Zabieramy sprzęt na biwak

Wypoczynek pod namiotem może być udany

Adam Kwiatkowski
Zabieramy sprzęt na biwak

Wakacje pod namiotem lub w przyczepie kempingowej ponownie zyskują na popularności. Lato pod chmurką nie oznacza rezygnacji z udogodnień.

1

Oświetlenie

Wyjazd na wakacje należy dokładnie zaplanować. Oczywiście nie sam pobyt, tylko przedmioty, które są podczas takiego wyjazdu niezbędne. Lista powinna być wyraźnie spisana, z polami do zaznaczenia. Można do tego celu wykorzystać nowoczesne rozwiązania - aplikacje działające w tablecie i w smartfonie, zobacz listę aplikacji przydatnych do planowania podróży.

 Źródła światła

 W lesie i w pobliżu plaży nie ma kontaktów elektrycznych, ale osoby wybierające się na wczasy z namiotem chcą odpocząć, a nie tkwić przed telewizorem lub ekranem komputera. Wieczorem przydadzą się niezależne źródła światła. Najpopularniejsze to latarki. Stosowane w nich świecące diody nie pobierają dużo energii. W ofercie Mactronic, polskiego producenta oświetlenia bateryjnego znajduje się lapma biwakowa LT-400L o mocy 300 lumenów.

LT_400L

Latarka jest rozwiązaniem wielofunkcyjnym, można ją postawić na stole, powiesić (światłem do góry lub do dołu), i używać położonej na boku. Oprócz światła rozproszonego lampa może służyć jako latarka ze snopem kierunkowym światła. Podczas normalnej pracy 3 baterie "D" wystarczają na 25 godzin; Po wyborze trybu ekonomicznego na 135 godzin świecenia; W trybie awaryjnym - pulsacyjnym, aż na 300 godzin ciągłej pracy. Elementem świecącym jest panel LED, szczelna obudowa została zaopatrzona w uchwyt oraz hak.

MC-15L-RETRO_4

Z myślą o miłośnikach stylu retro powstały lampki biwakowe Falcon Eye MC-15L-RETRO. Imitacja lampy naftowej może stać lub wisieć, ma 15 diod LED, zasilana jest dwiema bateriami typu "D". Obudowa wykonana została ze stali, klosz jest szklany. 

X_PISTOL

Jako dodatkowe źródło światła przydatny będzie również szperacz, Mactronic oferuje ładowalną latarkę z wygodnym uchwytem X-PISTOL, panel LED emituje aż 500 lumenów światła, akumulatory można ładować przez przewód USB z gniazda domowej sieci elektrycznej lub przez gniazdo samochodowe. Obudowa szperacza uzyskała certyfikat odporności na uszkodzenia, wilgoć i kurz IPX6.

nomad

Jako indywidualne, lekkie źródło światła można wykorzystać latarki czołowe, które zakłada się na głowę dzięki elastycznej taśmie. Przykładowy model czołówki to NOMAD, który ma cztery kolorowe przysłony i wskaźnik poziomu baterii. 

W wygódce przyda się oświetlenie nie wymagające instalacji. Może do tego posłużyć ogrodowa lampka solarna. Wystarczy pamiętać o tym, aby miała dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia. Ze względu na niewielką moc służą do doświetlania, można nimi oznaczyć linki namiotu, drogę. Bardzo przydatne w bezksiężycowe noce. Lampki solarne są niedrogim wyposażeniem. Ceny najprostszych wynoszą poniżej 3,5 zł. Niestety niska cena wiąże się z ich trwałością, która nie przekracza roku.

Najlepsze ceny latarek znajdziesz na stronach Skapiec.pl

Waszym zdaniem

fizyq00

Nie mogę pojąć jak ktoś mógł pomylić wyrabianie masła z robieniem prania... eh...ta nasz edukacja....

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2018-10-21 godz. 21:00.