DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - sprzęt dla smart-kawoszy

Marek Kowalski
DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - sprzęt dla smart-kawoszy

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS to automatyczny ekspres do kawy. Urządzenie wyprodukowane przez znaną wśród kawoszy, włoską markę jest jednym z najlepiej wyposażonych i najbardziej funkcjonalnych ekspresów w ofercie DeLonghi. Model ECAM 650.75.MS nie tylko był produktem testowanym przez nasz zespół, ale wykorzystaliśmy jego rozbudowane możliwości, by jednocześnie przekazać Czytelnikom trochę wiedzy na temat tego typu urządzeń i wyjaśnić, że automatyczny, nie znaczy bezobsługowy.

0

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS to jeden z najbardziej rozbudowanych funkcjonalnie automatycznych ekspresów do kawy, spośród urządzeń przeznaczonych dla indywidualnego użytkownika (a nie punktów gastronomicznych). Jest to również jeden z najdroższych ekspresów "do domu". Producent chwali ten właśnie model takimi funkcjami jak: szeroki zakres personalizacji napojów kawowych, prosta obsługa dzięki wbudowanemu ciekłokrystalicznemu, kolorowemu ekranowi dotykowemu, możliwość sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie, czy zaawansowane rozwiązania techniczne, opatentowane przez producenta, pozwalające - wg DeLonghi - uzyskać perfekcyjne espresso i idealną piankę mleczną. Brzmi nieźle. Nieźle też kosztuje.

Oczywiście w przypadku tego typu urządzeń cena nie jest głównym kryterium wyboru. Automatyczne ekspresy do kawy to sprzęt, który nie tylko ma przygotowywać pyszną kawę, ale powinien również odpowiednio się prezentować i podnosić prestiż właściciela. Podnoszeniem prestiżu nie będziemy się tu zajmować, ale design czy funkcjonalność przysłanego do nas ekspresu DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS ocenić jak najbardziej możemy i to właśnie zrobimy.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - pierwsze wrażenie

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-06

Topowy ekspres DeLonghi to świetnie wykonany produkt pod względem wzornictwa, prezentujący się bardzo dobrze w każdego rodzaju wnętrzach. Czerń w połączeniu z polerowaną stalą nierdzewną czy szczotkowanym aluminium dobrze wygląda bez względu na to w jakim stylu zaaranżowano pomieszczenie, do którego PrimaDonna Elite ostatecznie trafi. Również pokrywa tacki ociekowej jest wykonana z polerowanej stali, choć sama tacka, to już czarne tworzywo sztuczne. Tacka wyposażona jest w pływak pokazujący stopień napełnienia wodą. Dozownik kawy widoczny w centralnej części na przodzie ekspresu ma regulowaną wysokość (dokładny zakres podajemy w specyfikacji technicznej na końcu artykułu. Po lewej stronie widoczna jest zamocowana dysza gorącej wody (można ją również wykorzystać do ręcznego spienienia mleka parą wodną), można ją wyjąć i w jej miejsce zamocować dzbanek systemu spieniania mleka, albo - co wyróżnia funkcjonalnie ten ekspres na tle innych urządzeń - odrębny dzbanek dedykowany dla... czekolady. Kawa i czekolada w jednym? Czego chcieć więcej? :) W górnej części ekspresu widoczna jest ogrzewana półka na filiżanki czy inne naczynia do kawy. Zacznijmy tradycyjnie, od tego, co potencjalny nabywca otrzyma w zestawie razem z urządzeniem. 

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - zawartość zestawu

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-12

Oprócz samego ekspresu, w zestawie otrzymujemy dzbanek opracowany specjalnie dla systemu automatycznego spieniania mleka DeLonghi LatteCrema

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-11

Dodatkowym wyposażeniem jest kolejny dzbanek, przeznaczony na czekoladę. Tym samym PrimaDonna Elite jest jednym z niewielu ekspresów automatycznych, w których możliwe jest automatyczne przyrządzenie gorącej czekolady, a nie tylko napojów kawowych. 

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-19

W dodatkowym pudełku wewnątrz opakowania z ekspresem znaleźliśmy obok wielojęzycznej dokumentacji i instrukcji obsługi (również w języku polskim) oraz kabla zasilająceg jedno opakowanie specjalnego płynu do odkamieniania. Oznacza to, że przynajmniej jedno odkamienianie mamy w cenie urządzenia.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-20

We wspomnianym pudełku z dokumentacją i akcesoriami znaleźliśmy również dozownik do kawy mielonej. Testowany ekspres pozwala użyć do parzenia w nim kawy, również kawy już zmielonej, a nie tylko samych ziaren. Niemniej trzeba pamiętać, by każdorazowo wsypać w odpowiednie miejsce urządzenia pojedynczą porcję tego typu kawy. Widoczna na zdjęciu "łyżka" ułatwia dozowanie właściwej ilości zmielonej kawy.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-21

Producent zadbał też o akcesorium ułatwiające czyszczenie wnętrza ekspresu z osadów zmielonej kawy, wystarczy - oczywiście po urządzeniu urządzenia od prądu - wymieść resztki kawy. Co ciekawe - producent w instrukcji obsługi zaleca również użycie... odkurzacza. Ponadto w zestawie z ekspresem otrzymaliśmy również filtr do wody, który zamocowaliśmy w zbiorniku na wodę.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - uruchomienie i czas na kawę

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-01

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-02

Nawet w tylnej części urządzenia nie zabrakło metalicznych barw. Niemniej z tej strony jedynym istotnym elementem jest główny włącznik zasilania. Oprócz tego, aby uruchomić ekspres trzeba jeszcze nacisnąć włącznik umieszczony na wierzchniej pokrywie ekspresu.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-03

Ów drugi włącznik jest widoczny na powyższym zdjęciu (w dolnym, prawym rogu). Po zdjęciu pokrywki o kolorze szlifowanego aluminium widzimy pojemnik na kawę. Mieści on maksymalnie 400 g ziaren.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-04

Wewnątrz pojemnika na ziarna, znajduje się również regulacja ustawień młynka. Za pomocą pokrętła możemy ustawić grubość zmielenia - choć wartości liczbowe widoczne na skali umieszczonej na pokrętle wynoszą od 1 do 7, to testowany ekspres pozwala wybrać jeden z aż 13 stopni zmielenia kawy. Jakie to ma znaczenie? Przede wszystkim chodzi o moc kawy i jej aromatyczność. Gdy zależy nam na bardziej aromatycznej kawie, należy ziarna mielić drobniej. Analogicznie gdy chcemy uzyskać łagodniejszy napar o mniejszej intensywności aromatu - ziarna powinny być zmielone grubiej. Oczywiście wiele zależy również od samego rodzaju ziaren jakie wsypiemy do pojemnika, ale to już wykracza poza test samego urządzenia. Również w komorze na ziarna kawy znajduje się pojemnik na kawę zmieloną, do którego jednorazowo można wsypać tylko jedną porcję (odmierzoną dostarczonym w zestawie dozownikiem do kawy mielonej) kawy.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-07

Pierwszym napojem, jaki chcieliśmy przyrządzić za pomocą testowanego ekspresu było klasyczne espresso - po ustawieniu naczynia na tacce ekspresu, obniżyliśmy dozownik kawy - jego minimalna wysokość to 90 mm ponad powierzchnię tacki. Maksymalna: 142 mm.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-08

Do kawy niezbędna jest woda. Z boku urządzenia znajduje się wyjmowany jak szuflada pojemnik na wodę. Wewnątrz tego pojemnika umieszczony jest filtr wody, który znajdował się w zestawie razem z ekspresem. Warto przy okazji wspomnieć, że wraz ekspresem w instrukcji dodany jest papierek testujący twardość wody. Test taki jest bardzo prosty - zanurzamy pasek na sekund w szklance zimnej wody, a następnie odczytujemy wynik. W zależności do liczby czerwonych kwadracików, które się na nim pojawią mamy do czynienia z wodą słodką "miękką" (jeden zabarwiony kwadracik) aż do wody bardzo twardej (wszystkie cztery kwadraciki zabarwione na czerwono). Na podstawie tego wyniku w ustawieniach ekspresu należy ustawić odpowiedni poziom twardości wody. Ponadto w przypadku, gdy mamy twardą wodę zalecane jest zamocowanie w pojemniku na wodę filtra zmiękczającego, widocznego na powyższej ilustracji. Operacja ta jest bardzo prosta, a dodatkowym ułatwieniem jest jej przejrzyste przedstawienie w instrukcji obsługi urządzenia. Po co w ogóle to sprawdzanie i ustawianie? To proste - przy prawidłowym ustawieniu ekspres może być rzadziej odkamieniany. Jeszcze jedno - do żadnego ekspresu nie należy używać wody butelkowanej, która jest zwykle silnie zmineralizowana i może nie tylko wymusić znacznie częstsze odkamienianie, co wręcz uszkodzić ekspres. 

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-13

Przygotowując się do zaparzenia naszej pierwszej kawy, zamocowaliśmy również - zamiast dyszy gorącej wody/pary wodnej - dzbanek systemu mlecznego DeLonghi LatteCrema.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-14

Skoro kawa i woda już są, a pod dozownikiem już umieściliśmy szklankę, nie pozostało nam nic innego jak wskazać z menu Espresso. Menu ekspresu na ekranie dotykowym jest polskojęzyczne. Do funkcji dostępnych za pośrednictwem tego ekranu jeszcze wrócimy, teraz chcieliśmy po prostu mieć espresso. Po wskazaniu takiej pozycji w menu ekspres automatycznie przygotuje napój według zaprogramowanej fabrycznie receptury.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-16

Kilkadziesiąt sekund oczekiwania i mamy gotowe nasze espresso. Mocna czarna z charakterystyczną, kawową pianką, tzw. cremą.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-18

W drugiej próbie wybraliśmy z menu Cappuccino. Efekt widoczny na zdjęciu. System automatycznego przygotowania pianki mlecznej umożliwia wybór jednego z trzech stopni spienienia. Zaletą urządzenia jest to, że podpowiada ono użytkownikowi jakie ustawienie będzie optymalne dla wybranego napoju. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowolny napój przygotować "po swojemu". O regulacji pianki warto powiedzieć nieco więcej.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - regulacja pianki mlecznej

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-22

Pokrętło widoczne na wierzchniej stronie dzbanka systemu LatteCrema ma pięć ustawień. Z tego trzy dotyczą samej pianki (brak pianki, niewielka ilość pianki, maksymalna ilość pianki). Oprócz tego dostępne jest jeszcze ustawienie Insert oraz Clean. To pierwsze służy jedynie temu, by możliwe było wyjęcie pokrętła z pokrywy dzbanka podczas jego dokładnego czyszczenia z resztek mleka. Natomiast ustawienie Clean jest zalecane po wykonaniu każdego mlecznego napoju. Jaka jest różnica pomiędzy maksymalnym ustawieniem pianki a jej - teoretycznym - brakiem? Zobaczmy

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-23

Przy maksymalnym ustawieniu pianki uzyskujemy ładny efekt "przebijania" się strumienia kawy przez piankę. Niemal w każdym przepisie na napój kawowo mleczny (wyjątkiem jest receptura o nazwie Cappuccino Mix) ekspres najpierw dozuje mleko (lub piankę - zależnie od ustawień) a później dolewa odpowiednią dla danego przepisu ilość kawy.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-24

Taki efekt uzyskaliśmy wybierając z menu ekspresu standardowy przepis na latte macchiato i ustawiając (wbrew sugestiom ekspresu, zalecającego minimalną piankę) maksymalną piankę.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-25

A tak wygląda napój według dokładnie tej samej receptury (latte macchiato) po wybraniu braku pianki. Jak widać różnica jest spora.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - konserwacja ekspresu

Automatyczny, nie znaczy niestety bezobsługowy. O ile w części zadań ekspres nas wspiera aktywując automatyczne funkcje konserwacyjne, to jednak o czystość urządzenia, zasobników na kawę, tacki ociekowej czy systemu mlecznego będziemy musieli zadbać sami. Do tego dochodzi jeszcze dbałość o filtry, termoblok czy odkamienianie ekspresu. Choć tych czynności pominąć nie można, to nie są one w testowanym modelu skomplikowane.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-26

Po każdym przyrządzeniu napoju wymagającego mleka, ekspres proponuje uruchomienie procesu czyszczenia dysz mlecznych. Jakkolwiek jest to przydatne rozwiązanie, to powinniśmy pamiętać, że w żaden sposób nie uwalnia to nas od regularnego ręcznego czyszczenia dzbanka mlecznego systemu wraz z całym oprzyrządowaniem. Instrukcja testowanego ekspresu zaleca czyszczenie pojemnika na mleko nie rzadziej niż co drugi dzień. 

Również dysze kawowe są automatycznie czyszczone po każdym włączeniu i podczas każdego wyłączenia ekspresu. O ile oczywiście zrobiliśmy jakąś kawę - jeżeli włączyliśmy ekspres, a potem się rozmyślimy i go wyłączymy, to urządzenie nie czyści dysz podczas wyłączenia, gdyż "wie", że nie były one używane.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-09

Jeżeli mamy twardą wodę w pojemniku na wodę powinien znaleźć się filtr zmiękczający. Oczywiście ma on ograniczoną żywotność, ale tej łatwo pilnować dzięki przekręcanej nakrętce - należy ją ustawić na 2 miesiące, kiedy filtr został założony, dzięki temu będziemy wiedzieli kiedy filtr należy wymienić. Zresztą, przy normalnej eksploatacji urządzenie samo przypomni o konieczności wymiany filtra, ale jest wyjątek od tej reguły. Jeżeli urządzenie nie było wykorzystywane w ogóle przez 3 tygodnie, to po upływie tego czasu należy bezwzględnie wymienić filtr, nawet jeżeli ekspres nie wyświetla stosownego powiadomienia. Ile kosztuje taki filtr? Model używany w testowanym przez nas ekspresie, to DeLonghi DLS C002 - znaleźliśmy go w cenie zaczynającej sie od 33 zł.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-10

Kolejnym elementem wymagającym konserwacji (niezależnie od dbałości o czystość urządzenia) jest blok (automat) zaparzający. W testowanym ekspresie dostęp do niego uzyskamy po wyjęciu zbiornika na wodę. Przed wyjęciem termobloku obowiązkowo należy odłączyć urządzenie od prądu, a do samego czyszczenia tego elementu należy wykorzystywać wyłącznie czystą wodę. Nie wolno używać żadnych detergentów, a tym bardziej nie można termobloku czyścić w zmywarce. Ewentualne pozostałości kawy można wyczyścić za pomocą pędzelka dostarczanego w zestawie razem z ekspresem.

Co jakiś czas ekspres będzie domagał się odkamieniania. Jak często? To zależy przede wszystkim od tego, jak twardą mamy wodę. Podczas naszych testów przeprowadzaliśmy proces odkamieniania (urządzenie dopomniało się o to wyświetlając stosowny komunikat) wykorzystując do tego celu płyn odkamieniający dostarczony razem z ekspresem. W trakcie jednego odkamieniania zużywa się 100 ml płynu odkamieniającego i prawie dwa litry wody. Ile czasu trwa odkamienianie? Ekspres podpowiada czas około 40 minut i jest to prawda, w naszym przypadku odkamienianie zakończyło się po 38 minutach. Proces ten byłby bezobsługowy, gdyby nie ilość wody wymagana podczas odkamieniania: ok. 2 litrów. Tak dużego kubka nie zmieścimy pod dozownikami ekspresu. W poniższym bloczku zamieściliśmy ceny półlitrowego zestawu odkamieniacza Delonghi.  

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - funkcje i sterowanie smartfonem

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-27

Tak prezentuje się ekran testowanego ekspresu. W dolnej częsci widoczny jest przewijalny na boki pasek dostępnych napojów, natomiast w górnej części możemy wejść do ustawień, zmienić moc wybranego napoju lub jego ilość, a także - wybrać aktualnie ustawiony profil użytkownika. Co to takiego? Otóż oprogramowanie wbudowane w ekspres DeLonghi pozwala na zdefiniowanie pięciu różnych profili użytkowników. Dodatkowym profilem jest profil tzw. "gościa". Profilowanie pozwala ustawić menu napojów według preferencji konkretnej osoby, dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z domowników może mieć swoje własne menu ze zmodyfikowanymi według indywidualnych preferecji recepturami napojów. Jakie rodzaje napojów są dostępne w poziomo przewijalnym menu? Wymieniamy je w poniższej liście:

 • Caffelatte
 • Cappuccino
 • Latte Macchiato
 • Capuccino + (doppio; cappuccino z podwójnym espresso)
 • Gorące mleko (lub pianka, zależnie od ustawień systemu mlecznego)
 • Espresso
 • Kawa
 • Long
 • Doppio+
 • Czekolada
 • Flat white
 • Espresso Macchiato
 • Gorąca woda
 • Para
 • 2 x espresso

Całkiem sporo, zatem osoby, którym nie chce się personalizować napojów, również mają duży ich wybór. Warto przy okazji wspomnieć, że system zaparzający w testowanym ekspresie ma regulowaną pojemność (zależnie od wybranej receptury). Oznacza to tyle, że wybierając z menu "2 x espresso" nie dostaniemy rozwodnionej kawy na dwie filiżanki, lecz właśnie 2 razy porządne, mocne espresso. Jednocześnie.

 

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-28

Menu wbudowane w sam ekspres jest wygodne w obsłudze, ale znacznie wygodniej możemy personalizować napoje (i nie tylko) za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Program o nazwie "DeLonghi Coffee Link" jest bezpłatną aplikacją dostępną dla urządzeń z systemem Android oraz Apple iOS. Ekspres jest w stanie "dogadać" się z telefonem dzięki wbudowanemu interfejsowi Bluetooth. 

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-29

Aplikacja nie tylko pozwala praktycznie dowolnie modyfikować poszczególne napoje (moc i ilość kawy, ilość mleka itp.), ale również zawiera szereg przewodników i wskazówek ułatwiających korzystanie z ekspresu. Smakosze "małej czarnej" mogą również regulować takie parametry jak np. temperatura parzenia. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana tego parametru będzie miała wpływ na wszystkie receptury w wybranym profilu użytkownika.

delonghi-primadonna-elite-ecam-650-75-ms-30

Oprócz modyfikowania istniejących receptur, za pomocą aplikacji możemy "zaprojektować" własny napój, oczywiście pod warunkiem, że składnikiem będzie kawa, woda lub czekolada. Ciekawostką użyteczną dla osób dbających o linie są statystyki wbudowane w aplikację. Program nie tylko podpowie nam ile kaw jakiego typu przyrządziliśmy już za pomocą ekspresu, ale również jaka jest kaloryczność poszczególnych napojów, a także ile łącznie kalorii pochłonęliśmy od momentu zakupu urządzenia. Kaloryczność wymaga oczywiście podania dodatkowych parametrów, jak choćby tego, czy używamy do kawy mleka chudego, półtłustego czy tłustego. To pierwsze lepiej się pieni, ale to ostatnie daje pełniejszy smak, zwłaszcza kaw słodkich. Za pomocą aplikacji (jak również za pomocą menu ekranowego) możemy także zaplanować np. czas parzenia kawy, czy ustawić czas automatycznego wyłączenia się ekspresu. Zdalnie możemy również włączyć podgrzewanie filiżanek ustawionych na ekspresie (na odpowiedniej podstawce grzewczej. Jednak uwaga, być może niektórzy pomyśleli, że mogliby podgrzewać filiżanki jeszcze w drodze z pracy do domu, by od razu po wejściu mieć już właściwą temperaturę naczynia. Nie - tak się nie da. Przypominamy, że interfejsem komunikacyjnym jest bluetooth a jego realny zasięg to kilka, maksymalnie kilkanaście metrów. Z drugiego pokoju możemy wydawać polecenia, ale z samochodu czy z pracy nam się to nie uda.

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - specyfikacja techniczna

 • Wymiary urządzenia (szer. x głęb. x wys.): 26 x 48 x 37,5 cm
 • Waga urządzenia: 12,5 kg
 • Ciśnienie pompy: 15 bar
 • Pojemność zbiornika na ziarna kawy: 400 g
 • Pojemność zbiornika na fusy: 14 jednostek (resztek zmielonego ziarna)
 • Moc wejściowa: 1450 W
 • Napięcie znamionowe: 220-240 V / 50-60 Hz
 • Zakres regulacji wysokości dozownika kawy: 90 - 142 mm
 • Wyświetlacz: LCD TFT kolorowy, przekątna 4,3"
 • Ilość stopni regulacji młynka: 13 stopni

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - pomiary testowe

Nominalnie ekspres dysponuje mocą wejściową 1450 W, jednak - jak zmierzyliśmy - podczas pracy potrafi on pobierać nawet więcej: maksymalnie 1607 W. Poniżej kilka pomiarów dotyczących poboru mocy i zużycia energii:

 • Ekspres podłączony do zasilania (wciśnięty włącznik główny z tyłu urządzenia), ale wyłączony: 0,01 W
 • Ekspres włączony, nagrzewanie się termobloku: 1537 W
 • Pobór mocy podczas generowania pianki: 1161 W
 • Pobór mocy podczas płukania: 182 W
 • Zużycie energii na jeden pełny cykl pracy (uruchomienie, nagrzewanie, płukanie wstępne, przygotowanie kawy i pianki mlecznej, płukanie dysz mlecznych, płukanie dysz kawowych, wyłączenie): 0,04 kWh

DeLonghi PrimaDonna Elite ECAM 650.75.MS - podsumowanie

Testowany przez nas ekspres jest urządzeniem wygodnym w obsłudze, łatwym w czyszczeniu (choć na początku można mieć pewne obawy, ale szybko opanujemy niezbędne czynności) i prostym w obsłudze - niezależnie od tego, czy za pomocą wbudowanego menu czy też przez aplikację w telefonie. Jest bardzo solidnie i dokładnie wykonany, może być ozdobą każdej kuchni. Urządzenie jest też bardzo drogie. Jedynie nieliczni miłośnicy kawy pozwolą sobie na wydatek niemal 6700 zł po to, by móc cieszyć się wyborem różnych napojów kawowych o dowolnej porze dnia czy nocy. Z drugiej strony dobra kawa w dobrej kawiarni (pomijamy popłuczyny z fast foodów) kosztuje od kilku do nawet kilkunastu zł zależnie od miejsca. W Polsce wciąż kawy pije się znacznie mniej niż np. w krajach południowej Europy, dlatego też ceny ekspresów mogą się wydawać zaporowe, ale gdybyśmy mieli dziennie wydać np. 30 zł na kawę (kilka filiżanek w kawiarni), to okazuje się że produkt DeLonghi zwróciłby się po niecałych 8 miesiącach, wliczając w to surowiec (kawę, mleko i wodę) oraz eksploatację (filtry, odkamieniacze i prąd). 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.