Telewizory Sony - poznaliśmy modele które pojawią się w tym roku na sklepowych półkach

Marek Kowalski
Telewizory Sony - poznaliśmy modele które pojawią się w tym roku na sklepowych półkach

Firma Sony zaprezentowała wybranym dziennikarzom, jako pierwszym w naszym kraju, swoją najnowszą linię telewizorów. Również i my mieliśmy okazję być zaproszeni do przestronnych wnętrz hotelu Andel's by Vienna w Łodzi, gdzie miała miejsce prezentacja najnowszych modeli telewizorów japońskiej marki. Zobaczcie jakie produkty marki Sony pojawią się niebawem na półkach polskich sklepów ze sprzętem RTV.

1
  • Sony wchodzi na rynek telewizorów OLED
  • Nowe telewizory wyposażone standardowo w obsługę HDR
  • Wszytkie z nowych telewizorów Sony, nam zaprezentowanych to modele Smart TV, niektóre z systemem Android TV
  • Modele, które w tym roku pojawią się w sklepach ze sprzętem RTV

Zdecydowanie największą nowością w telewizorach Sony jest wejście japońskiej firmy na lukratywny rynek telewizorów wyposażonych w organiczne panele OLED. Jednak oprócz modelu Sony Bravia A1 OLED mieliśmy okazję zobaczyć przedstawicieli wszystkich najnowszych serii urządzeń tego producenta. Nasz przegląd zaczniemy od najniższej z zaprezentowanych serii, a zakończymy właśnie na wspomnianym telewizorze z matrycą OLED. Wartym odnotowania już na wstępie faktem jest to, że wszystkie z pokazywanych nam telewizorów przygotowanych na rok 2017 wyposażono w HDR (dokładniej: HDR 10). Oznacza to, że obraz generowany przez poniżej wymienione modele wyróżnia się poszerzonym zakresem tonalnym barw.

Ponadto wszystkie z zaprezentowanych odbiorników TV, poczynając od najtańszego pokazanego nam telewizora Sony Bravia 40RE4 to urządzenia typu Smart TV, wyposażone w przeglądarkę WWW. W urządzeniach z niższych serii zastosowano oprogramowanie firmy Opera, natomiast modele premium pracują już pod kontrolą pełnego systemu Android TV. Nie będziemy już nadwerężać Waszej cierpliwości - oto najnowsze telewizory Sony!

Sony Bravia 40RE45 - najmniejszy, ale z potencjałem

Sony-40RE4

Telewizor Sony Bravia 40RE45 (materiały własne AGDLab.pl)

Pokaz telewizorów przedstawiciele Sony rozpoczęli od zaprezentowania nam modelu klasy budżetowej. Telewizor Sony Bravia 40RE4 to urządzenie wyposażone w 40-calową matrycę o rozdzielczości Full HD. Telewizor jest zgodny z technologią HDR, jest to jednak model pozbawiony bezprzewodowego interfejsu Wi-Fi. Skąd zatem czerpać treści HDR? Przedstawiciele firmy Sony proponowali ten sprzęt jako urządzenie zgodne z konsolą Playstation, wszystkie gry PS4 HDR będą na tym telewizorze prezentowane z poszerzonym zakresem tonalnym, charakterystycznym właśnie dla HDR.

Model ten jest również wyposażony w autorską technologię Sony X-Reality PRO, w dużym skrócie chodzi o specjalny algorytm, który w połączeniu z zaimplementowaną w urządzeniu bazę danych pozwala uzyskać optymalny obraz w zależności od źródła: telewizji, płyty DVD/Blu-ray, fotografii cyfrowej itp.

Sony-40RE4-kabel

Uchwyt na okablowanie w telewizorze Sony Bravia 40RE45 (materiały własne AGDLab.pl)

Przedstawiciele producenta zwracali również uwagę na wbudowane w obudowę zaczepy i schowki na kabel, dzięki czemu patrząc na telewizor od frontu, czyli od najbardziej właściwej dla tego typu urządzeń strony, okablowanie będzie praktycznie niewidoczne. Nie jest to rozwiązanie wprowadzone wyłącznie w opisanym wyżej modelu, lecz praktycznie we wszystkich telewizorach z najnowszej linii produktowej.

Sony Bravia 49WE6 - stylowy z WiFi i Operą na pokładzie

Sony-49WE6

 Telewizor Sony Bravia 49WE6 (materiały własne AGDLab.pl)

Kolejny zaprezentowany model, to przedstawiciel serii Sony Bravia WE6. W tym przypadku również mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w algorytm X-Reality PRO, matrycę o rozdzielczości Full HD oraz HDR. Pokazywany nam egzemplarz miał przekątną 49 cali, ale w tej serii dostępne mają być również modele o przekątnych 32" (podseria WE61) i 40" (podseria WE66). Telewizory z tej serii są dodatkowo wyposażone w interfejs WiFi, co pozwala również na oglądanie materiałów strumieniowanych z internetu lub sieci domowej. Mamy tu do czynienia oczywiście z modelem Smart TV opartym na oprogramowaniu firmy Opera (w tym przeglądarka WWW).

Telewizory z serii WE6 są wyposażone w rozwiązanie o nazwie ClearAudio+ - jest to mechanizm automatycznej korekcji dźwięku, co ma poprawiać wrażenia odsłuchowe podczas oglądania filmów i programów telewizyjnych. Obecność WiFi pozwala - przy zapewnieniu dostępu do internetu - oglądać materiały z YouTube czy z Netflixa.

Sony Bravia 49WE75 - topowy model Full HD HDR

Sony-49WE75

Telewizor Sony Bravia 49WE75 (materiały własne AGDLab.pl)

Trzeci zaprezentowany telewizor to przedstawiciel serii Sony Bravia WE75. Model nam pokazywany miał identyczny calarz co wyżej opisany (49"), jego matryca ma rozdzielczość Full HD, obsługuje materiały HDR, a ponadto oprócz technologii X-Reality PRO mamy tu do czynienia z poszerzoną paletą barw dzięki Triluminos Display. Również w tym przypadku otrzymujemy bezprzewodowy interfejs sieciowy i możliwość oglądania materiałów strumieniowo przesyłanych w sieci domowej, czy w internecie z takich usług jak YouTube czy Netflix. Nie mogło zabraknąć także przeglądarki WWW Opera. Oprócz pokazywanego nam 49-calowego egzemplarza, w tej serii dostępne będą jeszcze telewizory z ekranem 43-calowym.

Sony Bravia 49EX80 - przedstawiciel serii otwierającej modele 4K HDR

Sony-49EX80-4K

Telewizory Sony Bravia 49EX80 (materiały własne AGDLab.pl)

Po prezentacji najnowszych telewizorów Full HD przeszliśmy do pierwszego nowego modelu z 49-calową matrycą Ultra HD/4K. Od strony wizualnej model ten trzyma designerski standard najnowszej linii - trudno tu się do czegokolwiek przyczepić. Sprzęt na pewno będzie dobrze się prezentował w każdym salonie. Był to również pierwszy z pokazywanych nam telewizorów, wyposażony już w system operacyjny Android TV, dający zauważalną przewagę nad modelami Smart TV z przeglądarką Opera. Przede wszystkim obecność Android TV daje dostęp do nieporównywalnie większej liczby aplikacji, filmów, muzyki, zdjęć, gier, wyszukiwarki (w tym głosowej) i innych materiałów udostępnianych za pośrednictwem platformy Android.

Przedstawiciele Sony podkreślali zastosowany w tym egzemplarzu nowy procesor 4K HDR X1, zapewniający moc obliczeniową wystarczającą do przetwarzania w czasie rzeczywistym obrazu z wykorzystaniem technik Triluminos Display, Object-based HDR remaster oraz Super Bit Mapping 4K HDR. Ponieważ mamy tu do czynienia z telewizorem 4K, zaimplementowano w nim algorytm 4K X-Reality PRO przeznaczony właśnie do modeli z ekranami o najwyższej rozdzielczości.

Sony Bravia 55XE85 - 4K, HDR i Android TV

Sony-55XE85

Telewizor Sony Bravia 55XE85 (materiały własne AGDLAb.pl)

Następny pokazany nam model to 55-calowy przedstawiciel serii Bravia XE85. Telewizor z matrycą LCD LED, rozdzielczość Ultra HD/4K, oczywiście z Triluminos Display i z najnowszym procesorem 4K HDR X1, licznymi rozwiązaniami poprawiającymi jakość obrazu oraz funkcjonalną platformą systemową Android TV z licznym zestawem usług i aplikacji. Oprócz pokazywanego nam 55-calowego XE85 Sony wprowadzi do sklepów urządzenia z ekranem 65" i 75" w tej serii.

Sony Bravia 55XE90 - 4K i pełne podświetlenie LED

Sony-55XE90

Telewizor Sony Bravia 55XE90 (materiały własne AGDLab.pl)

55-calowy telewizor z serii Sony Bravia XE90 to topowy model jeżeli chodzi o urządzenia z matrycą LCD LED. W stosunku do poprzednika Sony doposażyło ten sprzęt w technologię X-tended Dynamic Range PRO - jej działanie pokazujemy na przykładach zdjęciowych pod koniec artykułu. W skrócie chodzi o technikę precyzyjnego rozjaśniania i przyciemniania odpowiednich obszarów obrazu w zależności od wyświetlanej treści. Algorytm ten według producenta zapewnia 5-krotnie lepszy kontrast niż w przypadku modeli wyposażonych w standardowy mechanizm XDR (niższe modele). Nie mieliśmy okazji skorzystać z kolorymetru i innych urządzeń pomiarowych, możemy jedynie potwierdzić, że istotnie - różnica w jakości jest widoczna gołym okiem. Zwłaszcza w obszarach o zróżnicowanej jasności i wysokim kontraście. W tej samej serii dostępne będą telewizory z ekranami 49", 65" oraz 75".

Sony Bravia A1 - 4K HDR i matryca OLED - wreszcie!

Sony-A1-OLED

Telewizor Sony Bravia A1 z  77-calową matrycą OLED (materiały własne AGDLab.pl)

Najlepszy kąsek pozostawiono nam na koniec zorganizowanej przez Sony prezentacji. Japoński koncern wreszcie zdecydował się na wprowadzenie na rynek własnej linii telewizorów z matrycą organiczną: OLED. Na zdjęciu przedstawiciel serii Bravia A1, w której na rynek wprowadzone zostaną niebawem modele o trzech rozmiarach: 55", 65" oraz 77". Sony zdecydowało się na wykorzystanie matrycy OLED produkowanej przez LG, jednak dzięki połączeniu możliwości matrycy organicznej z bardzo wydajną elektroniką przetwarzającą obraz oraz oprogramowaniem wewnętrznym opracowanym przez Sony otrzymano produkt zdecydowanie się wyróżniający. 

Telewizor oprócz całego zestawu technik optymalizacji obrazu (Triluminos Display, 4K X-Reality PRO, 4K HDR X1 Extreme, Super Bit Mapping 4K HDR, Object-based HDR Remaster) jest urządzeniem, w którym producent znaczny nacisk położył również na jakość dźwięku. Sony zastosował tu autorski pomysł o nazwie Acoustic Surface i musimy przyznać, że nazwa dość dobrze oddaje faktyczne wrażenia podczas np. oglądania koncertu w rozdzielczości 4K. Doskonałemu obrazowi towarzyszy dźwięk emitowany jakby przez całą powierzchnię panelu. Dźwięk nie tylko bardzo wyraźnie słychać, ale również czuć przy lekkim dotknięciu samej matrycy organicznej. Oprócz standardu HDR 10 ten telewizor obsługuje również znacznie bardziej wymagający standard HDR Dolby Vision. Cóż, produkt klasy premium w całej okazałości.

Sony-Pilot

Nowy pilot Sony oferowany z telewizorami z 4K z linii na rok 2017 (materiały własne AGDLab.pl)

Oprócz nowych telewizorów zmienił się również pilot do modeli 4K i OLED z Android TV. Na zdjęciu pokazywany jest pilot z serii Bravia XE90, ale podobnie wyglądają piloty z pozostałych serii, natomiast ten w modelu OLED jest dodatkowo wykończony metalową obudową na spodniej stronie. Pilot to raczej rozwiązanie klasyczne, ale przypadnie to do gustu tradycjonalistom, preferującym taki sposób kontrolowania urządzenia niż różne "żyroskopowe" manipulatory. Nie oznacza to jednak braku innowacji. Pilot daje łatwy dostęp do zasobów Google Play czy Netflixa, natomiast wyraźnie podkreślony w górnej części przycisk z mikrofonem oznacza możliwość korzystania z głosowego wyszukiwania treści. 

Nowe rozwiązania technologiczne w telewizorach Sony

Ograniczone zasoby czasowe nie pozwoliły nam dokładniej przyjrzeć się wszystkim innowacjom wdrożonym w najnowszych modelach japońskiego producenta, niemniej o dwóch rozwiązaniach warto wspomnieć.

Sony---nowe-podświetlenie

Nowy algorytm lepiej steruje jasnością w poszczególnych obszarach obrazu, dzięki czemu obraz przy tej samej rozdzielczości jest bardziej szczegółowy (materiały własne AGDLab.pl)

Zacznijmy od X-tended Dynamic Range PRO. Na zdjęciu (celowo przyciemnionym) widoczny jest zeszłoroczny model telewizora Sony 4K (po lewej) oraz jeden z najnowszych, wchodzących w tym roku na rynek telewizorów z nową technologią X-tended Dynamic Range PRO.

Rozwiązanie to poprawia wygląd materiałów HDR i bez HDR poprzez precyzyjne rozjaśnianie i przyciemnianie podświetlenia ekranu w wybranych obszarach. Zdjęcie nie oddaje w pełni dostrzegalnej różnicy - na obrazie po lewej (starszy model) ciemne obszary nikną i są słabo widoczne, natomiast po prawej, dzięki podbiciu podświetlenia można dostrzec detale także w najciemniejszych obrazach, a w przypadku jaśniejszych obszarów są one bardziej wyraziste, ale w żadnym razie nie prześwietlone.

Sony-porównanie02

Lepsze odwzorowanie detali przy tej samej rozdzielczości (materiały własne AGDLab.pl)

Kolejny przykład pokazujący m.in. działanie rozwiązania o nazwie Super Bit Mapping 4K HDR - obraz po prawej stronie jest znacznie bogatszy w detale (nowszy telewizor) niż obraz po lewej (starszy model bez techniki super bitmappingu). Wystarczy porównać szczegółowość i kontrast na fasadzie budynku po lewej stronie pokazywanego kadru.

Zapewne jesteście ciekawi o jaką kwotę trzeba będzie zmniejszyć domowy budżet, by stać się właścicielem jednego z wymienionych telewizorów. Niestety, przedstawiciele Sony nie mogli jeszcze udzielić oficjalnej odpowiedzi. Nieoficjalnie (prosimy jeszcze te informacje traktować jako nie w pełni potwierdzone) możemy zdradzić, że za najtańszy z wymienionych, 40 calowy model Full HD zapłacimy nieco ponad 1000 zł. Cena najdroższego tu modelu A1 z matrycą OLED pozostaje jak na razie tajemnicą producenta. Natomiast ceny pozostałych modeli powinny być podobne jak w przypadku zbliżonych modeli z ubiegłorocznej generacji. Kiedy telewizorów możemy spodziewać się w sklepach? Część modeli powinna pokazać się w salonach RTV już za kilka tygodni, na pewno wszystkie wymienione telewizory będzie można kupić jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Waszym zdaniem

a.jablonski00

Król z SONY jest jeden ?ZD 9 a Panasonic DX 900 TO jego brat...

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.