Amica BTK 5011 IN - stylowy blender kielichowy - test

Marek Kowalski
Amica BTK 5011 IN - stylowy blender kielichowy - test

Blender to narzędzie niezastąpione w kuchni i nie jest to wyłącznie marketingowy frazes. Bez blendera nie jesteśmy w stanie skutecznie i szybko rozdrobnić, upłynnić czy zemulgować wielu produktów spożywczych. Blender kielichowy to narzędzie pomocne w przygotowaniu wszelkiego rodzaju musów, zup-kremów, sosów, a także pysznych koktajli mlecznych czy innego typu deserów ze słynnym smoothie na czele. Przyjrzeliśmy się bliżej blenderowi kielichowemu Amica BTK 5011 IN, z topowej serii Amica IN. Czas na pyszności!

0
 • Wygląd urządzenia, jakość wykonania, akcesoria w zestawie sprzedażowym
 • Funkcjonalność sprzętu
 • Wrażenia z przygotowywania koktajli i blendowania produktów spożywczych
 • Pomiary poboru mocy oraz głośności pracy urządzenia
 • Podsumowanie recenzji
 • Zalety i wady produktu
 • Ceny w sklepach

Blender Amica BTK 5011 IN to urządzenie z najlepszej serii polskiego producenta: Amica IN. Produkty z tej serii wyróżniają się stylowym, eleganckim wzornictwem, wysoką jakością materiałów użytych do budowy danego sprzętu, a także trwałością i funkcjonalnością. Poszukując eleganckiego sprzętu AGD zawsze warto spojrzeć na produkty z serii Amica IN. My mieliśmy okazję dokładniej się przyjrzeć i przetestować działanie blendera kielichowego. Zanim jednak przejdziemy do wrażeń i efektów z blendowania składników spożywczych, zacznijmy tradycyjnie - od wyposażenia zestawu sprzedażowego.

Amica BTK 5011 IN - pierwsze wrażenie i wyposażenie zestawu

Amica-BTK-5011-IN-00

Blender Amica BTK 5011 IN dotarł do naszej redakcji w oryginalnym opakowaniu sprzedażowym. Już z pudełka potencjalny nabywca może się dowiedzieć, że ma do czynienia z blenderem kielichowym, wyposażonym w płynną regulację obrotów oraz dodatkowo tryb pulsacyjny przydatny w celu szybkiego rozkruszenia najbardziej opornych materiałów (np. lodu). Zajrzyjmy do wnętrza.

Amica-BTK-5011-IN-01

Najpierw z opakowania wyjęliśmy bardzo solidny, całkowicie szklany dzban o pojemności 1,5 litra z nadrukowaną, czytelną miarką na szkle. Dzbanek jest dość ciężki (co dość typowe dla litego szkła), ale naszym zdaniem to zaleta - jest dobrze wyważony, dzięki czemu po uchwyceniu go za rączkę, nie trzeba mięśniami kompensować przechyłu niezależnie od tego, czy jest on napełniony, czy też nie. Widoczna na zdjęciu zawieszka zamocowana na rączce dzbanka to marketingowa ulotka powielająca zachwalane przez producenta przymioty testowanego sprzętu wymienione wcześniej na opakowaniu produktu.

Amica-BTK-5011-IN-02

Druga część zestawu to właściwy silnik blendera. Tutaj również zwraca uwagę solidne wykonanie, większość obudowy jest metalowa (lakierowana na elegancką, matową czerń). Na obudowie logo producenta, symbol serii "IN" oraz moc znamionowa urządzenia - 800 W. Nie jest to jakiś rekord jeżeli chodzi o tę klasę sprzętu (na rynku można znaleźć również i półtorakilowatowe blendery), ale taka moc powinna w zupełności wystarczyć do przyrządzenia każdej potrawy jaką możemy uzyskać za pomocą blendera.

Amica-BTK-5011-IN-03

W górnej części obudowy silnika znajduje się wyprofilowana podstawa na dzbanek. Warto zaznaczyć, że silnik w tym urządzeniu został tak skonstruowany, że nie ma ryzyka jego uszkodzenia w wyniku przegrzania. Blender, gdy będziemy z niego korzystać za długo i silnik za bardzo się nagrzeje, samoczynnie się wyłączy niwelując ryzyko uszkodzeń. Od razu jednak uspokajamy - nie ma szans, żeby blender się wyłączył PRZED skutecznym zmiksowaniem umieszczonych w nim produktów spożywczych.

Amica-BTK-5011-IN-04

Zamocowanie dzbanka w podstawie blendera jest banalnie proste, po prostu wkładamy dzbanek w odpowiednio wyprofilowane wyżłobienia w obudowie blendera. Nie ma tu żadnych dodatkowych zacisków, nie ma również możliwości, by dzbanek był zamocowany niewłaściwie. 

Amica-BTK-5011-IN-06

W pokrywie dzbanka blendera umieszczona jest zatyczka, którą można wyjąć i przez którą można np. wsypywać przyprawy podczas blendowania, ma ona również dodatkową funkcję.

Amica-BTK-5011-IN-05

Jest to niewielka miarka pozwalająca odmierzać produkty o objętości do 50 ml. 

Amica BTK 5011 IN - funkcjonalność

Amica-BTK-5011-IN-07

Testowany blender wyposażony jest w asymetrycznie ustawione noże, które wykonano ze stali nierdzewnej. Wedle zapewnień producenta noże te mają poradzić sobie nawet z najtwardszymi składnikami. Zgadzamy się z tym twierdzeniem, o ile oczywiście zakładamy wykorzystanie produktu zgodnie z przeznaczeniem - czyli miksowanie produktów spożywczych oraz lodu. W kruszeniu tego ostatnie wydatnie pomagają ząbkowane ostrza widoczne na zdjęciu.

Amica-BTK-5011-IN-08

Blender oferuje zasadniczo dwa tryby pracy. Pierwszy to blendowanie z regulowaną za pomocą pokrętła prędkością, warto zaznaczyć, że regulacja ta jest płynna, a nie skokowa. Drugi tryb to tryb pulsacyjny doskonale nadający się do szybkie rozkruszenia najtwardszych składników, np. lodu.

Amica-BTK-5011-IN-09

O małej miarce znajdującej się w pokrywie dzbanka już wspominaliśmy, nie sposób pominąć miarki nadrukowanej bezpośrednio na dzbanku o pojemności - jak widać na zdjęciu - 1,5 litra. Jeżeli przepis na koktajl jest oparty nie na mililitrach, lecz na filiżankach (dość powszechne w przypadku przepisów pochodzących z anglojęzycznych publikacji kucharskich czy serwisów internetowych) również nie ma problemu, na skali mamy również filiżanki (ang. cup).

Amica-BTK-5011-IN-10

Blender firmy Amica jest dość masywnym urządzeniem, a dodatkowej stabilności przydają mu pokryte gumą nóżki. Dodatkowo w spodniej części urządzenia umieszczono schowek na metrowy kabel, który można zwinąć, dzięki czemu urządzenie można łatwo przechowywać w szafce bez plątania się kabla. Nie pozostało nam nic innego jak coś zblendować.

Amica BTK 5011 IN - blendujemy!

Zanim jednak przystąpiliśmy do przyrządzania koktajlu mleczno-owocowego musieliśmy najpierw zająć się czyszczeniem dzbanka. Nie był to jednak problem powstały z brudu po poprzednich testerach, bo otrzymaliśmy urządzenie fabrycznie nowe. Niemniej, zobaczcie zresztą sami.

Amica-BTK-5011-IN-11

Próba zdjęcia pokrywy dzbanka spotkała się z pewnym oporem ze strony urządzenia. Okazało się, że gumowa uszczelka pokrywy przykleiła się do szkła. Nie jest to jakiś duży problem, ale zanim przystąpiliśmy do przygotowania koktajlu musieliśmy najpierw uporać się z resztkami gumy i kleju pozostałymi na dzbanku, a także z odpowiednim umocowaniem uszczelki, która podczas próby zdjęcia pokrywki po prostu się z niej zsunęła. W produkcie klasy premium, a tak pozycjonowana jest seria IN urządzeń Amica, tego typu zdarzenie nie powinno mieć miejsca.

Amica-BTK-5011-IN-12

Kolejną drobną wadą było widoczne na zdjęciu uszkodzenie uszczelki w sprzęcie fabrycznie nowym. Nie wpływało to co prawda na użyteczność urządzenia, niemniej estetów może razić.

Amica-BTK-5011-IN-15

OK, wlaliśmy pół litra mleka, krojone jabłuszka, cukier oraz doprawiliśmy całość sokiem z cytryny. Zespół redakcyjny już ustawił się w kolejce ze szklankami, a nam nie pozostało nic innego jak przekręcić pokrętło blendera w prawo i uruchomić sprzęt.

Amica-BTK-5011-IN-16

W otrzymanej wraz z testowanym sprzętem instrukcji obsługi producent zaleca miksowanie produktów miękki (owoce, soki itp.) ok. 40 - 60 sekund. My miksowaliśmy podane wyżej składniki dokładnie czterdzieści sekund. Czas ten w zupełności wystarczył do skutecznego spienienia i wymieszania wszystkich składników. 

Amica-BTK-5011-IN-17

Chcąc uzyskać zimny koktajl warto do blendowanych produktów dodać jeszcze lód. Choć oczywiste jest, że lód lepiej by był rozkruszony, gdybyśmy go wrzucili najpierw, my jednak zrobiliśmy po zmieszaniu owoców używając do tego celu trybu pulsacyjnego. Według instrukcji producent zaleca kruszenie nie więcej niż 8 kostek lodu jednocześnie. Urządzenie poradziło sobie z tym zadaniem.

Amica-BTK-5011-IN-18

Nie mamy zastrzeżeń do wyników pracy blendera, skutecznie rozdrabnia on różnego typu składniki, od miękkich (owoce) po twarde (lód), niemniej napotkaliśmy pewien problem, który wprowadził nas w pewną konsternację. Po postawieniu dzbanka na biurku, a następnie podniesieniu go okazało się, że dzbanek przecieka! Problem udało się na szczęście rozwiązać. Jak? Otóż nożyki wewnątrz dzbanka są osadzone na wyjmowanej głowicy. Jest to dobre rozwiązanie bo ułatwia czyszczenie dzbanka i noży, ale zespół noży jest osadzony na głowicy otoczonej podobną uszczelką jak w pokrywie dzbanka. Okazało się, że owa uszczelka była nieco przekręcona i - ponownie - przykleiła się do wnętrza nasady dzbanka, podczas gdy powinna ona być osadzona na głowicy z nożami. Właśnie to powodowało minimalny wyciek. Po poprawieniu ustawienia uszczelki problem udało się rozwiązać i wycieki ustały. Niemniej, ponownie musimy powtórzyć, w produkcie tej klasy takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca. Wielu użytkowników spotykając się z efektem przecieku z blendera uznałoby urządzenie za uszkodzone i poniekąd mieliby rację, bo sprzęt nie działałby tak, jak się od niego oczekuje.

Amica BTK 5011 IN - pomiary testowe

Pomiar zaczęliśmy od zmierzenia poboru mocy podczas jałowej pracy urządzenia. Do tego celu używaliśmy profesjonalny miernik Voltcraft Energy Logger 4000F Mierzenie podczas blendowania mija się z celem o tyle, że moc pobierana zależy od tego, z jakiego typu produktem mamy w danym momencie do czynienia. Maksymalny zmierzony pobór mocy podczas włączenia blendera "na sucho" wyniósł tylko 157,1 W i dotyczyło to trybu pulsacyjnego. Natomiast w trybie normalnej pracy, w zależności od położenia pokrętła regulacji mocy, pobór wyniósł od 105,8 W (minimalne ustawienie) do 136,8 W (maksymalne ustawienie). Oznacza to tyle, że blender dysponuje sporym zapasem mocy, na miksowanie i kruszenie produktów spożywczych.

Kolejny pomiar dotyczył głośności urządzenia. Blender niejako z definicji trudno uznać za ciche urządzenie. Jednak po dokonaniu pomiaru byliśmy cokolwiek zaskoczeni. Do pomiarów ciśnienia akustycznego (czyli - mówiąc wprost - głośności pracy) generowanego przez testowany sprzęt użyliśmy profesjonalnego miernika akustycznego Sonopan IM-10. Pomiaru dokonywaliśmy w odległości ok. metra od pracującego blendera uzyskaliśmy pomiar 74,8 dB. Trudno pomijalny dźwięk, ale jesteśmy na niego narażeni jedynie przez co najwyżej kilkadziesiąt sekund podczas blendowania. Tymczasem jest to poziom równoważny wielu odkurzaczom, z którymi pracujemy zwykle znacznie dłużej. Zatem pod tym względem blender Amica BTK 5011 IN w żadnym razie nie możemy nazwać uciążliwym.

Amica BTK 5011 IN - specyfikacja techniczna

Poniżej podajemy specyfikację testowanego modelu blendera Amica BTK 5011 IN

 • moc znamionowa urządzenia: 800 W
 • napięcie znamionowe: 220-240V ~50 Hz
 • pojemność dzbanka: 1,5 l
 • długość przewodu zasilającego: 1 m
 • regulacja prędkości: płynna + funkcja blendowania pulsacyjnego
 • materiał dzbanka: szkło
 • materiał obudowy: stal szlachetna
 • materiał noży: stal nierdzewna
 • funkcja kruszenia lodu: tak
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem: tak
 • zabezpieczenie przed uruchomieniem przy niewłaściwym montażu: tak

Amica BTK 5011 IN - podsumowanie

Blender Amica BTK 5011 IN to estetycznie wykonane urządzenie, skutecznie wykonujące postawione przed nim zadania. Produkt zasłużył by na naszą pełną rekomendację, gdyby nie mankamenty z uszczelkami w przysłanym do nas egzemplarzu blendera - jedną przylepioną do dzbanka, co wymusiło jego czyszczenie, a drugą uszczelniającą głowicę z nożami w podstawie dzbanka. Choć problem udało się naprawić i jesteśmy pewni, że po ich usunięciu blender by nam służył już bez niespodzianek, to mimo iż mamy do czynienia z przyzwoitym produktem rekomendacji pełnej dać tym razem nie możemy.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.