Robomow RS635 - test robota koszącego trawę

Mercedes wśród robokosiarek

Paweł Pilarczyk
Robomow RS635 - test robota koszącego trawę

Roboty coraz śmielej wkraczają do naszych domów i ogrodów. Roboty odkurzające (roboodkurzacze) spotkać można już w wielu mieszkaniach. Wciąż dość rzadkim sprzętem są robokosiarki, czyli roboty koszące trawę. Przetestowaliśmy robota Robomow RS635, czyli najwyższy model w ofercie izraelskiej firmy Friendly Robotics. To prawdziwy mercedes wśród robotów koszących. Oto jego test.

5

Czy warto? Pewnie, że warto!

Gdyby w ogóle nie patrzeć na cenę urządzenia, robot koszący to genialne rozwiązanie do każdego (no, prawie) ogrodu. Odciąża nas z czasochłonnej czynności koszenia trawy (podobno właściciele ogrodów lubią kosić trawniki... pod warunkiem, że robią to nie częściej niż raz na miesiąc), dzięki funkcji mulczowania znacznie zmniejsza konieczność nawożenia trawnika, pozwala na rzadsze podlewanie i poprawia ogólny stan darni.

Jest praktycznie bezobsługowy. Raz zainstalowany samodzielnie wyjeżdża ze stacji, a gdy rozładowują mi się akumulatory, sam do niej powraca, by je podładować. 

12wyjechal-ze-stacji

Jest bardzo cichy, więc może nawet kosić w nocy i nie obudzi ani domowników, ani sąsiadów. Przez to, że kosi często, zabija większość chwastów, bo te nie tolerują częstego przycinania. Podobno także przegania krety. 

W dodatku jest tani w eksploatacji. Nie wymaga dolewania benzyny ani oleju, zużywa jedynie prąd, którego koszt to kilkanaście złotych miesięcznie. 

Wymaga co prawda pewnego dostosowania ogrodu. Trzeba unikać wąskich pasków trawy, a przy klombach można zrobić opaski np. z kostki brukowej. Wtedy robot będzie kosił nawet obrzeża trawnika i nie będzie trzeba stosować podkaszarki.

W zasadzie jedyną istotną wadą jest tylko… wysoka cena takiego urządzenia. Blisko 15 tysięcy złotych za testowanego Robomow RS635 to wysoka kwota dla większości Polaków. Ci mogą jednak wybrać modele tańsze (dostępne już od 3 tys. zł) albo muszą zaczekać na spadek cen... Warto też podkreślić, że koszt zakupu robota koszącego po jakimś czasie się zwraca, zwłaszcza jeśli do koszenia ogrodu wynajmujemy ogrodnika. Ale najważniejsze jest to, że dzięki robotowi koszącemu zyskujemy coś, czego wartości nie da się wycenić - wolny czas.

 

Waszym zdaniem

damianmaciejewski00

Witam, z tego co słyszałem brak wywożenia trawy powoduje, że w pewnym momencie jest jej za dużo.
Dochodzi do " zapchania " trawnika.
Trzeba wtedy wykonać wertykulację. Około dwóch razy na sezon koszenia.
Ale ogólnie przy braku rąk do pracy to jest przyszłość koszenia trawy.

kezmajan01

Bardzo ciekawy artykuł

bojarski310

Kompletny brak znajomosci sprzetu do koszenia trawy- wystarczy wpisac w wyszukiwarce lub na Youtubie i znajdziemy automatyczne kosiarki zbierajace trawe.
druga rzecz- kosiarki powinny zbierac trawe - jezeli tego nie robia i nie zadba sie odpowiednio o trawnik czeka nas wertykulacja 2 razy do roku i dosiewanie trawy plus naworzenie oraz prawdopodobnie wymana trawnika co 5-10 lat.
kosz tej kosiarki to 15 tys Pln- srednia kosiarka to 2 tys PLN + dwukrotne koszenie w tyg 1-2 godz. + 100PLN na nawoz. Liczby nie klamia.
a jak komus sie nie chce to profesjonalny ogrodnik zajnie sie koszeniem w cenie 1000PLN na sezon (zaleznie od wielkosci ogrodu).
radze sie doszkolic zanim napisze sie artykul.
automatyczne kosiarki sprawdzaja sie w mojej opinii tylko na polach golfowych a nie w w ogodkach o powierzchni 100-200metrow kwadratowych.
pozdrawiam

pawel.pilarczyk01

bojarski3, czytałeś w ogóle artykuł? Chyba niestety nie za bardzo. Doczytaj na temat tego, jak działa mulczowanie - jeśli nie chcesz w moim tekście, to u któregokolwiek producenta kosiarek do trawy lub w jakimkolwiek poradniku, jak prawidłowo pielęgnować trawnik. Co do robotów koszących, które zbierają trawę: chyba masz na myśli amatorskie przeróbki zwykłych kosiarek na roboty koszące? ;)

mardoszp00

Witam,

proszę o informację czy długość koszenia wynosząca 2,5h na baterii jest rzeczywiście sprawdzona. Czytałem w kilku miejscach w internecie, że RS635 pracuje na baterii ok. 1h i potem się ładuje ok. 2h. Chciałbym wiedzieć jak jest w rzeczywistości.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.