Godzina dla Ziemi

Adam Kwiatkowski
Godzina dla Ziemi

WWF Godzina dla Ziemi. Wzniosłe hasło dla powszechnej imprezy 29 marca, kiedy organizatorzy promują wyłączenie oświetlenia i urządzeń elektrycznych przez godzinę. 

 

 

0

WWF od kilku lat promuje akcję, do udziału w której namawia wszystkich odbiorców energii elektrycznej. Godzina dla Ziemi organizowana jest 29 marca a wzięcie udziału wymaga od uczestników wyłączenia jak największej liczby odbiorników prądu w firmach i w domach. Wyniki akcji mają być odczuwalne dla naszej planety, jako spadek w emisji gazów cieplarnianych. 

Akcja cieszy się ogromnym powodzeniem. Liczba osób, która bierze w niej co roku udział stale rośnie. Równocześnie, wraz z akcją pojawiają się elementy wspomagające kampanię. W sklepach z aplikacjami dla telefonów z Androidem oraz dla iPhone'ów dostępne są aplikacje edukacyjne. W prasie, internecie i w telewizji pojawiają się artykuły i reportaże prezentujące sposoby dbania o Ziemię. Temat jest równie popularny, co sama akcja i wiele organizacji dołącza się do niej. 

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Polskich Sieci Energetycznych, Panią Beatę Jarosz, o wpływ "Godziny dla Ziemi" na infrastrukturę sieci przesyłowych. 

Podczas Godziny dla Ziemi WWF zmiany obciążenia Krajowego systemu Elektroenergetycznego są niewielkie - praktycznie niezauważalne, zatem akcja nie powoduje zachwiania stabilności systemu. Należy podkreślić, że najlepszym rozwiązaniem jest działanie systemowe, które pozwoli na sukcesywne obniżanie poziomu zużycia energii aniżeli jednorazowa akcja.

Jej zdaniem jednorazowe działanie może służyć jedynie jako sposób na zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania energii. Zmniejszenie obciążenia zużycia prądu podczas godziny nie zastąpi prawidłowej edukacji o skutkach nadużywania paliw kopalnych. Zmieniając odbiorniki energii na urządzenia energooszczędne, instalując solarne systemy ogrzewania, pompy ciepła w domach i segregując prawidłowo odpady komunalne najlepiej wspieramy naszą planetę.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.