Teesa TSA3220 sokowirówka wolnoobrotowa - test

Magda Spernacka
Teesa TSA3220 sokowirówka wolnoobrotowa - test

Urządzenia do wyciskania soków z warzyw i owoców, najczęściej zwane sokowirówkami, dzielą się na dwa rodzaje: sokowirówki szybkoobrotowe i wolnoobrotowe, zwane też wyciskarkami lub tłoczniami. W redakcji przetestowaliśmy sokowirówkę wolnoobrotową marki Teesa TSA3220. To marka należąca do polskiej firmy Lechpol Electronics, właściciela innej, bardziej znanej marki Krüger&Matz. Teesa to relatywnie niedrogie urządzenie. Jak wypada na tle droższych konstrukcji? Przekonajmy się!

0
Spis treści
  1. Teesa TSA3220 wyciskarka wolnoobrotowa

Teesa TSA3220 wyciskarka wolnoobrotowa

Budowa urządzenia jest typowa dla innych sokowirówek wolnoobrotowych, które testowaliśmy w naszej redakcyjnej kuchni. Składa się z podstawy zawierającej silnik, na której montujemy pojemnik, w którym znajduje się ślimak osadzony w koszu z sitkiem. Na wierzchu pojemnika zakłada się pokrywę z “kominem”, przez który wrzuca się do środka pojemnika warzywa lub owoce.

1pudlo

 

Z boków pojemnika wystają dwie “wylewki”. Podczas pracy urządzenia z jednej wylewa się sok, z drugiej wypadają suche pozostałości warzyw lub owoców (pulpa).

W zestawie z sokowirówką Teesa TSA3220 znalazły się też dwa przezroczyste naczynia (identyczne) - jeden na sok, drugi na pulpę. Zestaw objął też szczoteczkę do czyszczenia urządzenia.

Wyciskamy!

Wyciskarka jest zapakowana w rozłożonej postaci. Dlatego po wyjęciu z pudełka należy ją złożyć. Procedura jest prosta i łatwa, i można sobie z nią poradzić bez pomocy instrukcji obsługi.

2silnik3zestaw

 Urządzenie po złożeniu prezentuje się następująco: 

4zlozona

Oczywiście pierwszym sokiem, który postanowiliśmy przygotować, był sok z marchwi i jabłek.

5marchewki

I tu zaskoczenie, bo po umieszczeniu całej marchewki w otworze wyciskarka po kilku sekundach pracy nagle wyłączyła się i zaczęła piszczeć. Okazało się, że to normalny objaw, opisany w instrukcji obsługi. Wyciskarka Teesa niestety nie jest zbyt mocnym urządzeniem (wg danych producenta, ma silnik o mocy 150 W) i nie radzi sobie z twardymi produktami. Producent sugeruje po prostu pocięcie warzywa (lub owocu) na drobniejsze kawałki. Po pokrojeniu marchwi wzdłuż na węższe paski urządzenie przestało już sprawiać problemy i wycisnęło sok z warzywa.

6sokzmarchewek

To pierwsza wyciskarka do soków, z którą mamy do czynienia, która miała problemy z marchwiami. Z drugiej strony, niektórzy producenci wyciskarek w pewien sprytny sposób zmuszają użytkowników do pocięcia większych warzyw na mniejsze kawałki. Komin, przez który wrzuca się produkty, ma po prostu mały otwór. Tak na przykład zrobił Panasonic w swojej wyciskarce MJ-L500 o analogicznej konstrukcji.

Problemu wyciskarka Teesa nie miała w przypadku miękkich warzyw i owoców, jak jabłka czy buraki. Nie trzeba było ich ciąć na mniejsze kawałki. Sokowirówka miała jednak kłopoty z usuwaniem suchych pozostałościach owoców z włóknami, a najwięcej problemu sprawił jej ananas. Musieliśmy podczas wyciskania soku odetkać otwór, przez który usuwana była pulpa. Przy okazji przekonaliśmy się, jak mocno urządzenie wycisnęło sok z owocu, bo jego resztki były wyjątkowo suche.

10sokananas

Z innymi produktami z włóknami, jak liście szpinaku czy jarmużu, a także seler naciowy, sokowirówka Teesa radziła sobie już wzorowo. 

7szpinakjablka

8sokseler9sokzielony

Wyciskarka Teesa wyposażona została też w funkcję obrotu ślimaka w drugą stronę. To na wypadek, gdyby jakiś fragment pożywienia “zaklinował” się w pojemniku i blokował obrót śruby. W takiej sytuacji pomaga zmiana kierunku obrotu ślimaka, co najczęściej rozwiązuje problem.

Czyścimy

Po przygotowaniu soku wyciskarkę należy porządnie wyczyścić. Trzeba rozłożyć wszystkie elementy (pojemnik na wyciskane produkty, sito, ślimak) i umyć je pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Pomocna przy czyszczeniu będzie dołączona do zestawu szczotka, bo resztki owoców i warzyw mają tendencję do wciskania się w niektóre zakamarki - zwłaszcza w spodniej części pojemnika, w którym montuje się sito i ślimak.

Sama podstawa sokowirówki z silnikiem nie jest wodoszczelna, więc śrubę silnika trzeba tylko przetrzeć wilgotną szmatką, ale nie powinno się urządzenia umieszczać pod strumieniem wody. 

Podsumowanie

Wyciskarka wolnoobrotowa Teesa TSA3220 spełniła swoje zadanie - mogliśmy przy jej pomocy przygotować szereg różnych soków owocowych, warzywnych i warzywno-owocowych. Jedynym problemem jest to, że urządzenie ma dość słaby silnik i zatrzymuje się przy próbach wyciskania soku z dużych kawałków twardych produktów. Wspomina o tym nawet producent w instrukcji obsługi. Wystarczy jednak pociąć produkty na mniejsze kawałki i można kontynuować wyciskanie soku.

Wyciskarkę wyceniono na około 430 złotych. To na pewno taniej od urządzeń bardziej znanych producentów, jak Panasonic, Philips czy Amica. Porównywalne do Teesy z wyglądu i parametrów kosztują od niej o kilkadziesiąt procent więcej. Urządzenia, które testowaliśmy nie miały jednak problemów z wyciskaniem soków z całych marchwi. Jeśli jednak nie przeszkadza nam to, że będziemy musieli przed wyciskaniem soków pociąć warzywa na mniejsze kawałki, spokojnie możemy wybrać produkt Teesa i zaoszczędzić jednocześnie kilkaset złotych.

Spis treści
  1. Teesa TSA3220 wyciskarka wolnoobrotowa

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2018-10-21 godz. 21:00.