ASUS Zenbo: robot kontrolujący nasz dom

Marek Cekaw
ASUS Zenbo: robot kontrolujący nasz dom

W ostatnich latach nastąpił spory postęp w dziedzinie rozwiązań pozwalających kontrolować zdalnie domowe urządzenia, ale wciąż wiele z nich wymaga interakcji ze strony człowieka. Podczas targów Computex pokazano jednak urządzenie, które może nas całkowicie zastąpić. 

0

Produkt nazywa się ASUS Zenbo i jest niewielkim robotem, zaprojektowanym specjalnie do kontrolowania naszego domu oraz jako towarzysz dla naszych dzieci. Urządzenie wyposażono w elektronikę, dzięki której może działać całkowicie niezależnie oraz wykonywać głosowe komendy wypowiadane przez członków rodziny.

ASUS-Zenbo_4

Jego głównym zadaniem jest niesienie pomocy osobom starszym, które z racji wieku nie są już w stanie wszystkiego wykonywać samodzielnie. Zenbo ma wbudowaną funkcję opieki, która pełni funkcję przypominacza o zażyciu leków, umówionej wizycie u lekarza czy też ćwiczeniach. Monitoruje też użytkownika i potrafi pomóc w sytuacji zagrożenia życia. Gdy wykryje, że właśnie się przewrócił jest w stanie wezwać pomoc, powiadamiając członków rodziny i przy pomocy wbudowanej kamery wideo przekazując im obraz z wnętrza domu.

ASUS-Zenbo_2

Zenbo potrafi także bawić się z dziećmi, opowiadając im interaktywne historie z wbudowanej biblioteki (robi to różnymi głosami), a także oferując edukacyjne gry. Wyposażony system audio pozwala dzieciom tańczyć i śpiewać piosenki.

ASUS-Zenbo_3

Najciekawszą jego funkcją jest jednak umiejętność kontrolowania inteligentnych urządzeń domowych, takich jak oświetlenie, klimatyzacja, telewizor oraz wielu innych, a dodatkowo może też działać jak robot strażniczy, patrolując dom i wypatrując intruzów, wszczynając alarm w przypadku wykrycia obcej osoby.

ASUS-Zenbo_1

ASUS na razie nie poinformował kiedy Zenbo trafi do sprzedaży, ani też ile będzie kosztował.

Źródło: Slashgear.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.