HiFiMAN HE-300 - test otwartych słuchawek chińskiego producenta

Dynamiczna trzysetka

Dawid Grzyb
HiFiMAN HE-300 - test otwartych słuchawek chińskiego producenta

Większość z Was może się zdziwić, ale tysiąc złotych to dopiero początek lepszych półek świata słuchawek, a dla niektórych „zaledwie” końcówka średnio dobrych. Do grona droższych „nauszników” dołączył najnowszy sprzęt chińskiego HiFiMAN-a, model HE-300. Nie omieszkaliśmy przyjrzeć mu się z bliska.

0

Testowane produkty:

Wstęp

Większość z Was może się zdziwić, ale tysiąc złotych to dopiero początek lepszych półek świata słuchawek, a dla niektórych „zaledwie” końcówka średnio dobrych. Jest tam dość tłoczno, a takie firmy, jak: Sennheiser, AKG, Denon, Beyerdynamic, już od ładnych kilku lat toczą batalię o bardziej wymagającego klienta. Do grona droższych „nauszników” dołączył najnowszy sprzęt chińskiego HiFiMAN-a, model HE-300. Nie omieszkaliśmy przyjrzeć mu się z bliska, bo modele tego specyficznego producenta już niejednokrotnie wprawiły nas w osłupienie.

Pełnowymiarowe słuchawki o otwartej lub półotwartej budowie mają m.in. tę zaletę, że ich wymagania co do miejsca odsłuchu nie są wygórowane. Na dobrą sprawę da się z nich korzystać nawet na ulicy, chociaż ten pomysł nie wydaje nam się najszczęśliwszy. W każdym razie już dawno temu przestaliśmy postrzegać te specyficzne produkty jako zaledwie substytuty kolumn podłogowych lub podstawkowych. Dobre słuchawki potrafią zapewnić takie doznania, jakich nie dostarczą kolumny w zbliżonej cenie, o czym przekonaliśmy się już nie raz.

Niewątpliwie wydanie blisko tysiąca złotych na słuchawki to decyzja, nad którą warto się mocno zastanowić, bo w tej cenie jest naprawdę kilka świetnych modeli, choć znajdą się i takie, które bardzo zawodzą. Urządzenia HiFiMAN-a zawsze wzbudzają w nas zainteresowanie. Ta nieduża manufaktura zatrudnia zaledwie jednego inżyniera głównego, ale za to bardzo wszechstronnego: jedna osoba projektuje odtwarzacze plików muzycznych, konwertery cyfrowo-analogowe, słuchawki dokanałowe oraz te nauszne. W dwóch słowach: człowiek orkiestra. Do tej pory w ofercie firmy można było znaleźć kilka dość drogich słuchawek planarnych, ale najnowszy produkt, HE-300, został oparty na przetworniku dynamicznym, co pozwoliło obniżyć cenę.

HE-300 na brak konkurencji nie może narzekać, bo modele takie jak: Sennheiser HD-600, Beyerdynamic DT-880, AKG K701, Denon AH D2000, Audio-Technica ATH-A900, od lat oblegają półkę ze sprzętem kosztującym około tysiąca złotych. Ale każdy z tych produktów gra słyszalnie inaczej. Mówiąc prościej, wybór będzie wynikać raczej z indywidualnych upodobań, a także tego, z jakim wzmacniaczem i przetwornikiem D/A słuchawki będą współpracować. Najnowsze dziecko HiFiMAN-a też gra po swojemu, pytanie tylko, czy adekwatnie do pieniędzy, które trzeba na nie wydać.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.