia produktu systemem monitoringu. Wewnątrz walca wbudowana jest m.in. kamera, interfejs bezprzewodowy, zestaw czujników i syrena alarmowa. Użytkownik systemu za pośrednictwem aplikacji mobilnej może zdalnie (z dowolnego miejsca na świecie podłączonego do internetu) odbierać obraz rejestrowany przez kamerę, ponadto urządzenie wyśle do właściciela powiadomienie w razie wystąpienia jakiegokolwiek zaprogramowanego zdarzenia, np. wykrycia ruchu w kadrze kamery (lub tylko we wybranym jego fragmencie). Np. zdarzenie skutkujące aktywacją syreny nie tylko powiadamia nieobecnego właściciela, ale też umożliwia mu natychmiastowe połączenie z najbliższym posterunkiem policji. Wspomnieliśmy o czujnikach - oprócz wykrywania ruchu urządzenie rejestruje również parametry powietrza w domu - temperaturę, wilgotność itp.

canary security system2

Canary Security System dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych. Rozwiązanie opracowane przez Amerykanów nie jest oficjalnie dostępne w Polsce, ale w dobie internetowych zakupów zainteresowany systemem konsument może go zakupić choćby za pośrednictwem sklepu firmy Amazon.

D-Link - smarthome

Na stoisku dobrze znanej w naszym kraju firmy D-Link również znaleźliśmy kompletny zestaw urządzeń tworzących bezprzewodowy system automatyki domowej: Czujniki ruchu, wykrywacze dymu, sensory otwartych drzwi czy okien, przenośny (zasilany z baterii) czujnik ruchu, czujnik zalania, inteligentne gniazdka elektryczne, syreny alarmowe oraz kamery IP do monitorowania pomieszczeń.

D-Link - kamery

Kilka modeli kamer D-Link, w tym kamera z ruchomą głowicą i podczerwonymi diodami LED umożliwiającymi rejestrację obrazu również w całkowitych ciemnościach. Po lewej widoczny jest czujnik ruchu bezpośrednio podłączany do gniazdka elektrycznego, natomiast z prawej strony - na tablecie można obserwować obraz z wybranej kamery.

D-Link - kamery2

Szerokokątne kamery D-Link współpracujące z systemem Smart Home opracowanym przez tę firmę. Widoczne na zdjęciu modele oferują półpełny (180 stopni) kąt obserwacji. Kamera DCS-960L rejestruje obraz o rozdzielczości HD (720p) i jest zdolna do komunikacji w najszybszym obecnie standardzie WiFi: 802.11ac. Kamera po prawej stronie - model DCS-2530L łączy się w nieco starszym standardzie 802.11n, ale za to rejestruje obraz o wyższej rozdzielczości Full HD (1080p). Obie kamery są wyposażone w slot na kartę pamięci, co pozwala rejestrować obraz również w przypadku awarii sieci, mają również wbudowane czujniki ruchu i dźwięku. Potrafią również rejestrować obraz w nocy.

Fibaro

Na berlińskich targach znaleźliśmy również polski system automatyki domowej: Fibaro. Firma Fibar Group oprócz znanych już wcześniej rozwiązań - składników swojego systemu - pokazała nowość: inteligentny... guzik (na zdjęciu widoczny jest niewielki przycisk barwy zielonej, obok wiatraczka). To po prostu przycisk, który można skonfigurować jako włącznik/wyłącznik dowolnego urządzenia wpiętego w system automatyki domowej. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać banalne i niepotrzebne, ale przedstawiciele firmy przedstawili racjonalne uzasadnienie opracowania tego produktu: np. ludziom starszym niekoniecznie odpowiada uruchamianie poszczególnych urządzeń za pomocą mobilnych aplikacji, które są dla wielu z nich zbyt skomplikowane w obsłudze. Zamiast tego mogą oni korzystać właśnie z wspomnianego przycisku, który również działa bezprzewodowo i w każdej chwili może być pod ręką.

living_room_HD_CMJN

Swoją ofertę urządzeń stanowiących składniki systemu smart home przedstawiła również firma Netatmo, prezentując inteligentne, zdalnie regulowane za pomocą aplikacji mobilnej głowice grzejników. Po lewej stronie widoczny panel kontrolny pozwalający regulować temperaturę, gdy akurat nie mamy smartfona pod ręką.

netatmo3

Uzupełnieniem oferty Netatmo jest stacja pogodowa - pomiar temperatury wewnętrznej, zewnętrznej, wilgotności itp. Wyniki pomiarów uzyskane przez to urządzenie mogą posłużyć do automatycznej regulacji temperatury w grzejnikach wyposażonych w pokazane wcześniej inteligentne głowice.

netatmo1

Przykładowy ekran aplikacji mobilnej regulującej zawory Netatmo. Dostępny jest harmonogram, co pozwala ustawić temperaturę w określonych godzinach dla każdego pomieszczenia niezależnie, a tym samym oszczędzać energię.

netatmo4

Tutaj na ekranie smartfonu widoczne są wskazania zwracane przez stacje pogodowe.

ring1

Urządzenie o nazwie Ring to połączenie inteligentnego dzwonka do drzwi, wideodomofonu i systemu monitoringu. Wszystko znajduje się w tym niewielkim pudełku. Nie jest potrzebna żadna dodatkowa jednostka centralna czy jakiekolwiek inne urządzenia. Ring jest sprzętem całkowicie autonomicznym.

ring2

Wewnątrz opakowania kompletny zestaw montażowy - jest nawet niewielka poziomica i wiertło o średnicy odpowiedniej dla wkrętów mocujących urządzenie, o śrubokręcie nie wspominając.

ring - oprogramowanie

Po zamocowaniu urządzenia można nim sterować z poziomu aplikacji mobilnej, która nie tylko wyświetli obraz rejestrowany przez kamerę wbudowaną w ringa, ale także umożliwia skonfigurowanie stref reakcji. Standardowo system rejestruje obraz każdego, kto zadzwoni we wbudowany w urządzenie dzwonek, ale dzięki czujnikowi ruchu sprzęt nagra również osobę, która zamiast użyć dzwonka po prostu zastuka do drzwi. Zakres czułości czujnika ruchu można regulować od kilku centymetrów do 30 stóp (9,14 metra). To nie wszystko - jak widać ze zdjęcia, użytkownik ma możliwość wyłączenia określonych stref z zakresu pracy czujnika. 

Sengled - LED + kamera

Na stoisku firmy Sengled zauważyliśmy dość dziwne urządzenie: jest to lampa bezpośrednio wkręcana w gwint żarówkowy. Oprócz lampy w urządzeniu znajduje się również szerokokątna kamera rejestrująca obraz w oświetlanym pomieszczeniu.

TP-Link - smarthome (1)

Spory zestaw smart-gadżetów do domu zaprezentowała kolejna firma znana dotychczas przede wszystkim z komponentów sieciowych - TP-Link. Na zdjęciu widoczne dwa typy inteligentnych gniazdek oraz jedna z wielu smart-żarówek. 

TP-Link - smarthome (3)

Kolejne urządzenia marki TP-Link, dwie kamery monitorujące, podłączany do gniazdka elektrycznego Wi-Fi extender (urządzenie zwiększające zasięg sieci bezprzewodowej) i sensor otwartych drzwi/okien. Nad wszystkimi tymi urządzeniami kontrolę sprawował nowy ruter TP-Link SR20.

Wszystkie powyższe urządzenia mogą zainteresować tych, którzy planują budowę choćby niewielkiego systemu automatyki domowej, niemniej nawet ci, którzy dziś nie są zainteresowani tego typu akcesoriami od nich nie uciekną. Komponenty sieciowe wraz z towarzyszącymi im aplikacjami kontrolnymi instalowanymi na smartfonach są montowane w coraz większej liczbie codziennie towarzyszących nam urządzeń AGD czy elektronice domowej. Czy to dobrze? Czas pokaże.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.