Telewizory 4K - jak są robione? Fabryka TCL / Thomson w Żyrardowie - relacja

4K prosto z Polski

Marek Kowalski
Telewizory 4K - jak są robione? Fabryka TCL / Thomson w Żyrardowie - relacja

Telewizory wyposażone w matrycę o bardzo wysokiej rozdzielczości Ultra HD / 4K to sprzęt uznawany za najnowocześniejszy w swojej kategorii. Jednak niewiele osób wie, że tego typu urządzenia są produkowane również w Polsce, w niezbyt odległym od stolicy niewielkim miasteczku przemysłowym - Żyrardowie. Tutaj właśnie znajduje się fabryka telewizorów firmy TCL i tę właśnie fabrykę mieliśmy okazję zwiedzić dokładnie.

6

Żyrardów. Niewielkie, zamieszkałe przez nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców miasteczko, położone 45 km na południowy zachód od Warszawy na równinie Łowicko-Błońskiej, nad niewielką rzeczką Pisią Gągoliną. Cel naszej wycieczki to funkcjonująca od marca 1998 roku fabryka telewizorów dość popularnej w Polsce marki Thomson. Jednak tradycje przemysłowe miasta sięgają znacznie dalej.

Większość fabryk budowanych w Polsce umiejscawianych jest w tzw. specjalnych strefach ekonomicznych. Thomson, a późniejsze TCL, które przejęło francuską markę wybrało inną drogę. Żyrardów nie znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej, co zatem zdecydowało o takiej, a nie innej lokalizacji miasta? Tradycja przemysłowa tego miejsca.

Historia miasta nierozerwalnie związana jest z osobą Phillippe'a de Girarda, francuskiego przemysłowca i wynalazcy (opracował m.in. turbinę wodną, dynamometr, system turbin pozwalający odzyskać energię z fal morskich oraz maszyny do mechanicznego przędzenia lnu). Człowiek ten w 1830 roku przeniósł właśnie w odwiedzony przez nas region swoje fabryki wyrobów lnianych zlokalizowane w podwarszawskim podówczas Marymoncie. Wokół szybko rozwijającego się kompleksu rozwija się osadnictwo, nowe zakłady potrzebują pracowników, tak powstaje miasto, które nazwę swoją zawdzięcza właśnie nazwisku francuskiego wynalazcy.

W 1992 roku lniarskia idylla się skończyła, podjęto decyzję o likwidacji Zakładów Lniarskich, a po kilku latach nieudanych prób ratowania w 1997 roku ogłoszono ich upadłość. Przemysł od zawsze dla tego miasta był głównym źródłem utrzymania ich mieszkańców. Właśnie obecność dużej liczy pracowników z doświadczeniem w pracy w przemyśle była - zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez przedstawicieli fabryki telewizorów - jedną z głównych przyczyn lokalizacji fabryki w tym miejscu. Choć to pozornie zupełnie różne branże, to wybór Thomsona na Żyrardów wynikał również z tego, że w przemyśle lniarskim pracowały głównie kobiety. Tymczasem jak się okazuje to właśnie panie są preferowane z uwagi na specyfikę montażu TV.

Tyle tytułem wstępu, czas wejść do fabryki telewizorów.

Fabryka TCL

Pomnik Prządki w Żyrardowie.

Waszym zdaniem

pawel.pilarczyk00

Nawet znalazłem się na jednym ze zdjęć ;-)

jek300

Na jednym zdjęciu monitor kontrolny LG ,swoich nie używają.:-(

lukaszpawlak00

TCL Corporation is a Chinese multinational electronics company headquartered in Huizhou, Guangdong, China. In 2010 it was the world's 25th-largest consumer electronics producer and sixth-largest television producer (wiki)

marek.j.kowalski00

@lukaszpawlak: wszystko się zgadza, z tym że dziś mamy 2013 a nie 2010. Istotnie w 2010 TCL było szóstym producentem w branży TV (w ujęciu ilościowym). Tak samo było zresztą jeszcze w 2011. W 2012 Chińczycy wyprzedzili dwóch konkurentów z Japonii (Toshiba i Panasonic), a wg danych z DisplaySearch za pierwszą połowę 2013 roku obecnie wyprzedzili już również Sony. Zatem są na trzecim miejscu.

lukaszpawlak00

Chinskiego nie kupie!

fferggh00

poszła mi matryca adres serwisu nieaktualny od roku dzwoniłem do fabryki chca za matryce dwa tysiące telewizor kupiłem za 1600 zł kompletna olewka klienta nie typowa polska kicha

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.

Testy produktów

więcej testów

Najczęściej poszukiwane