13 milionów robotów

Adam Kwiatkowski
13 milionów robotów

W domach, na całym świecie pracują miliony robotów sprzątających wyprodukowanych przez prekursora, firmę iRobot. Urządzenia zamiatają, odkurzają, myją i mopują każdego dnia podłogi w mieszkaniach oszczędzając czas swoich właścicieli.

0

Pierwsze roboty domowe od iRobot zostały zaprezentowane w 2002 r. Wcześniej firma założona przez absolwentów uniwersytetu MIT projektowała automaty i urządzenia zrobotyzowane dla wojska i służb cywilnych. 
Wśród najbardziej udanych projektów należy wymienić robota Genghis, do eksploracji kosmosu. genghis irobot Robot Genghis poruszał się w sposób zainspirowany owadami. Dzięki temu projektowi powstały kolejne mechanizmy. Zwieńczeniem sukcesów produkcji robotów militarnych był iRobot Ariel, pokazany w 1996 roku robot służący do poszukiwań ładunków wybuchowych w strefach przybrzeżnych. Amfibia poruszała się na sześciu nogach, ale najważniejszą technologią, w którą wyposażono robota był algorytm przeszukiwania terenu, który później wykorzystano w konstruowaniu robotów domowych, aby podczas sprzątania nie pominięto żadnego skrawka podłogi.

Automatyczne roboty sprzątające w domach, Roomba pokazano w 2002 r. W zaledwie trzy lata później iRobot zaprezentował kolejnego domowego robota, Scooba, który służy do mycia podłóg. Kolejne urządzenia iRobot myły dna basenów (Mirra) i oczyszczały rynny w domach (Looj). Dziś w domach, na całym świecie pracuje ponad 13 mln robotów wyprodukowanych przez iRobot. Najpopularniejsze są roboty Roomba, których kolejna generacja nosi symbol Roomba 880. Popularnością cieszą się również roboty mopujące Braava, bardzo ciche i skuteczne, do codziennej pielęgnacji podłóg z twardych materiałów. 

Pochód iRobotów trwa...

 

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.