Mistbox zmniejszy rachunki za klimatyzację

Marek Cekaw
Mistbox zmniejszy rachunki za klimatyzację

W gorące letnie dni jedynie sprawna klimatyzacja pozwala nam normalnie funkcjonować. Urządzenia te są jednak dość kosztowne w eksploatacji, ze względu na duży pobór energii, jednak nowy produkt o nazwie Mistbox, pozwoli nieco zmniejszyć rachunki za prąd.

0

Domowe klimatyzatory funkcjonują na podobnych zasadach jak typowe lodówki. Kompresor spręża gaz do stanu ciekłego, który następnie trafia do radiatora. Wiatrak pobiera ciepłe powietrze z domu, a następnie nadmuchuje je na wspomniany radiator, co z kolei sprawia, że krążący w nim płyn rozszerzając się przechodzi w stan gazowy schładzając powietrze. Gaz następnie wraca do drugiego wymiennika zainstalowanego poza domem, gdzie oddaje nagromadzone ciepło do atmosfery.

mistbox-1

Proces ten jest dość skuteczny, jednak nie jest pozbawiony pewnych wad, które znacznie obniżają jego efektywność. Skuteczność zewnętrznego wymiennika zależy bowiem od temperatury powietrza na zewnątrz mieszkania, więc im jest ona wyższa, tym skuteczność klimatyzatora spada i sprawia, że musi on pracować znacznie ciężej, pobierając więcej energii.

mistbox-2

Mistbox ma temu zapobiec i jest to system poprawiający chłodzenie w wyniku parowania, podobnego w działaniu do rozwiązania wykorzystywanego przez nasz organizm, który musi się pocić, by efektywnie wydalać energię cieplną. Urządzenie wtryskuje mgiełkę wodną do wlotu sprężarki, chłodząc je wstępnie. Dzięki temu klimatyzator ma ułatwione zadanie i nie musi zużywać tyle energii.

mistbox-3

Cały system funkcjonuje o dane gromadzone z szeregu czujników monitorujących temperaturę otoczenia, hałas, wibracje, światło i pole elektromagnetyczne, a następnie specjalne algorytmy poddają dane obróbce i określają moment, którym należy wypuścić mgiełkę.

mistbox-4

To nie koniec energooszczędnych rozwiązań. Mistbox jest bowiem zasilany własnym ogniwem fotowoltanicznym o wymiarach 96 x 64 mm, ładującym baterię 7,2 V baterię NiMh, więc nie pobiera prądu z domowej sieci. Natomiast woda potrzebna do funkcjonowania urządzenia pobierana jest z kranu. Sprzęt dysponuje także specjalnym filtrem, który chroni go przed korozją oraz osadzaniem kamienia.

Mistbox dostępny jest już na rynku amerykańskim w cenie 449 dolarów.

Źródło: Gizmag.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.