Apple Lossless

Apple Lossless, Apple Lossless Audio Codec (ALAC)kodek dźwięku wykorzystywany głównie w urządzeniach iPod, iPad i iPhone.

Kodek Apple Lossless powstał w 2004 roku. Jego twórcą jest firma Apple. Głównym zastosowaniem kodeka jest bezstratna kompresja muzyki dla urządzeń takich jak iPod, iPad i iPhone. Apple Lossless jest zatem przeciwieństwem kodeka MP3, który oferuje kompresję stratną w celu zmniejszenia wielkości pliku z muzyką (kosztem zauważalnie gorszej jakości dźwięku).

Początkowo kodek miał zamkniętą implementację, jednak w 2011 roku firma Apple wydała kodek na licencji open source, dzięki czemu może być on wykorzystywany również w innym oprogramowaniu, urządzeniach i systemach operacyjnych. Od tego czasu Apple Lossless jest bardziej znany pod nazwą ALAC.

Pliki w formacie ALAC mają rozszerzenie .m4a z powodu wykorzystania kontenera MP4 do przechowywania danych. Pozwala na dołączanie informacji DRM. Nie jest zgodny z innym popularnym formatem tego typu – FLAC (FLAC pod względem implementacji jest podobny do ALAC).

Apple Lossless nie zdobył popularności na innych platformach niż urządzenia firmy Apple, jednak wśród wspomnianych urządzeń jest dominującym formatem.

Najczęściej poszukiwane

Porady

więcej porad