Nowoczesna technologia w kamerach monitoringu

Marek Cekaw
Nowoczesna technologia w kamerach monitoringu

Kalifornijska firma Movidius pracuje nad nowoczesną technologią poprawiającą funkcjonalność kamer monitoringu. Dzięki zastosowaniu Sztucznej Inteligencji oraz systemów komputerowej wizji, urządzenia będą jeszcze lepiej rozpoznawać obiekty znajdujące się w ich polu widzenia.

0

Kamery monitoringu, które od lat chronią naszą własność przed intruzami, nie były dotychczas urządzeniami doskonałym. Owszem, potrafią rejestrować obraz, ale jeśli chodzi o wykrywanie poruszających się obiektów, jest już znacznie gorzej.

Wprawdzie sensory potrafią wykryć ruch, lecz nie są w stanie określić co go powoduje. Wszczynają więc alarm w przypadku zauważenia zasłonki poruszającej się na wietrze, przechodzącego psa lub przejeżdżającego za oknem samochodu. Nie są więc pod tym względem szczególnie użyteczne.

To się może jednak wkrótce zmienić, gdyż kalifornijski startup Movidius, pracuje nad nowym systemem będącym połączeniem SI oraz widzenia komputerowego, który znacznie podniesie użyteczność kamer monitoringu. Opracowany przez inżynierów firmy moduł Movidius Myriad 2 Video Processing Unit, wkrótce znajdzie się na wyposażeniu nowej generacji kamer firmy Hikvision.

Dzięki sieci neuronowej z technologią uczenia oraz mocy obliczeniowej dostępnej w chmurze, kamery będą znacznie inteligentniejsze od dotychczas używanych modeli. Systemy pozwolą lepiej rozpoznawać obiekty w polu widzenia, począwszy od podejrzanych paczek, po rozkojarzonych kierowców.

Zastosowanie nowej technologii zapewniło kamerom 99 proc. dokładności w rozpoznawaniu obiektów, począwszy od identyfikacji modelu auta, poprzez wykrywanie intruzów, rozpoznawanie podejrzanego bagażu itp. W ten sposób znacznie zredukowano liczbę fałszywych alarmów, co zmniejsza konieczność nadzoru nad sprzętem.

Kamery monitoringu wyposażone w nową technologię, już niebawem wejdą do użytku.

kamera1

Źródło: Engadget.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.