Smog - maska przeciwsmogowa - co jest ważne przy wyborze

Chroń swoje zdrowie!

Marek Kowalski
Smog - maska przeciwsmogowa - co jest ważne przy wyborze

Maska przeciwsmogowa staje się - niestety - obowiązkowym elementem stroju przed wyjściem na zewnątrz. Szacuje się, że wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach to przyczyna przedwczesnej śmierci od 40. do 60 tysięcy ludzi. Wielokrotnie przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza w polskich miasta. To tak jakby co roku wymierało miasto wielkości Ełku, czy pół ludności śląskiego Rybnika, notabene jednego z najbardziej ostatnio zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Jak się bronić? Zadbaj o odpowiednią maskę antysmogową.

0

Jakość powietrza, którym oddychamy w Polsce jest dramatycznie niska. W ciągu ostatnich dni, kiedy panują mrozy i jest praktycznie bezwietrznie, trujące cząstki emitowane przez ogrzewane nieruchomości czy transport drogowy wielokrotnie przekroczyły jakiekolwiek dopuszczalne normy. Wczoraj, najgorzej było w Rybniku, gdzie normy zostały przekroczone niemal o 2000%, a miasto zostało sklasyfikowane jako najbardziej trujące w całej Europie. Niewiele lepiej było w Wodzisławiu, Katowicach, Gliwicach, Żywcu, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i wielu innych miastach Polski.

Zanim wyjdziesz, sprawdź poziom zanieczyszczeń!

Aplikacja Kanarek - informacje o smogu

Aplikacja Kanarek (źródło: softonet.pl)

Przed wyjściem z domu, obowiązkowo sprawdź jak wysokie jest aktualnie stężenie szkodliwych związków w powietrzu w twojej miejscowości. Wystarczy, że na swoim smartfonie zainstalujesz aplikację Kanarek, która - mimo mało poważnej nazwy oferuje jak najbardziej rzetelne zestawienie informacji na podstawie regularnych raportów ze stacji badawczych podległych Generalnemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska. Aplikacja odczyta lokalizację smartfonu i wyświetli informacje o stanie powietrza w najbliższej stacji pomiarowej. Jeżeli którykolwiek pasek jest czerwony, nie ruszaj się bez maski przeciwsmogowej! 

Przeczytaj jak sprawdzać poziom smogu za pomocą smartfonu!

Nie kupuj masek chirurgicznych!

maska-chirurgiczna-nie-chroni-przed-smogiem

Maski chirurgiczne to zły pomysł (źródło: shutterstock.com)

Maska chirurgiczna, choć tak często widoczna na fotografiach i filmach przedstawiających radzenie sobie ze smogiem wśród mieszkańców azjatyckich miast, nie nadaje się do ochrony przed tego typu zanieczyszczeniami. Nie ochroni ona cię przed wnikaniem do płuc szkodliwych cząstek PM10 i PM2.5, gdyż jest pozbawiona filtrów odpowiedniego typu.

Pamiętaj: tylko maski oznaczone jako filtrujące pyły PM10 i PM2.5 nadają się na smog. Pozostałe, choćby wyglądały nie wiadomo jak atrakcyjnie i kosztowały pół średniej krajowej, nadają się na karnawał, a nie na smog. To nie jest wyłącznie nasza opinia, tego samego zdania jest dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, ceniony alergolog i pulmonolog, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę.

Najważniejszy jest filtr: HEPA

pol_pm_Respro-Cinqro-Hot-Pink-6061_1

Maska z filtrem cząsteczkowym blokującym m.in. zanieczyszczenia typu PM2.5, model Respro Cinqro Hot Pink (źródło: respro.com.pl)

Dobra maska chroniąca przed pyłami PM10 i PM2.5 powinna być wyposażona przede wszystkim w tzw. wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy, bardziej znany jako filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Maski wyposażone w tego typu filtry są optymalnym zabezpieczeniem naszych płuc przed wnikaniem szkodliwych substancji do naszego organizmu. Niestety, profesjonalne maski przeciwsmogowe, wyposażone w odpowiednie filtry są też dość drogie, kosztują ok. 200-300 zł. Dostępne są w różnych rozmiarach, pasujących zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Obowiązkowo powinny być używane przez osoby, które nie mogą sobie odmówić porannego joggingu, choć w fatalnych warunkach powinniśmy unikać możliwie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, to jednak rezygnacja z aktywności jest również szkodliwa. W masce jesteśmy chronieni i możemy uprawiać sport również przy niesprzyjającej jakości powietrza.

Pyły PM10 i PM2.5 - czemu są groźne?

pył pm10 i pm25

Wielkość cząstek PM10 i PM2.5 (w mikrometrach) na tle poprzecznego przekroju ludzkiego włosa (źródło: University of Southern California)

Smog zawiera mnóstwo szkodliwych substancji, ale szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia są związki zwane benzo(a)pirenami (są rakotwórcze) a także cząstki PM10 oraz PM 2.5, czyli tzw. drobny pył zawieszony o średnicy 10 mikrometrów (PM10) oraz 2,5 mikrometra (PM 2.5). Te większe mogą powodować zmiany nowotworowe w naszych płucach. Mniejsze są jeszcze groźniejsze, gdyż przedostają się do krwiobiegu i w zależności od składu chemicznego, mogą powodować katastrofalne zmiany praktycznie w każdym narządzie: sercu, mózgu, wątrobie, nerkach i wielu innych.

Tańsza alternatywa - maska jednorazowa

Maska antysmogowa filtrująca FS 930 V FPP3 D

Jednorazowa maska  antysmogowa (ochronna, przeciwpyłowa, przeciwsmogowa) filtrująca FS 930 930 V FPP3 D (źródło: patakontakt.pl)

Jeżeli nie uprawiasz regularnie sportu mieszkając w dużym mieście (czyt. narażonym na częste zanieczyszczenia), czy też sądzisz, iż nie stać Cię na profesjonalną maskę przeciwsmogową (zadaj sobie jednak pytanie: czy stać cię na długotrwałe leczenie zatrucia spowodowanego smogiem), alternatywą są tańsze maski jednorazowe. Jednak - jak wcześniej wspomniano - nie mogą to być maski chirurgiczne, lecz spełniające odpowiednie normy ochrony przeciwpyłowej. Oprócz odpowiednich filtrów (zdolnych do pochłonięcia najgroźniejszego w smogu, pyłu zawieszonego PM2.5), maska powinna być wyposażona w zaworek/zaworki odprowadzające parę wodną (jak model prezentowany na powyższym zdjęciu). Ceny w tym przypadku są zdecydowanie bardziej korzystne. Taką maskę kupimy już za ok. 10 zł. Określenie "jednorazowa" nie oznacza, że maskę wyrzucamy np. po 10-minutowym spacerze. Jednak jej żywotność w podawanych przez producenta "warunkach przemysłowych" wynosi 8 godzin, czyli po prostu zmianę roboczą. Z kolei w przypadku stosowania tego typu maski do ochrony na otwartej przestrzeni miejskiej trudno określić dokładnie czas jej zużycia. Stężenie pyłów w warunkach przemysłowych jest zwykle większe niż w normalnych miastach, tyle że polskim miastom daleko do normalności. Rozsądnym rozwiązaniem zrozumiałym dla każdego konsumenta jest używanie maski do czasu, aż zaczniemy odczuwać zwiększony opór podczas oddychania w stosunku np. do tego, co odczuwamy po założeniu nowego egzemplarza.

Pamiętaj o filtrach!

pol_pl_Respro-Upgrade-Kit-Powa-Elite-Clear-Silver-6224_1

Pakiet z wymiennym filtrem i zaworkami do profesjonalnej sportowej maski przeciwsmogowej (źródło: respro.com.pl) 

Jeżeli zdecydujesz się na wielorazową, dobrej jakości maskę antysmogową (przypominamy o tym, że powinna ona wyłapywać z powietrza pył PM2.5, gdy ten warunek jest spełniony również pył PM10 - większy - też będzie zablokowany), pamiętaj, że filtr w tych maskach trzeba co jakiś czas wymieniać, gdyż ulega on zanieczyszczeniu podczas pracy. Pochłania on szkodliwe pyły i substancje z otoczenia, czyli wszystko to, co osiada na filtrze zamiast trafić do twoich płuc. Częstotliwość wymiany jest zmienna zależnie od poziomu stężeń szkodliwych czynników w powietrzu, w najbardziej zatruwanych miastach trzeba to będzie robić częściej (nawet co kilka dni). Również koszt tego typu filtrów nie jest pomijalny - od kilkudziesięciu złotych nawet do połowy wartości dobrej maski (ok. 150 zł).

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.