Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Mały, a tak dużo potrafi

Paweł Pilarczyk
Stiga Autoclip 530 SG – robot koszący dla fanów gadżetów

Po wyjątkowo długiej tegorocznej zimie, sezon koszenia trawy w końcu się rozpoczął. Kolejny raz zachęcamy do rozważenia zakupu robota koszącego (automatycznej kosiarki), który praktycznie całkowicie zdejmuje z głowy obowiązek koszenia trawnika. Przetestowaliśmy już kilka takich robokosiarek, a kolejna, którą udało nam się wypożyczyć, to Stiga Autoclip 530 SG. To bardzo zaawansowany technicznie robot koszący, wyposażony w kolorowy ekran i moduły GSM i GPS. Brzmi znajomo? Nasi stali czytelnicy na pewno pamiętają robota Ambrogio L250 Elite, z którym testowana Stiga ma wiele wspólnego.

0

Stiga, Ambrogio czy inny robot?

Stiga Autoclip 530 SG to bardzo dobra alternatywa dla robota Ambrogio L250 Elite, bo to praktycznie te same urządzenia, ale Stiga jest wyraźnie tańsza. W zasadzie jedyne wyróżniki to wygląd robotów – Stiga wygląda nowocześniej (chociaż szary kolor obudowy jest nieco... nudny), a Ambrogio zaprojektowano nieco z przymrużeniem oka (tak nam się wydaje), na kształt starego traktora rolniczego. W efekcie na to, czy wybierzemy jednego lub drugiego robota mogą po prostu wpływać osobiste preferencje co do wyglądu urządzenia.

To, że oba roboty pochodzą z tej samej fabryki oznacza, że do Autoclip pasują wszystkie akcesoria (noże, koła, stacje ładujące itp.), które stworzono do Ambrogio – i odwrotnie, oczywiście.

stiga2

Odrębną kwestią jest już fakt, na który system tnący się zdecydujemy. Stiga, Ambrogio czy Robomow mają duże, silne tarcze, które radzą sobie nawet z szyszkami czy gałązkami, ale mogą też zniszczyć dziecięce zabawki zostawione w ogrodzie, a także są niebezpieczne, jeżeli pod robota wsuniemy stopę czy – jeszcze gorzej – wepchniemy dłoń (o ile dorosłym nigdy w życiu by taki pomysł nie przyszedł do głowy, to już z dziećmi niestety takie ryzyko istnieje…). Dlatego alternatywnie warto też wziąć pod uwagę roboty z systemem tnącym opartym o małe żyletki. Takie systemy zastosowano w robotach Husqvarna (przeczytaj naszą recenzję robota Husqvarna Automower 450X), Gardena czy Honda Miimo (recenzje tych robotów na naszych łamach już niebawem!).

Jeśli jednak szukamy solidnego, zaawansowanego technicznie i wydajnego robota do dużego ogrodu, Stiga Autoclip 530 SG na pewno będzie bardzo dobrym wyborem - zresztą jednym z lepszych pod względem stosunku cena/możliwości i bardziej atrakcyjnym cenowo od praktycznie identycznego Ambrogio L250 Elite.

Sprawdź najniższe ceny Stiga Autoclip 530 SG na Skąpiec.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.