OLED – organicznie świetny obraz

OLED, czyli właściwie co?

Marek Kowalski
OLED – organicznie świetny obraz

Telewizory OLED wreszcie trafiły do polskich sklepów z elektroniką użytkową. Jest ich na razie niewiele, a wszystkie mają jedną wspólną cechę: bardzo wysoką cenę. Czy ustalone przez producentów kwoty wynikają z użycia innowacyjnej techniki wyświetlania? Czym jest OLED? Czym się charakteryzują zastosowane w tych telewizorach matryce? Jak są zbudowane? Czy są trwałe? Czym się różnią od powszechnych dziś ekranów ciekłokrystalicznych? Pytań jest więcej. Czas zatem poznać odpowiedzi.

8

Typy ekranów OLED

Ogólne zasady działania matrycy OLED już przedstawiliśmy, jednak podobnie jak w przypadku ugruntowanej już na rynku techniki LCD można wyróżnić wiele odmian matryc organicznych, określanych tajemniczymi akronimami: PMOLED (Passive-matrix OLED), AMOLED (Active-matrix OLED), Transparent OLED, FOLED czy White OLED. Przerażeni? Bez obaw, już wszystko wyjaśniamy.


OLED-passive

Schemat pasywnej matrycy OLED (źródło: HowStuffWorks)

PMOLED, czyli Passive-matrix OLED, a więc pasywna matryca OLED, charakteryzuje się tym, że elementy emitujące światło są umieszczone na skrzyżowaniu prostopadłych względem siebie linii zasilających elektrody przyłożone do warstw organicznych. W takiej matrycy w danym momencie można zapalić... jeden piksel. Oznacza to, że musi on emitować światło na tyle długo, by sygnały sterujące „zdążyły” naszkicować obraz na całej matrycy. W praktyce jedyne zalety tego typu matryc to prosta konstrukcja i stosunkowo niskie koszty produkcji, a wady to użyteczność wyłącznie w produkcji ekranów o bardzo niskich rozdzielczościach i małych przekątnych (znacznie mniejszych od ekranów smartfonów) i większe niż w przypadku LCD zużycie energii. Dziś nie stosuje się już tego typu matryc. Praktycznie wszystkie urządzenia, od smartfonów po największe telewizory OLED, korzystają z matryc aktywnych.

OLED-activeOLED-active – schemat aktywnej matrycy OLED (źródło: HowStuffWorks).

Drugą odmianą jest Active-matrix OLED, w skrócie: AMOLED, czyli aktywna matryca OLED. W tego typu matrycy na jedną z elektrod (katodę) naniesiona jest dodatkowa warstwa tranzystorów TFT (Thin Film Transistor). To elementy doskonale znane z ekranów LCD. Zastosowanie warstwy tranzystorów pozwala sterować każdym pikselem osobno przy znacznie mniejszym zużyciu energii i znacznie większym kontraście, niż w przypadku matryc pasywnych. Warto zapamiętać: wszystkie dziś produkowane ekrany OLED są oparte na aktywnych matrycach.

Co z pozostałymi odmianami? Tu klasyfikacja opiera się już nie na sposobie sterowania sygnałami, lecz na różnicach w zastosowanych materiałach. Najlepiej rzecz wyjaśnią zdjęcia.

transparent OLED
Transparent OLED to nic innego jak przezroczysty ekran OLED. Zdjęcie przedstawia tego typu wyświetlacz o przekątnej 14 cali zaprezentowany przez Samsunga podczas Mobile World Congress w 2011 roku. Konstrukcja tego typu matryc polega na tym, że warstwa katody jest zbudowana – podobnie jak anoda – z materiału przezroczystego, a nie odbijającego światło.

LG_OLEDFOLED, czyli Foldable OLED, to określenie stosowane do elastycznych ekranów OLED, czyli zbudowanych na giętkim podłożu (takim jak specjalna folia). Na powyższym zdjęciu widoczny jest prototypowy ekran tego typu stworzony przez LG Display.

woledMatryce typu White OLED (taką zastosowano np. w dostępnym już w sprzedaży 55-calowym telewizorze LG OLED TV) zawierają dodatkowy subpiksel emitujący światło białe. Koreański producent zachwala to rozwiązanie jako skutecznie zwiększające zakres tonalny i wierność odwzorowania kolorów. My jednak powstrzymamy się z opinią do czasu faktycznego przetestowania i sprawdzenia możliwości telewizora z matrycą typu White OLED czy też OLED WRGB.

Waszym zdaniem

master shinji00

Czy w przypadku LG wszystkie "sub-piksele" nie świecą na biało, a przechodzą przez korektor widma "podobnie" jak w projektorze DLP przez koło kolorów (color filter)?

tomasz.sztachelski00

Trochę poczekamy aż się OLED upowszechni. Ale kolejne marki planują też wejście w ten segment m.in. Panasonic i Sony

da.ruchna00

ja mam caly czas "stare pudlo" i od 14 lat ani razu nie bylo serwisowane a dzisiejsze telewizory jak slyszalam kolege co sie chwalil "kupilem se 47` leda" a po pol roku "juz 3 raz dalem go na gwarancje" i gdzie tu jakosc produktu ? a ceny kosmiczne w komisach kupisz "stare pudlo" za 100zl i pochodzi ono z 20 dobrycch lat a w sklepie nowy telewizor powiedzmy lcd 32` kosztuje ok 800zl i bedzie chodzil 2 lata....

piotrzimny00

Panasonic i Sharp akurat rezygnuje z produkcji OLED. Jest pewien problem z owymi TV - zwiększa się złużycie prądu, blaknięcie kolorów po pewnym czasie a tym bardziej koloru niebieskiego - chodzi tu o specyficzne uzyskanie tegoż koloru. W przypadku gdy w normalnym LCD lub LED padnie podświetlanie i da się to naprawić o tyle w OLED może być problem - tutaj obraz świeci się własnym światłem produkowanym przez diody RGB. Kolor czarny jest czarny - biały daje sporo do życzenia. Jest więcej wad niż zalet - jedyna duża zaleta to taka że chociaż przez okres gwarancji pocieszymy się ostrym pięknym kolorem, wadą jest to że znając producentów zmniejszą oni żywotność diod LED (RGB) do minimum i co 3 lata czeka nas wymiana TV na nowy.

maniek1977200

jaki tam znowu oled rządzi?gdzie rządzi?jak rządzi?,w jakiej partii?czyżbym coś przespał?

piotr.molinski00

Świetliki to dzieło diabła Lucyfera. Posiadają lucyferynę!

qsx200

Nie ma szans. Na razie. Plazma też upadła ponieważ jest tylko nieco droższa choć ma lepszy obraz. Ceny maja być realne i tyle.

aganet300000

Jutro lecę kupić nowy oled

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.