Która pralka jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Poradnik

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu pralki

Adam Kwiatkowski
Która pralka jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Poradnik

Każdy chce kupić możliwie najlepszą i tanią pralkę. Ale którą wybrać? Czym kierować się podczas zakupu? Pralka to niewątpliwie ważne wyposażenie każdego domu. W Polsce nie ma wielu samoobsługowych punktów pralniczych, a ceny, które obowiązują, są bardzo wysokie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas poszukiwań najlepszego sprzętu piorącego.

6

Według wielu osób najważniejszym kryterium podczas zakupów to promocyjna cena. Jednak zakup takiego sprzętu warto rozważyć pod kątem oszczędności w trakcie użytkowania.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

1. Sprawdzić, czy w miejscu, w którym pralka będzie stała, można poprowadzić przyłącze wody, odpływ i gniazdo elektryczne. - Dobierając pralkę należy pamiętać, że dobrze obsługiwana, powinna bez problemu funkcjonować przez kilka a nawet kilkanaście lat. Dlatego najlepiej umieścić ją w miejscu, w którym nie będzie zauważana.
-Należy pamiętać, że automat musi mieć swobodny dostęp do odpływu. Błędem jest umieszczanie rury w zlewie lub w wannie. Ma to uzasadnienie praktyczne, pralka podczas pracy, przy nieprawidłowym rozłożeniu ciężaru, może wyciągnąć rurę wylewki z krawędzi misy umywalki. Kolejny powód, to zacieki. Większość proszków do prania, oprócz detergentów i środków faktycznie oddziałujących na tkaniny, zawiera wypełniacze. Stosowane są łatwo rozpuszczalne minerały: sole sodu, chlorki, wapienie. Mają one tendencję do gromadzenia się i powstaje z nich osad zwany kamieniem. Jest on trudny do usunięcia i bardzo nieestetyczny.

2. Podczas wybierania urządzenia należy zmierzyć, jaką powierzchnią dysponujemy.
- W dużych mieszkaniach problem gabarytów pralki odgrywa znacznie mniejszą rolę. W niewielkiej kawalerce warto zainstalować wąską, niewielką pralkę, aby zająć jak najmniej przestrzeni. Niewielkie pralki automatyczne, o ładowności do 4,5 kg i głębokości nie przekraczającej 40 cm, dopasowane do małych pomieszczeń, dostępne są już od około 750 zł. Im więcej miejsca na pralkę, tym więcej modeli jest dostępnych. Najwięcej jest „standardowych” pralek, o głębokości powyżej 58 cm.

3. Od góry, lub od frontu. A może z suszarką?
- W sprzedaży oferowane są pralki ładowane od góry lub z przodu. Często w niewielkich lokalach instaluje się pralki z funkcją suszarki. To doskonałe rozwiązanie, gdy nie ma przestrzeni do wywieszenia upranych tekstyliów. W domu warto stworzyć w pomieszczeniu gospodarczym miejsce dedykowane praniu, gdzie będzie można zmagazynować środki czystości, kosze na białe i kolorowe ubrania. Dobrym miejscem jest suterena lub piwnica, garaż. W takim miejscu można umieścić bardziej efektywne rozwiązanie: pralkę i osobną suszarkę elektryczną.
-Ilość miejsca na otworzenie drzwi automatu. Najpopularniejsze są pralki, które mają otwierany bęben z przodu. Należy wziąć pod uwagę, czy taka pralka nie będzie powodowała problemów podczas załadunku i rozładowywania. W wielu miejscach, w których zmieści się urządzenie o szerokości 60 cm, warto zainstalować pralkę ładowaną od góry. Niestety, w Polsce nadal są mało popularne pralki ładowane od góry, z otwartym bębnem.

4. Programy i funkcje. Tanie pralki oferują podstawowy zestaw programów, małą liczbę obrotów podczas wirowania, czasami cena wynika z niskiej efektywności energetycznej i dużego poboru wody. Bardziej zaawansowane automaty piorące oferują skuteczne pranie, bez detergentów lub z minimalną ich ilością np.: pranie parowe, pranie z bąbelkami powietrza. Dzięki dodatkowym programom oszczędzany jest czas, a pranie jest tanie.To również ochrona tekstyliów przed zniszczeniem. Krótki program do bawełny pozwoli odświeżyć dres, a tryb "ECO" zrobić duże pranie bez obciążania kieszeni.

Pralka ładowana od góry

Top loader

Najczęściej bęben wyposażony jest w specjalny luk. Dodatkowy element zabezpieczający potrafi, pod wpływem ciężaru prania, ulec uszkodzeniu, otworzyć się i zniszczyć pralkę.

Bęben pralki ładowany od góry

Waszym zdaniem

tosiaczek00

nie wiedziałam, naprawdę nie miałam pojęcia że do środków piorących dodawane są wypełniacze, w jakim celu..?

yura00

Sprzęt AGD dzisiaj to szmelc , a im droższy tym bardziej awaryjny !!!(jedyny wyjątek to" Miele") Po gwarancji naprawa pralki ,lodówki itp. jest nie opłacalna !!! Pralka powinna po prostu prać !!!(to nie komputer) Ze wszystkich bajerów należy wybrać tylko prędkość wirowania >1000 obr/min Dlatego teraz kupuję jak najtańsze np. Beko , która jest żywotniejsza od Boscha, Samsunga, LG a po awarii kupuję nowego Beko za 690zł !!!

rombo00

do tosiaczek ,ponieważ chemia jest tak intensywna że na jedno pranie daje się 2g substancji piorącej a jak masz wypełniacz to sypiesz pełne 150 g proszku i w ten sposób masz poczucie że proszek jest skuteczny no bo jak można wyprać w 2g,comprendo?

joanna.sanecka00

mam pralkę typu top loader 16 LETNIĄ daewoo, kupiłabym drugą taką samą za KAŻDE pieniądze. niestety już nie do zdobycia w Polsce. a szkoda, bo moje brudne rzeczy do prania wyglądają na czyściejsze od tych wypranych przez pralki moich sąsiadek i wywieszonych do suszenia jako czyste. moja pralka naprawdę PIERZE do czysta, a nie tylko moczy i wiruje, jak te nowoczesne..

jercyk00

Jestem po awarii pralki Bosch 12-letniej.Rozebrałem ją na części ,wyczyściłem na końcu wyjełem moduł sterujący wyczyściłem sprajem kontakt-elektrik .Skręciłem całość i działa.W sieci można kupić wszystkie części włącznie z silnikiem za mniej niż 100zl,naprawa modułu do 100zl.Nie opłacalna jest naprawa w serwisach,jak ktoś ma czas i minimum umiejetności to można naprawić samemu .Pozdrowienia dla yury..

mwanik00

oczywiscie Miele

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.