Oczyszczacze powietrza Philips

Marek Kowalski
Oczyszczacze powietrza Philips

Firma Philips zaprezentowała dziś swoje najnowsze oczyszczacze powietrza. Okazją do pokazania nowych produktów jest trwający właśnie do 8 kwietnia Światowy Tydzień Alergii. A właśnie oczyszczacze powietrza są urządzeniami, które mogą przynieść skuteczną, odczuwalną ulgę osobom ze skłonnościami do uczuleń spowodowanych alergenami zawieszonymi w powietrzu.

0

Zaletą prezentacji Philips była część merytoryczna poprowadzona przez dr hab n. med. Wojciecha Feleszko. Dr Feleszko zwrócił uwagę na kilka istotnych, a niekoniecznie powszechnie znanych faktów dotyczących alergii. Między innymi zwrócił uwagę na zróżnicowanie regionalne ich występowania i to na obszarze tylko naszego kraju. Wynika to z różnic w czasie wegetacji roślin np. na Dolnym Śląsku czy na Suwalszczyźnie. Zwrócił też uwagę na fakt, że ocieplenie klimatu zauważalnie wpływa na wydłużenie okresu pylenia różnych gatunków roślin. 

dr-hab-n-med-Wojciech-Feleszko

Dr hab n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Alergologii i Pneumologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego był jednym z prelegentów konferencji prasowej Philips (fot. materiały własne AGDLab.pl).

Dr Feleszko rozprawił się też z powszechnie uznawanym za fakt mitem, jakoby istniały rasy np. psów czy kotów, które są "mniej alergiczne" lub wręcz "hipoalergiczne". Niestety - nic takiego nie ma miejsca. Niezależnie od tego czy mamy pudla czy labradora, jeżeli miłośnik psów czy kotów ma alergię, to niezależnie od rasy zwierzęcia, będzie ona mu dokuczać. Spotykana niekiedy opinia, iż np. labradory są "mniej alergiczne" wynika po prostu stąd, że akurat ta rasa lubi pływać, zatem częściej zmywa ze skóry substancje uczulające. Jednak psów czy kotów "hipoalergicznych" po prostu nie ma. Jeżeli uczula nas jakaś wydzielina zwierzęcia, to nie zależnie od tego, czy jest to mały, puszysty i sympatyczny kotek, czy lew w cyrku, alergicy odczują efekt jej działania tak samo.

alergeny-w-Polsce

Slajd z prezentacji dr Feleszki pokazujący istniejące w Polsce alergeny sezonowe i całoroczne (fot. materiały własne AGDLab.pl)

Dr Feleszko przedstawił też interesujące badania rzucające cień na powszechnie dostępną w handlu tzw. pościel hipoalergiczną wykonaną z tworzyw sztucznych. Badania, na które powoływał się dr Feleszko nie są nowe, pochodzą jeszcze z końca ubiegłego wieku, ale wykazały one niezbicie, że poduszki syntetyczne potrafią gromadzić nawet pięciokrotnie więcej odchodów roztoczy kurzu domowego (bardzo silny alergen) niż "uczulające" poduszki z naturalnego pierza.

Co mogą zrobić alergicy? Działania przez nich podejmowane mają bardzo różny charakter. Od usunięcia dywanów czy grubych zasłon i kotar, poprzez częste odkurzanie - obowiązkowo odkurzaczami wyposażonymi w filtry HEPA. W przypadku zwierząt domowych, których nie chcemy się pozbyć na krótki czas (do trzech dni) pomagają kąpiele. Oczywiście działają też oczyszczacze powietrza, ale ich skuteczność będzie znacznie wyższa, gdy zniknie rezerwuar cząstek alergizujących. 

Co ciekawe, dr Feleszko przekazał też informację, która wielu może zaskoczyć: korek to sytuacja dość częsta w miastach. Paradoksalnie w znacznie gorszej sytuacji jest kierowca siedzący wewnątrz zamkniętego samochodu stojącego w korku niż przejeżdżający obok rowerzysta. Pomijamy tu fakt, że kierowca sam jest przyczyną zwiększenia smogu komunikacyjnego. Niemniej osoby wewnątrz samochodu wdychają najwięcej szkodliwych cząstek pochodzących ze spalin. Rowerzysta, którego głowa znajduje się podczas jazdy wyżej niż głowa kierowcy w samochodzie osobowym, wdycha ich znacznie mniej.

oczyszczacze-philips

Prezentowana seria oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza firmy Philips (fot. materiały własne AGDLab.pl)

Kolejna prezentacja dotyczyła już tematu przewodniego, czyli oczyszczaczy powietrza. Wśród nowych modeli producent wyróżnił trzy produkty. Oczyszczacz powietrza Philips AC2887/10, model Philips AC3256/10 oraz łączący funkcje oczyszczacza i nawilżacza Philips AC4080/10. Wszystkie z tych oczyszczaczy wyposażono w technologię AeraSense, czyli zestaw czujników wykrywających zanieczyszczenia w powietrzu (drobniejsze nawet od zawieszonego pyłu PM 2.5, w tym większość alergenów unoszących się w powietrzu). Wydajność wymienionych trzech oczyszczaczy mierzona wskaźnikiem CADR (ilość przepływającego przez oczyszczacz powietrza w ciągu godziny) to odpowiednio: 333 m3/h dla modelu AC2887/10, 367 m3/h dla modelu AC3256/10 oraz 167 m3/h dla modelu AC4080/10.

oczyszczacz powietrza philips - czujnik w działaniu

O poziomie zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu informuje kolorowy wskaźnik umieszczony we frontowej części oczyszczacza powietrza Philips (for. materiały własne AGDLab.pl)

oczyszczacz-philips---wskaźnik-pm25

Oprócz wskaźnika barwnego, o poziomie zanieczyszczeń w najnowszych modelach informuje również wyświetlacz w górnej części oczyszczacza. Pokazuje on ilość pyłu zawieszonego PM 2.5. Tutaj wartość 11 to poziom bardzo dobry, niestety w polskich miastach często jest dziesięciokrotnie wyższy.

Wszystkie z zaprezentowanych oczyszczaczy są już dostępne w sklepach. Poniżej w bloczkach ceny trzech nowych modeli. 

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.