Jak wymienić łożyska w pralce?

Samodzielna naprawa pralki? To możliwe!

Filip Dąb-Mirowski
Jak wymienić łożyska w pralce?

Wymiana łożysk jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych napraw, do jakich możemy być zmuszeni , użytkując pralkę. Jednocześnie sam koszt części w porównaniu z kwotą, jaką za taką usługę nalicza sobie serwis (ok. 300 zł), jest naprawdę niewielki. Można więc zdać się na fachowca i zapłacić za jego ciężką pracę albo spróbować poradzić sobie samemu. W niniejszym artykule dowiesz się, jak przy odrobinie wysiłku dokonać takiej naprawy samodzielnie.

14

Nie ma chyba bardziej eksploatowanej części w pralce niż łożyska. Dzięki nim obraca się bęben z praniem. Wiadomo, że niezależnie jaki program prania nastawimy, pranie zawsze musi się poobracać, by dobrze namoknąć, po to, aby środek piorący zdążył zadziałać nim rozpocznie się płukanie. Na końcu następuje odwirowywanie wody. Wtedy pralka wchodzi na maksymalne obroty. To właśnie do tego etapu prania odnoszą się podawane przez wartości informujące o prędkości obrotowej urządzenia. Najczęściej jest to około 800 obrotów na minutę, chociaż można kupić pralki osiągające nawet 1800 obrotów/min. Od tej prędkości zależy, na ile mokre będą nasze ubrania po wyjęciu z pralki i jak długo będą się suszyć.

Łożyska są bardzo wytrzymałe, ale po kilku latach intensywnej eksploatacji, należy je wymienić. Pierwszą oznaką, że nadchodzi właściwy moment jest ciche popiskiwanie dochodzące z okolic koła pasowego (tył lub bok pralki) podczas wirowania. Z czasem hałas będzie coraz większy, może przypominać zgrzytanie i huczenie. Może też cieknąć woda. Ostatnim etapem jest skrzywienie osi bębna i w związku z tym wrzynanie się koła pasowego w obudowę, możliwe jest też spadnięcie paska i ostateczne zapieczenie się osi w łożyskach. Do tego lepiej nie dopuścić, ponieważ w najlepszym wypadku utrudni to naprawę, a w najgorszym może doprowadzić do uszkodzenia silnika, osi bębna lub koła pasowego, co radykalnie podniesie koszty.

Przy wymianie łożysk konieczne jest wyjęcie z pralki całego zbiornika i rozebranie go na części. Zależnie od modelu, może się to wiązać z wyjęciem niemal wszystkich innych elementów. W niniejszym poradniku za przykład i punkt odniesienia posłuży nam kilkuletnia, ładowana od frontu pralka Candy Smart CY1 084. Takie jak ta, wąskie pralki, z uwagi na maksymalne wykorzystanie miejsca wewnątrz obudowy, są wyjątkowo czasochłonne w demontażu. Ważne też, by przed zabraniem się do pracy sprawdzić, czy bęben w pralce jest rozbieralny. Są modele, w których jedyną możliwością, inną niż zakup nowego, jest jego mechaniczne rozcięcie, a po wymianie łożysk, szczelne sklejenie. Można to zrobić samemu, można też przekazać sprawę fachowcowi, który zrobi to za nas i zainkasuje odpowiednią kwotę.

Jak przygotować się do wymiany

Po pierwsze podstawy:

1. Upewnij się, że urządzenie jest odłączone od prądu.
2. Zakręć zawór i sprawdź, czy wypompowana została cała woda. Miej w pogotowiu ścierkę do podłogi. Trochę wody na pewno wyleje się przy odłączaniu poszczególnych części.
3. Zrób zdjęcia lub notuj, co i jak robisz, rozbierając pralkę.
4. Przygotuj sobie jeden lub kilka pojemników na śrubki i drobne części. Nie pogubisz ich.
5. Niektóre z prac wymagają dużej siły fizycznej, dlatego najlepiej poproś kogoś o pomoc.

Do rozebrania pralki potrzebujemy narzędzi. W naszym przykładowym modelu będą to klucze 7, 8, 9 i 13 (płaskie lub nasadowe), śrubokręt, gumowy młotek, kombinerki i najlepiej klucz typu „żabka” lub nastawny francuski. Przyda się też silikon sanitarny do uszczelnienia zbiornika i odrobina smaru.

Waszym zdaniem

kayron00

"Łożyska są bardzo wytrzymałe, ale po kilku latach intensywnej eksploatacji, należy je wymienić." Problem leży jednak gdzie indziej. Większość łożysk, żyje o wiele dłużej niż elektronika współczesnych pralek, a ta jest tak droga, że nie opłaca się jej często naprawiać. Ogólnie producenci projektując sprzęt, dokładają wszelkich starań, aby naprawa była, albo niemożliwa, albo nieopłacalna.

cogitus00

przepraszam, ale autor zapomniał chyba, że w wielu modelach pralek zespół piorący jest nierozbieralny i trzeba zakupić nowy. Przerabiałem ten temat, udało mi się zakupić w serwisie kompletny zespół piorący za jedyne 250,- PLN co było i tak opłacalne.

cogitus00

co do elektroniki, to warto poszukać podzespołów z innych marek. Ja ostatnio również zamontowałem identyczny używany moduł wart 500,- PLN w serwisie od pralki innej marki używany za 50,- PLN i wszystko działa.

janina_195700

wniosek jaki można wyciągnąć z powyższego artykułu jest jeden: 300 zł za taki remont to wcale nie dużo.

liluh00

do cogitus: hm, autor wspomina o nierozbieralnych bębnach w artykule - nie trzeba zaraz kupować całego nowego, można je przecinać i później kleić (wiele serwisów tak właśnie robi), polecam doczytać do końca. Nierozbieralny bęben to taki 'ciekawy' pomysł producentów na wyciąganie większej ilości pieniędzy za części. Na szczęście nie wszyscy tak robią, przeważnie takie bębny spotyka się w tańszych modelach pralek.

ada.iks00

Moim zdaniem lepiej kupić nową pralkę, np kompaktową Whirlpoola, niż bawić się w wymianę łożysk. Nowy sprzęt = nowe technologie, oszczędność wody i prądu.

rpp00

Dziękuję serdecznie Autorowi za fantastyczny opis jak rozebrać pralkę i wymienić łożyska. Zabrało mi to 3 tygodnie w sumie, ale udało mi się po raz pierwszy w życiu coś takiego zrobić. Skorzystałem także z porady Autora i udałem się do punktu usługowego, gdzie fachowiec zdjął stare łożyska i założył przyniesione przeze mnie nowe. Miałem też problem z wpięciem z powrotem wszystkich wtyczek w gniazda w module sterującym - nie zaznaczyłem markerem, i jedną wtyczkę wpiąłem 2 cm za daleko. Ale ostatecznie pralka chodzi, ba, pierze jak tornado! Nigdy nie przypuszczałem, że sam (humanista) to zrobię, ale udało się!

alti00

Pewnie, w starszych modelach bez problemu, zresztą zdarzyło mi się w poprzedniej pralce wymieniać i to z 2 razy, a teraz zdziwiłem się zbiornik w całości i zero możliwości manewru... Jak zadzwoniłem do serwisu producenta, to o mało mnie nie obaliło, jak podali mi koszt... 200 więcej i mógłbym kupić nową pralkę... Wniosek taki, że samemu łożyska nie wymienię bez uszkodzenia (zniszczenia) zbiornika... Serwis ze względu na koszty odpada... Jednak jestem uparty i znalazłem coś takiego jak wymianalozysk.pl Przeczytałem, wyjąłem zbiornik w całości i wysłałem... W przyszłym tygodniu odbieram... zobaczymy jak to teraz będzie chodziło... Nie ukrywam, że pomimo spawania plastiku jako łączenia po naprawie, to najbardziej boję się o szczelność szczególnie przy opcji "gotowanie"...

milena.kusak00

Ja na przykład korzystam z serwisu od dłuższego czasu. Zgodzę się że serwis producenta jednak jest nieco zbyt drogi, ale cóż - i tak moja pralka już jest dawno po gwarancji. Korzystam teraz z http://pomoc-agd-krakow.pl/ i mam problem z głowy. Fakt, mogła bym to sama zrobić szukając info w necie, ale po co? Bez brudzenia się, bez jakichkolwiek problemów i stresów przyjadą i naprawiają mi pralkę. Problem z głowy i nie kosztują tyle co serwis producenta :)

wiktor.piotrowski00

Ja zawsze staram sie sam naprawiać swoje sprzęty. Najpierw rozkręcam sprawdzam co sie stało co jest nie tak i dopiero jak nei mam zielonego pojęcia to korzystam z pomocy specjalistów. Ale zdarzyło się tak tylko kilka razy. W pralce tez wymieniałem już łożyska i nie tylko to! Przez toze często cos takiego robie czasami nawet dla znajomych poznałem juz kilka sklepów z częściami. Bardzo cenie north.pl zwłaszcza za to że mają rysunki z których można sie dowiedzieć jak sie nazywa konkretna część, ale i zato ze mieli chyba wszystko czego do tej pory potrzebowałem.

piotrekbenet4400

Sam kiedyś próbowałem się w to bawić, ale ie jest to takie proste. Współczesne pralki sa o wiele bardziej problematyczne w naprawie niż pralki kilkanaście lat temu .Dlatego proponowałbym przy wyborze pralki zorientować się jaki jest serwis oraz jaka jest dostępność części. Tak abyście w przypadku awarii nie czekali na części miesiącami.
Polecane są pralki od Candy. Nie są drogie a firma ma najlepszy bodajże serwis w Polsce.

jan.proboszcz00

Ja też nie bawię się w samodzielną wymianę. Miesiąc temu padła mi pralka i kupiłem nową na electro.pl za małe pieniądze. Dostałem gwarancję więc jak coś się będzie działo to podbijam do nich i nie muszę kombinować

drozgwiazda00

Nie tylko łożyska i elektronika mogą się popsuć w pralce jak w wielu urządzeniach domowych na skutek różnych wypadków może dojść do uszkodzenia obudowy. I o ile wielokrotnie urządzenie nadal nadaje się do użytku to jego estetyka nie zachwyca. Umiejętność spawania plastiku może być w takim wypadku niezwykle przydatna. Dla zainteresowanych więcej możemy dowiedzieć się tutaj https://www.youtube.com/watch?v=WsGG1RzEI5Q

mela.kwiat0200

Ja tam na takich naprawach się nie znam, dlatego zlecam je głównie specjalistom. Np. Technikan zna się na naprawach pralek i jest w każdym większym mieście.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.