Robot planetarny Philips HR7958 Avance Collection – test

Miksuje, kroi, sieka, mieli, miesza, wyciska, ugniata…

Magda Spernacka
Robot planetarny Philips HR7958 Avance Collection – test

Niemal każda pani domu ma w swojej kuchni mniejszy lub większy zestaw urządzeń, które są jej pomocne w kuchni – mikser, blender, malakser, maszynka do mielenia, młynek do kawy, wyciskarkę do owoców i wiele innych. Urządzenia te, rozstawione potem na kuchennym blacie, potrafią zająć całą jego powierzchnię. Dziś opisujemy urządzenie, który łączy większość tych sprzętów w jednej obudowie. To wielofunkcyjny robot planetarny Philips HR7958 z linii Avance Collection, który przygotuje ciasto, posieka warzywa i owoce, zmiksuje koktajl truskawkowy, wyciśnie sok pomarańczowy, zmieli kawę, ubije śmietanę i nie tylko. 

0

Lista funkcji i zawartość pudełka

Robot planetarny to marzenie każdej miłośniczki gotowania. Od typowego robota kuchennego, który potrafi wymieszać składniki na ciasto, robot planetarny różni się tym, że ruch mieszadła nie odbywa się wyłącznie wokół własnej osi, ale także po wewnętrznym obwodzie misy. Przypomina to ruch planet, które nie tylko kręcą się wokół własnej osi, ale także obracają dookoła gwiazdy. Stąd właśnie wzięło się słowo „planetarny”.

Najbardziej znanym robotem planetarnym na rynku, mającym dziś już status kultowego (produkowany jest w niemal niezmienionej formie od kilkudziesięciu lat!) jest robot KitchenAid. Ponieważ opisywany dziś robot Philipsa jest praktycznie jego bezpośrednim konkurentem, porównamy ze sobą oba urządzenia.

Lista funkcji

KitchenAid w podstawowej wersji potrafi tylko wymieszać składniki na ciasto lub ubić pianę. Po dokupieniu specjalnych przystawek zmieli też mięso, wyciśnie sok z pomarańczy przy przygotuje makaron. Jeśli jednak przyjdzie nam ochota na napicie się koktajlu truskawkowego czy na przykład na zmielenie orzechów, musimy kupić oddzielne urządzenie - dostępne też w ofercie KitchenAid, a jakże.

Firma Philips, konstruując swojego robota, zaprezentowała odmienne podejście od tego, jakim kierował producent KitchenAid. Robot HR7958 to urządzenie wielofunkcyjne, przy pomocy którego przygotujemy ogromną paletę potraw i napojów, od przystawki, aż po deser. Wszystkie niezbędne przystawki i akcesoria znajdują się w pudle ze sprzętem. Nic nie trzeba kupować oddzielnie, jak to ma miejsce w przypadku KitchenAid. Poniżej pełna lista funkcji HR7958:

  • Robot planetarny – czyli sprzęt do mieszania składników na ciasto
  • Malakser – pokroi lub posieka owoce lub warzywa na plasterki, w kostkę lub w miazgę
  • Blender – przygotuje koktajl owocowy, pokruszy kostki lodu lub zmiksuje zupę warzywną
  • Maszynka do mielenia – zmieli mięso, ryby lub warzywa
  • Młynek – zmieli kawę, orzechy czy przyprawy
  • Wyciskarka do cytrusów – wyciśnie sok z pomarańczy, grejpfruta lub cytryny

A to wszystko za niecałe 1200 złotych, czyli przynajmniej o kilkaset złotych mniej, niż trzeba zapłacić za… jednofunkcyjnego KitchenAida (bez dodatkowych przystawek). Brzmi interesująco? Przejdźmy dalej!

Co w zestawie?

W dość sporym pudle producent schował mnóstwo akcesoriów, z których każde wymaga opisu, zanim przejdziemy do testów urządzenia.

HR7958_00-PA1-global-001

Oczywiście głównym składnikiem zestawu Philips HR7958/00 Avance Collection jest sam robot. Od innych tego typu konstrukcji odróżnia się tym, że głowica po otwarciu odchyla się nie tylko ku górze, ale także w bok, co ułatwia dostęp do dzieży (misy na składniki).

HR7958_00-A3P-global-001

Sprzęt ma bardzo elegancki i nowoczesny wygląd. Robot KitchenAid wciąż wygląda jak AGD z lat 50-tych, co przez wielu uznawane jest za jego zaletę, ale nie każdemu taki styl retro się podoba. Philips sprawia wrażenie nowocześniejszego. Dostępny jest tylko w jednej konfiguracji kolorystycznej – biały ze srebrnymi pokrywami u góry. Dla porównania, KitchenAid można zakupić aż w 30 różnych kolorach – czerwonym, żółtym, lemonkowym, bakłażanowym i wielu innych.

Na bocznej ściance robota znalazł się przycisk (jego wciśnięcie powoduje zwolnienie blokady i odchylenie głowicy) oraz jedno pokrętło, którym reguluje się szybkość obrotów (dostępnych jest 7 poziomów szybkości plus funkcja pulsacji, oznaczona symbolem „P”).

HR7958_00-DPP-global-001

W trybie pulsacji silnik robota pracuje na najwyższych obrotach. Tryb ten wykorzystywany jest np. do siekania cebuli czy kruszenia kostek lodu. Funkcji pulsacji użyć można też do szybkiego czyszczenia robota.

Według danych producenta robot cechuje się dużą mocą 900 W, a przed uszkodzeniem chroni go czujnik temperatury. Gdy sprzęt zostanie przeciążony, po prostu wyłączy się. Po odczekaniu chwili, aż silnik ostygnie, można kontynuować pracę.

W zestawie z robotem Philips HR7958 znajduje się bardzo solidna dzieża o pojemności 4 litrów, wykonana ze stali szlachetnej i wyposażona w rączkę z boku. Mocuje się ją w analogiczny sposób jak w KitchenAidzie – po umieszczeniu w specjalnej prowadnicy i przekręceniu o ćwierć obrotu.

HR7958_00-APP-global-001

Po odchyleniu głowicy robota można z łatwością zamontować końcówki mieszające. Dostajemy trzy różne: mieszak typu „motylek” do mieszania składników ciast lekkich (np. drożdżowych), hak do ciast ciężkich (do chleba czy pizzy) oraz ubijaczkę/trzepaczkę do piany, którą można też wymieszać np. ciasto na naleśniki.

Zestaw obejmuje ponadto misę malaksera (o pojemności 1,5 litra) z przykrywką, popychakiem (mogącym też pełnić rolę miarki), tacką siekającą oraz zestawem kilku noży.

HR7958_00-D3P-global-001

Tę samą misę stosuje się też do wyciskania soku z cytrusów – trzeba tylko w  środku zamontować dołączoną tackę z sitkiem i stożek wyciskający sok.

Oprócz tego dostajemy blender kielichowy o pojemności 1,2 litra – oczywiście również z przykrywką.

Kolejnym składnikiem zestawu jest maszynka do mielenia mięsa i ryb. Metalowa, solidna, chociaż w zestawie dostajemy tylko jedno sitko i jeden nożyk.

Wreszcie ostatnim elementem, które wyciągamy z pudła, jest młynek do kawy i przypraw – niewielki pojemniczek, zamykany przykrywką wyposażoną w noże tnące.

Ponieważ robot Philips HR7958 to tak naprawdę sześć urządzeń w jednym, w naszym teście poświęcimy odrębną stronę każdemu urządzeniu z osobna.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.