Solgaz GPC-3 – ceramiczna płyta gazowa – test

Elektryczne płyty ceramiczne to przeszłość, najnowsze są gazowe

Adam Kwiatkowski
Solgaz GPC-3 – ceramiczna płyta gazowa – test

W typowej płycie ceramicznej obwody elektryczne ogrzewają określony obszar bezpośrednio pod naczyniem, w którym przyrządzamy potrawy. Niestety, ceny energii elektrycznej są dość wysokie, a taka kuchnia potrafi pobierać nawet 2000 W. Sytuację na rynku AGD zmienia jednak polska firma Solgaz. Płyta ceramiczna na gaz to polski, opatentowany przez producenta pomysł. Zaprojektowane przez nią wysoko wydajne palniki gazowe umieszczone pod płytą ceramiczną nagrzewają się i utrzymują temperaturę. Ceramiczna płyta gazowa i płyta elektryczna nie różnią się wyglądem ani w użytkowaniu.

15

Testowane produkty:

Płyta gazowa, a wygląda jak indukcyjna

Palniki umieszczone pod płytą spalają bardzo dokładnie gaz. Pola grzewcze są ogrzewane dzięki zjawisku spalania katalitycznego: proces przebiega przy nadmiarze powietrza, co pozwala na dokładne spalanie paliwa, nawet w stosunkowo niskiej temperaturze (około 800 st. C). Podczas spalania katalitycznego emisja CO i NOx, gazów będących największym zagrożeniem podczas korzystania z urządzeń płomieniowych na gaz ziemny, jest bardzo niska, co sprawia, że palniki wykorzystujące proces katalizy są znacznie bezpieczniejsze do użytkowania w domu. Płyta ceramiczna na gaz, w porównaniu z płytą gazową – płomieniową, zmniejsza ryzyko zaczadzenia. Nie zwalnia to jednak posiadacza płyty Solgaz od zapewnienia w pomieszczeniach prawidłowej wentylacji.

Płyta 3-palnikowa SOLGAZ

Pole odkładcze - bezpłatny palnik - zostało oznaczone przez producenta poziomymi liniami

Ogrzewanie pola grzejnego w gazowej kuchence Solgaz odbywa się w specjalnie zaprojektowanym, ceramicznym palniku o porowatej strukturze. Reagent, niezbędny do przeprowadzenia reakcji, jest składnikiem budulcowym palnika. Aby osiągnąć odpowiednią podczas spalania katalitycznego temperaturę, palnik rozgrzewa się do ok. 800 st. C. W trakcie pracy kuchenki czujnik temperatury ogranicza, a nawet blokuje przepływ gazu, gdy palnik osiąga optymalną temperaturę. Skutkuje to znacznymi oszczędnościami w zużyciu paliwa. Gaz jest ponownie doprowadzany, gdy temperatura palnika spada. Na płycie ceramicznej odczyt temperatury podczas maksymalnego nastawienia wahał się miedzy 520 a 570 st. C. Podobne wartości można było odczytać podczas maksymalnego grzania palnika w płycie ceramicznej - elektrycznej.

Rozgrzane powietrze znad palników i spaliny przepływają przez specjalny przewód, ogrzewając płytę ceramiczną w miejscu, które nazwano bezpłatnym palnikiem. Podczas pracy największego palnika temperatura tego bezpłatnego pola grzewczego wynosiła nawet 280 st. C. Postawiony w tym miejscu czajnik lub garnek będzie powoli, ale systematycznie podgrzewał zawartość.

  • SOLGAZ GPC-3
  • SOLGAZ GPC-3
  • SOLGAZ GPC-3
  • SOLGAZ GPC-3
  • SOLGAZ GPC-3
SOLGAZ GPC-3

Waszym zdaniem

jakub.biel02

Jedyne minusy to cena i czas oczekiwania. Brawo Solgaz :)
Aż ciężko uwierzyć, że to polska firma!

jacobs401

Pozostaje trzymać kciuki za Polaków

pekkoz10

Guzik będzie, nie rewolucja. W wielu nowych domach w ogóle gazu nie zakładają teraz.

sleza01

Od 10 lat użytkujemy taką płytę,rewelacja!Kiedyś Solgaz produkował jako podwykonawca Amiki.Teraz produkuje pod własną nazwą,ceny są dużo niższe np moja kosztowała 4000 10 lat temu a teraz jej odpowiednik 2150 ! Zużycie gazu bardzo niskie,nie ma tłuszczu osadzającego się na meblach.

puzonik4800

Fantastyczna sprawa ,ale niestety nie tania :( Przy takiej płycie ,nie ma problemu z utrzymaniem jej w czystości ,przy tej palnikowej ,trzeba się napracować ,żeby ją doczyścić :(:(

padzero00

nie zapominajmy że dalej jest to gaz i jest możliwość wybuchu , po drugie w naszym kraju jest jakość gazu kiepska i to na pewno zwiększy koszty użytkowania , po trzecie trzeba utrzymywać 2 linie gaz i prąd i bardziej przemawia za mną indukcja normalnie używam bez żadnego oszczędzania i wszystko mam na prąd w domu i płace rachunki za prąd około 170zł za 2 miesiące warunek prze elektrycznych panelach prąd 3fazowy

mszyman00

Poszukajcie znajomego z kuchenką indukcyjną i zapytajcie o opinię, a porzucicie myśl o kuchence ceramicznej lub o tym nowym wynalazku. Zalety indukcji: Płyta nie nagrzewa się do 200-300 stopni, jedynie posiada temperaturę umieszczonego na nim podgrzewanego naczynia. Efekt nie ma szklistych przebarwień na płycie. Indukcja po 10 latach użytkowania wygląda jak nowa. Gaz to gaz zrozumiecie, że to niebezpieczne jak się zestarzejecie. Indukcję możecie umieścić nawet w pokoju, a do gazu potrzeba dodatkowej wentylacji. Pozdrawiam użytkowników indukcji.

michal.ch10

Witam, z tego co wiem to Amica dawno temu też posiadała taką płytę zwaną Prometeusz ale się z niej wycofała ze względu na małe zainteresowanie. Osobiście posiadam indukcję i na nic bym jej nie zamienił ponieważ chodzi o czyszczenie i pzypalanie się na płycie potraw które się rozlały lub wypadły z gara, indukcja ma niską temperaturę na szkle a gazowa będzie pewnie przypalała resztki i będzie problem z ich czyszczeniem. Ale jak jest to polski produkt a nie tylko polski importer to powodzenia.

jolanta.tarasek00

Mam taką od dwóch lat i powiem że świetna sprawa :)
Wtedy jeszcze solgaz malutka firemka pod Wrocławiem, a teraz widzę ładnie się trzymają!
Fajnie, promujcie naszych :)

justyna.tokarz00

Coś pokręcone z tym autoryzowanym sprzedawcą - ja kupowałam bezpośrednio w Solgazie, a nawet było taniej i z gwarancją!!!

karol.warszawa00

Ja też wolę kupić bezpośrednio u producenta - przynajmniej pewniak :)

maly.test00

Ja zawsze jak się tylko da to kupuję bezpośrednio u producenta - w razie problemów wiadomo komu nakrzyczeć do słuchawki

maly.test00

No albo kogo pochwalić oczywiście

m calka00

Kiepski test: jest na elektrycznej płycie na gazowej z propan butan i gazowej z ziemnym? A gdzie na płycie solgaz ? A może to jeden z tych gazowych ? ale który? a może oba były na solgazie? Jeżeli tak to brakuje testu na "zwykłej płycie z płomieniem" Podsumowując chciałbym wiedzieć czy jest jakaś różnica w zużyciu gazu ziemnego na płcie solgaz i na zwykłej z płomieniem (ew. podobny test na propan butan). Wiem że producent twierdzi że jego płyty zyużywają 30-50% mniej ale ja chciałbym by to ktoś sprawdził

yjycwrwa00

Jak wyglada faktycznie czas gotowania?

Mam GPC-3, chcę zagotować 1 litr wody na najmniejszym palniku i zajmuje to 20 min.

Poniżej filmik po 18 minutach jak wyglada woda: https://youtu.be/jOo1HtNc2m4
A tu po 20 minutach https://youtu.be/jeczcr8IB7I

Jak to się ma do innych kuchenek ?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.