Mniejsza przepływność kanałów TVP HD

Jakub Kornacki
TVP  TVP HD 
Mniejsza przepływność kanałów TVP HD

15 lutego zostaną wprowadzone zmiany w przepływności kałów TVP HD. Redukcja zostanie przeprowadzona na skutek wprowadzenia do oferty Telewizji Polskiej nowych programów.

0

Redukcja nie byłaby konieczna, gdyby Telewizja Polska nie chciała wprowadzić do oferty nowych kanałów. Producent postanowił zacząć stosować zwiększone multipleksowanie statyczne, które wiąże się z dynamicznymi zmianami przepływności. Dla przykładu - minimalne wskazania dla TVP2 HD wynosi 2 Mbit/s, natomiast maksymalne - 6 Mbit/s. Eksperci już pewien czas temu zauważyli degradację jakości obrazu w naziemnej telewizji cyfrowej, zwracając uwagę w szczególności na sceny dynamiczne.

Operator MUX 3 DVB-T od 15 lutego będzie musiał pomieścić osiem kanałów, w tym dwie o wysokiej rozdzielczości. Obecnie stosowane parametry w Polsce, czyli 64QAM, FEC 5/6, GI 1/4 daje około 24,88 Mbit/s przepływności do wykorzystania. Zmiana tych parametrów nie jest możliwa do zrealizowania w szybkim czasie.

Od 15 lutego na jeden slot będzie przypadało około 2,49 Mbit/s. Kanały HD będą uzyskiwały około 5 Mbit/s łącznie z dźwiękiem oraz dodatkowymi danymi. Przepływność będzie mogła zostać nieco zredukowana, jeśli na innym kanale nie będą wyświetlane w tym czasie dynamiczne sceny. Jak naprawdę zmieni się jakość transmisji, okaże się już za kilka dni.

Źródło: satkurier.pl, AGDLab.pl.

Chcesz być zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży AGD, RTV i Foto/Wideo? Wejdź na profil AGDLab.pl na Facebooku.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.