Jak zrobić dobre zdjęcie samochodom w plenerze?

Sprzedajesz auto? Zadbaj o dobrą ilustrację w ofercie

Adam Kwiatkowski
Jak zrobić dobre zdjęcie samochodom w plenerze?

Piękne pojazdy, tak jak piękne kobiety, przyciągają uwagę. Niezależnie od płci, kształt, kolor i emocje wyrysowane w zdjęciu poruszają. Prezentujemy kilka prostych porad, jak sprawić, aby zdjęcie samochodu nabrało wyrazu i charakteru.

0

W jesiennej scenerii, w pięknej Kotlinie Kłodzkiej można było obserwować niecodzienny widok, przez dwa dni po okolicy poruszały się luksusowe samochody sportowe. Pokazowi samochodów towarzyszyły testy aparatów fotograficznych Sony. Zrobienie ładnych zdjęć szybko poruszającym się pojazdom stanowi wyzwanie nawet dla profesjonalnych fotografów. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka sugestii, które pomogą amatorom zrobić fajne zdjęcia.

Zajrzyj przez szybę!
Wbrew pozorom udane ujęcia, kiedy ma zostać pokazane wnętrze auta przez szybę, nie należą do najprostszych. Fotograf stojący z aparatem fotograficznym przed maską pojazdu może spodziewać się, że na jej powierzchni pojawią się odblaski i refleksy. Sztuką jest wykorzystanie efektownych artefaktów, które dodadzą zdjęciu charakteru. Jednak nie wtedy, gdy zależy nam na ujęciu w kadrze osoby, która aktualnie siedzi za „kółkiem”.

Jak sobie z tym radzić? Metody są dwie. Można po prostu zmienić kąt, wyszukać odpowiedniej perspektywy, ale wówczas na kompozycje wpływają warunki zastane, a nie pomysł fotografa.

Znacznie prostszym, jednocześnie polecanym przez profesjonalistów, sposobem na uporanie się z odbiciami w szybie ( oraz we wszystkich powierzchniach niemetalicznych) jest zastosowanie filtru polaryzacyjnego. To proste i niedrogie akcesorium (przyzwoity filtr kołowy to wydatek ok. 200 zł, w zależności od średnicy) należy nakręcić na obiektyw przed przednią soczewką. Filtr odcina część fal świetlnych, dzięki temu z jednej strony minimalizuje odbicia, z drugiej zwiększa kontrast i nasycenie barw. Taki filtr przydatny będzie również osobom, które chcą wykonać nasycone fotografie krajobrazu. Siłę działania reguluje się obracając pierścień, podobnie jak ma to miejsce podczas ustawiania ostrości.

Wadą pracy z filtrem jest konieczność wydłużenia czasu ekspozycji. Filtr zatrzymuje część światła, więc do matrycy dociera go znacznie mniej. Z tego samego powodu, w gorszym świetle możemy mieć problemy z szybkim ustawieniem ostrości. Nie mniej, jest to jeden z nielicznych gadżetów, zastosowania którego nie jesteśmy w stanie zasymulować w programach graficznych.

Porada praktyka: fotografując przez szybę samochodu, warto zniżyć się by obiektyw znalazł się na wysokości oczu portretowanej osoby.

Porady foto - Maciej Zieliński

Fotografia wykonana aparatem Sony Alpha 7R, ISO 50, f/1.8, czas 1/60 s, dł. ogniskowej 135 mm
fot. Maciej Zieliński (c)

Autorem porady i ilustracji jest Redaktor Naczelny Digital Camera Polska, Maciej Zieliński

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.