Niedrogie sposoby na upały

Adam Kwiatkowski
Niedrogie sposoby na upały

Maj i czerwiec w Polsce zaskakują pogodą. Ogromne burze i opady deszczu mieszają się z upalnymi popołudniami. Jak poradzić sobie z napływającym gorącem? Proste metody są najlepsze!

1

Wentylator na biurko

Pasywny budynek rozwiązałby sprawę, nie tylko gorącego lata, ale i najzimniejszej zimy. Niestety, liczba budynków, które są ekologicznie poprawne i zdrowe dla mieszkańców jest bardzo niewielka. Mieszkamy w starych i źle izolowanych pomieszczeniach. Aby zapewnić sobie wygodniejsze przebywanie w takich domach należy latem zadbać o skuteczną wentylację. 

Najprostszą i najbardziej efektywną metodą są nawiewy. Prosty wentylator z obracającymi się śmigłami potrafi doskonale pomóc, szczególnie wieczorem, kiedy upalne powietrze nie pozwala zasnąć wygodnie. 

Najtańsze urządzenia oferują jeden, niekiedy dwa biegi, kratkę zabezpieczającą nas przed kontaktem z prędko poruszającym się śmigłem i przewód sieciowy. Wentylator OK, model OTF151W kosztuje niespełna 40 zł. Klasyczny wentylator z 15 cm średnicą śmigieł, pobiera 20 W/h. Postument pozwala na regulowanie kąta nachylenia śmigła, które może wirować z dwiema prędkościami. 

OKOTF151W

Największą zaletą tego typu urządzeń jest niewygórowana cena, stosunkowo niski pobór energii elektrycznej. Największą wadą jest hałas wytwarzany przez wiatrak. Jeżeli konstrukcja będzie niesolidnie złożona, do hałasu wiatraka dojdą przykre odgłosy klekotania. Również wielkość wiatraka należy uznać za jego słabą stronę, niewielkie śmigło może wprawdzie obracać się szybko, ale większy wentylator zapewni równomierny przepływ powietrza.

Waszym zdaniem

krul.mateusz00

Przypominam, że tytuł artykułu brzmi: "Zobacz, jak się schłodzić i nie zbankrutować"! Zaś kawałek dalej piszecie: Za takie urządzenie należy zapłacić 900 - 1000 zł. FUCK LOGIC!

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.