Dlaczego warto dbać o okap kuchenny?

Jakub Kornacki
Dlaczego warto dbać o okap kuchenny?

Okap kuchenny jest funkcjonalnym i praktycznym urządzeniem, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdej kuchni. Aby wydłużyć okres jego żywotności, warto zastanowić się nad jego właściwą konserwacją.

0

Główną funkcją, jaka należy do okapów kuchennych jest wychwytywanie i pochłanianie wszelkich zapachów i związków chemicznych, które powstają na skutek przygotowywania posiłków. Nie chcemy przecież wdychać przecież powietrza przesiąkniętego cząsteczkami tłuszczu. Oprócz tego okapy narażone są na innego rodzaju zanieczyszczenia, np. na dym papierosowy, bowiem urządzenia te często są wykorzystywane jako "oczyszczacz powietrza" przez osoby palące wewnątrz domu. 

Hotpoint HHBS 6.7F LT DS

Aby zachować właściwą wydajność oraz kondycję okapów kuchennych, powinniśmy go od czasu do czasu wyczyścić. Aby przystąpić do tego procesu, należy na początku odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Wewnątrz okapów znajdują się filtry węglowe, które są odpowiedzialne za pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Żywotność tych filtrów jest jasno określona przez producentów, dlatego nie musimy martwić się o ich czyszczenie.

Z kolei filtry przeciwtłuszczowe odpowiadają za wciąganie i zatrzymywanie powietrza z drobinami tłuszczu. Odpowiadają nie tylko za nasze zdrowie, ale również właściwą kondycję naszych mebli. Filtry te wymagają systematycznego i dokładnego czyszczenia w zależności od częstotliwości gotowania.

Hotpoint HHBS 6.7F LT X

Filtry należy bezpiecznie rozłożyć, a następnie wymoczyć w roztworze wody z płynem. Delikatnie, przy użyciu gąbki lub szczoteczki, precyzyjnie czyścimy każdą część. Po wyczyszczeniu należy przystąpić do dokładnego osuszania każdej części. Wszystko trzeba wykonywać precyzyjnie i powoli, aby nie uszkodzić żadnego elementu.

Źródło: Hotpoint, AGDLab.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.