Norwalk Juicers 280 - najdroższa sokowirówka świata

Marek Kowalski
Norwalk Juicers 280 - najdroższa sokowirówka świata

Ile waszym zdaniem może kosztować przeznaczony do domu sprzęt pozwalający uzyskać sok z różnych produktów żywnościowych? 100 zł? 1000? Jak się okazuje górny pułap cenowy mieści się znacznie, znacznie wyżej. Znaleźliśmy sprzęt kosztujący wręcz niebotyczne pieniądze. Czy wręcz absurdalna kwota jaką przyjdzie potencjalnemu nabywcy zapłacić za prasę do wyciskania soków Norwalk Juicers Model 280 znajduje choć szczyptę ekonomicznego uzasadnienia? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczcie jak wygląda najdroższa "sokowirówka" świata.

0

Najdroższa znaleziona przez nas sokowirówka, to produkt niewielkiej amerykańskiej manufaktury zlokalizowanej w małym miasteczku Bentonville w stanie Arkansas. Firma nazywa się Norwalk Inc., sprzętem do wyciskania soków zajmuje się od 1934 roku, a aktualnie najnowszy produkowany przez nią model sokowirówki to Norwalk Juicers Model 280. Urządzenie wygląda tak:

Norwalk Juicers Model 280

Przyznacie, że widoczne na fotografii urządzenie niezbyt przypomina tradycyjne szybkoobrotowe sokowirówki, czy wolnoobrotowe wyciskarki. W istocie Model 280 działa na trochę innej zasadzie. Urządzenie jest w rzeczywistości połączeniem dwóch różnych sprzętów: pionowego rozdrabniacza wirowego oraz prasy hydraulicznej. Produkcja soku przebiega w tym przypadku co najmniej dwuetapowo. Najpierw produkty, z których chcemy uzyskać sok należy dosłownie zemleć w rozdrabniaczu, a następnie z uzyskanej pulpy prasa hydrauliczna ma ponoć wydobyć najbardziej wartościowy sok.

norwalk juicers podczas pracy

Na ilustracji widoczny proces wytwarzania soku z marchwi, a w zasadzie końcowy etap, kiedy sok wyciśnięty prasą z torebki zawierającej zmieloną marchwiową pulpę spływa już do podstawionego pod urządzenie dzbanka. 

Urządzenie ma ok. 39 cm szerokości i głębokości, jest wysokie na 43 cm. Waży sporo, bo aż ok. 26 kilogramów. W wersji dostosowanej do napięcia sieci obowiązującego w Europie sprzęt dysponuje mocą znamionową wynoszącą 736 W, zatem nie tak znowu wysoką (na rynku można znaleźć sokowirówki o mocy 1000 W i większej). Niemal wszystkie elementy ruchome wykonano ze stali nierdzewnej, można je ponoć myć w zmywarce.

Zakres produktów spożywczych, które można za pomocą tego urządzenia przetwarzać jest znacznie szerszy niż w przypadku "zwykłych", tj. znacznie tańszych sokowirówek i wyciskarek. W urządzeniu Norwalk Juicers możemy np. sami mleć zboża, kawę, zioła itp., robić np. masło orzechowe, sałatki warzywne i wiele więcej. Jednak czy to uzasadnia bardzo wysoką cenę tego sprzętu?

Ile kosztuje to urządzenie? W sklepie producenta (zamówienia można składać na witrynie firmowej Norwalk Juicers) Model 280 został wyceniony na kwotę - bagatela - 2495 dolarów amerykańskich. Biorąc pod uwagę średni kurs w momencie opracowywania tego materiału (pod koniec sierpnia 2016 roku) oznacza to kwotę rzędu 10 tysięcy złotych. Oczywiście osoby zainteresowane prywatnym importem tego sprzętu musiałyby ponieść dodatkowe koszty związane z ocleniem towaru, podatkiem, kosztami transportu (urządzenie jest sporych gabarytów - zwłaszcza jak na sokowirówkę).

Co prawda najnowszego produktu firmy Norwalk Juicers nie udało nam się znaleźć w żadnym z polskich sklepów oferujących sprzęt do wyciskania, wytłaczania czy wydobywania w inny sposób soków z produktów spożywczych, ale w jednym ze sklepów znaleźliśmy nieco starszy model: Norwalk Juicers Model 270. Cena: 17200 zł (sic!). Przyznacie - tanio nie jest. Kolejek raczej się nie spodziewamy.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.