Etykieta efektywności energetycznej. Na co zwrócić uwagę?

Nowe dyrektywy unijne standaryzują sprzęt AGD

Adam Kwiatkowski
Etykieta efektywności energetycznej. Na co zwrócić uwagę?

Urzędnicy UE podjęli starania o ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Jednym z elementów walki z nieefektywnymi urządzeniami jest ograniczenie możliwości sprzedaży odkurzaczy o dużym poborze energii elektrycznej. Takie działania dotknęły żarówki, kolejne przepisy obejmują sprzęt AGD. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie najlepszego sprzętu do domu?

0

Nowa etykieta efektywności energetycznej UE obowiązuje również producentów odkurzaczy. Zapisane na niej informacje mogą pomóc podjąć decyzję o wyborze sprzętu AGD do domu. 

Dzięki staraniom urzędników producenci odkurzaczy już mogą podwyższać efektywności odkurzania poprzez zwiększanie mocy urządzeń. W ramach ograniczania zużycia energii elektrycznej maksymalny pobór w odkurzaczu nie może przekroczyć 1600 W. Dzięki tym zapisom zwiększenie wydajności sprzętu producenci będą musieli osiągnąć dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, które na dodatek znajdą swoje odzwierciedlenie na etykiecie energetycznej.

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej widnieje w górnej części etykiety. Ten parametr jest oceniany w ramach przedziałów, od „A” (niskie zużycie energii a co za tym idzie moc silnika, około 850 W) do „G” (górna granica dopuszczalna przez UE, czyli mniej niż 1600 W). Jednak domowy sprzęt powinien przede wszystkim skutecznie odkurzać, dlatego należy zwrócić baczną uwagę na dolną część etykiety, gdzie znajdują się informacje na temat jego wydajności.

 etykieta_ef

Skuteczność odkurzania twardych podłóg i dywanów

W dolnej części etykiety umieszczone są informacje na temat wydajności odkurzania danego modelu. Wartość ta jest mierzona na podstawie skuteczności zbierania kurzu i także oceniana w skali od „A” do „G”, oddzielnie dla podłóg twardych i dywanów. Zgodnie z nowymi wytycznymi odkurzacz musi zebrać co najmniej 70% kurzu z dywanu oraz 95% kurzu z twardej podłogi. Te informacje mogą mieć dla konsumentów różną wagę, w zależności od aranżacji wnętrza. Osoby, które mają w domu dużą liczbę dywanów bądź wykładziny, powinny zwrócić szczególną uwagę na efektywność usuwania zanieczyszczeń z takich właśnie powierzchni. Natomiast skuteczność odkurzania podłóg twardych powinna być kluczowym kryterium zakupu do konsumentów, którzy preferują powierzchnie wyłożone płytkami, panelami bądź parkiet.

 

Klasa reemisji kurzu

Klasa reemisji kurzu określa czystość wydmuchiwanego powietrza; ją też przedstawia się na skali od „A” (najlepsza) do „G” (najgorsza). Dotyczy ogólnej szczelności odkurzacza, czyli uwzględnia również wydostawanie się drobin przez nieszczelności i pył wytwarzany przez sam odkurzacz (np. ścierające się elementy silnika). To parametr szczególnie istotny dla alergików i rodzin z małymi dziećmi.

Poziom hałasu

Ten parametr także można znaleźć w dolnej części etykiety, podawany jest w decybelach.

Dobry, czyli jaki?

Dobry odkurzacz charakteryzuje się bardzo dobrymi wartościami skuteczności odkurzania na dywanach i podłogach twardych przy jednoczesnym niskim poborze energii. Warto podkreślić, że nie wszystkie cechy produktu są przedstawione na etykiecie energetycznej. Nie ma na niej informacji o rozwiązaniach charakterystycznych dla danego producenta: specjalnym wyposażeniu, unikalnych filtrach czy dodatkowych udogodnieniach, takich jak dodatkowe akcesoria, pojemność worka czy zasięg pracy. 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.