4K (Ultra HD), czyli co trzeba wiedzieć o następcy Full HD

Telewizory z 4K (Ultra HD)? Poczekaj na treści

Marek Kowalski
4K (Ultra HD), czyli co trzeba wiedzieć o następcy Full HD

Full HD, Ultra HD, HD Ready, HDTV, UHD, 4K, 4K UHD – wszędzie akronimy i akronimy, a każda nowa technika w elektronice konsumenckiej tylko powiększa zamęt w głowach jej użytkowników. Przekazy marketingowe niczego nie wyjaśniają, wręcz przeciwnie: zamydlają obraz, by wywołać poczucie, że tajemniczo brzmiące nazwy kryją właśnie to, czego potrzebujemy i na co musimy wydać pieniądze. Z pewnością kiedyś zmienisz telewizor na model, na którym znajdzie się określenie 4K, być może kupisz oznaczoną nim kamerę lub inny sprzęt. Jednak zanim wydasz choć grosz, przeczytaj ten tekst.

14

4K, czyli właściwie co?

Problem z pojęciem 4K polega głównie na tym, że jest ono stosowane w bardzo wielu sytuacjach i dotyczy wielu zagadnień. Możemy go używać w odniesieniu zarówno do sprzętu, jak i do rozdzielczości obrazu. Galimatias?

Zacznijmy od tego, co możemy zobaczyć, czyli różnic między obrazem Full HD a 4K na ekranie telewizora o tej samej przekątnej:

Cały kadr w rozdzielczości 4K i wybrany fragment:

4K (Ultra HD), czyli co trzeba wiedzieć o następcy Full HD

To samo w rozdzielczości Full HD:

4K (Ultra HD), czyli co trzeba wiedzieć o następcy Full HD

Sprzęt
Terminem 4K przyjęło się określać sprzęt zdolny do nagrania, wyświetlenia bądź odtworzenia obrazu wideo o rozdzielczości poziomej wynoszącej około 4000 pikseli. Mamy zatem telewizory 4K, kamery 4K i cały czas czekamy na odtwarzacze 4K (choć jeden niby jest: Sony FMP-X1 4K Ultra HD – niedostępny w Polsce). Zatem jeżeli spotkasz się na przykład z określeniem telewizor 4K, to wiedz, że będziesz miał do czynienia z modelem wyposażonym w ekran zdolny do wyświetlenia około 4000 pikseli w poziomie.

Parametr, czyli rozdzielczość obrazu
Termin 4K jest również stosowany na określenie konkretnej rozdzielczości ekranu, wynoszącej 3840 × 2160 pikseli. Jednak w tym przypadku nie jest to do końca właściwe. Po pierwsze, powyższa wartość to rozdzielczość, jaką charakteryzują się wszystkie obecnie dostępne telewizory 4K. Po drugie, mianem 4K określa się wiele różnych rozdzielczości.

Zbierzmy zatem wszystkie rozdzielczości nazywane 4K:
3840 × 2160 pikseli – rozdzielczość standardowa telewizorów 4K. Jest to również rozdzielczość uznanego przez ITU standardu Ultra HD (zwanego też 4K UHD lub po prostu UHD). Warto dodać, że stowarzyszenie Consumer Electronics Association ogłosiło 17 października 2012 roku, że ta właśnie rozdzielczość będzie oficjalnie określana terminem Ultra HD lub Ultra High-Definition i że będzie to dotyczyć telewizorów z ekranami o proporcjach 16 : 9, wyposażonych w przynajmniej jeden interfejs wejściowy umożliwiający przesłanie i wyświetlenie sygnału zawierającego obraz o rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli.
4096 × 3112 pikseli – tzw. Full Aperture 4K (proporcje ekranu to 1,32 : 1);
3656 × 2664 pikseli – Academy 4K;
4096 × 2160 pikseli – standard ustalony przez konsorcjum DCI (Digital Cinema Initiatives; jest to spółka joint venture zrzeszająca największe studia filmowe, której celem jest standaryzacja rozwiązań dla cyfrowego kina);
4096 × 1714 pikseli – kolejna rozdzielczość uznana przez DCI (dla filmów w formacie CinemaScope);
3996 × 2160 pikseli – jeszcze jedna rozdzielczość uznana przez DCI (proporcje to 1,85 : 1);
4096 × 3076 pikseli – maksymalna rozdzielczość materiałów wideo dopuszczalna w popularnych serwisach internetowych z plikami wideo: YouTube oraz Vimeo.

Pominęliśmy jeszcze kilka innych rozdzielczości „4K”, używanych w postprodukcji, gdyż nie mają one znaczenia dla osób niezajmujących się zawodowo produkcją wideo.

Podsumowując, rozdzielczość, z jaką będziesz się najczęściej stykał w kontekście telewizorów, to Ultra HD: 3840 × 2160 pikseli, ale pamiętaj, że to niejedyna rozdzielczość 4K. A gdy się spotkasz z określeniem film 4K, to wiedz, że oznacza ono po prostu plik wideo, w którym klatka obrazu ma jedną z wyżej wymienionych rozdzielczości 4K. Niektórzy używają również terminu 4K w odniesieniu do filmów o mniejszej rozdzielczości, ale nie jest to właściwe.

Ile informacji wyświetla ekran Ultra HD w porównaniu z Full HD i innymi standardami? Odpowiedzią niech będzie poniższa ilustracja:

4K - infografika rozdzielczości

Jak łatwo zauważyć, jeden ekran telewizora 4K (Ultra HD) ma tyle pikseli, ile cztery ekrany Full HD.

Waszym zdaniem

sergen00

http://www.youtube.com/watch?v=miQ4DgENOyU

marcinwlo00

Youtube? A puszczał ktoś z was kiedyś 4K w Youtube? To jest pokaz klatek.

klausp00

Chyba 4KC

piotrzimny00

Moim skromnym zdaniem technologia 4K szybciej umrze niż nam się to wydaje. Można to porównać do technologi 3D gdzie aby przesłać 1 kanał 3D wykorzystywane są dwa kanały HD. W przypadku kanału 4K by móc go przesłać nadawca musi wykorzystać aż 4 pasma kanałów HD. Nadawców na to nie stać a sama kompresja obrazu nic tu za wiele nie pomoże, tak więc jedynie na 4K jesteśmy skazani tylko w internecie. Pamiętajmy iż nośniki Blue-Ray to maksymalnie 50GB a teraz będziemy musieli stworzyć nośnik na którym trzeba będzie zapisać 2x więcej materiału - czyżbyśmy kupowali filmy na dyskach SSD lub pendrive? Naziemna TV cyfrowa zostanie przy kanałach SD, nadawcy satelitarni zostaną przy HD a maniak jak zwykle kupi ustrojstwo 4K i będzie delektował się pikselozą na ekranie w skrajnym wypadku filmem ściągniętym z internetu.

darek12300

Bardzo dobry materiał, przyjemnie sie go czyta, chciałbym zobaczyć minę tych którzy kupili tv 4k kiedy sie pojawiał i kosztował sobie ponad 100tys zł a potem dowiedzieli sie ze trzeba czekać ze 2lata żeby coś na nim ogladnac :) niestety technika nie raz wyprzedza rozum.

rc71200

Czy chłam w TV oglądam na 720p czy 4K to on zawsze będzie on chłamem. Treść żadna a coraz więcej reklam.

dj_pittbull00

4Kąty to ja chciałbym w ogóle posiadać, a bez telewizora to się obejdę

michajlo8200

Byłem ostatnio na targach audioshow w Wawie i widziałem to 4k na takim wielkim projektorze i powiem wam wow!!! Obraz żyleta to mało powiedziane!!! i ogólnie obraz wyglądał jak 3D bez okularów 3D!!! Super sprawa ;d

e195688800

Są dwa powody wprowazdania 4K: zastój w sprzedaży telewizorów HD (wszystkie modele są praktycznie takie same, nikt nie chce wymieniać telewizora na nowy) oraz sciąganie filmów z Internetu. Rozmiar filmów musi rosnąć co najmniej tak, jak przyspieszają domowe łącza. Inaczej nikt już nie kupi legalnej płyty.

jazadw00

Nie rozumiem, mam monitor 1280x1024 a tu patrzę i po raz pierwszy zobaczyłem piksele na obrazie w Full HD. Jak daleko można się posunąć do manipulacji? Z jakiej odległości oglądacie tv, że wam aż 4k potrzebne? Jeżeli tv 100" i oglądacie z 1,5 metra to sorki za ironię.

tomasz.sztachelski00

Technologia 4K umrze? Chyba żartujesz :) Wszystko dąży do polepszania jakości obrazu - mamy coraz lepsze telefony z coraz lepszymi matrycami, kamery zaczynają nagrywać w 4K, tablety mają 4K. Tak naprawdę nie trzeba będzie dugo czekać na content. 4K to przyszłość. Widziałem tv Panasonica w realu i jest to oszałamiające doświadczenie.

kayron00

4K w naszym kraju. Na dzień dzisiejszy raczej desperacja. Nasza piękna telewizja PL nie potrafi nadać dobrej jakości obrazu HD, a co dopiero jak by mieli nadawać w 4K. Co ciekawe Czesi, bo mieszkam blisko granicy, nadają jeszcze w starym MPEG2,chyba nawet jeszcze 576P i na każdym kanale, mają obraz żyleta, a nasi nawet na kanałach HD, nadają obraz miernej jakości. Nie wiem czy maja tak kiepskie procesory obrazu do skalowania, czy nadają, w jakimś badziewnym formacie, ale na dzień dzisiejszy HD w Polsce to jest kompletna mrzonka. $K, jedynie jak ktoś chce podlączyć TV do dobrego, naprawdę dobrego kompa i grać na tym w gry. Wtedy owszem jest to bajer, nad bajery.

marcinwlo00

Pal licho "kontent". Trzeba przeczekać gigantomanię i poczekać na modele nadające się do przeciętnego mieszkania. 55'' do takich nie należy. Jak zaczną się pojawiać telewizory 32'' 4K, to zacznę się nimi interesować.

tomasz.sztachelski00

@Marcinwlo - to stanie się prędzej niż sądzisz - tv z 4K niedługo będą w mniejszych rozmiarach skoro mają być smartfony i tablety z 4K :D

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2018-10-21 godz. 21:00.