Gourmia GVS445: próżniowa pakowarka żywności

Marek Cekaw
Gourmia GVS445: próżniowa pakowarka żywności

Każdy kucharz doskonale wie, że żywność pakowana próżniowo, może być przechowywana znacznie dłużej. W sklepach da się wprawdzie kupić odpowiednie rodzaje pojemników, ale ciekawszym rozwiązaniem będzie domowa pakowarka Gourmia GVS445.

0

Wrogiem żywności jest tlen, który sprzyja rozwojowi bakterii powodujących jej psucie. Żywość może więc być przechowywana tylko przez krótki czas, zanim rozpoczną się w niej nieodwracalne procesy gnilne.

Gourmia Vacuum Sealer1

Lodówka co prawda nieco ten moment opóźnia, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przechowywanie próżniowe. W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju pojemniki próżniowe przeznaczone do żywności, ale zajmują one z reguły sporo miejsca i nie są zbyt wygodne, jeśli chcemy przechować niewielkie kawałki np. mięsa.

Gourmia Vacuum Sealer2

Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest Gourmia GVS445, pakowarka próżniowa opracowana przez inżynierów firmy Gourmia. Urządzenie pakuje żywność w foliowe torebki, usuwając z nich uprzednio powietrze. Oferuje osiem trybów pracy, pakując mięsa, warzywa oraz owoce, a także przygotowuje mięso do gotowania w stylu sous vide

Gourmia Vacuum Sealer3

Produkt dostępny jest w cenie 100 dolarów.

Źródło: 7gadgets.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.