Olympus OM-D E-M10 Mark III: nowoczesny aparat w stylu retro

Marek Cekaw
Olympus OM-D E-M10 Mark III: nowoczesny aparat w stylu retro

Olympus zamierza odświeżyć linię kompaktowych aparatów fotograficznych E-M10 i zaprezentował właśnie nowy model E-M10 Mark III. Produkt został wzbogacony o możliwość nagrywania filmów 4K, a w sprzedaży pojawi się jeszcze w tym miesiącu.

0

Aparaty fotograficzne mają bardzo różne wzornictwo. I choć większość producentów trzyma się nowoczesnej stylistyki, to niektóre modele projektowane są w stylu retro i kierowane do fanów klasyki. Takim też sprzętem jest rodzina aparatów Olympus E-M10, której producent zaprezentował nowy model.

Olympus OM-D E-M10 1

Z zewnątrz sprzęt niewiele się zmienił i na pierwszy rzut oka wygląda jak poprzednik. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że projektanci wprowadzili kilka zmian. Przeprojektowano m.in., uchwyt zapewniający wygodniejsze trzymanie, zaś pokrętła służące do ustawiania opcji są obecnie większe i łatwiejsze do odczytania. Aparat wyposażono także w 3-calowy ekran dotykowy oraz elektroniczny wizjer, a oprócz tego zmieniły się nieznacznie wymiary oraz masa.

Większe zmiany zaszły w obudowie. Producent zainstalował tam 16,05 MP sensor połączony z firmowym procesorem obrazu TruePic VIII. Pozwala to nagrywać wideo w 4K przy 30 klatkach, natomiast przy rozdzielczości HD osiągnąć można aż 120 klatek na sekundę. Filmy zapisywane są w formacie H.264 MOV i można je edytować z poziomu aparatu.

Olympus OM-D E-M10 2

Sprzęt dysponuje także 5-osiowym systemem stabilizacji obrazu znanym z poprzedniego modelu, który obecnie obsługuje także nagrywanie wideo. Autofokus używa natomiast 121 punktów do ustawienia ostrości (poprzednio było 81) i może pracować ciągle, a do tego ma funkcję detekcji oczu i twarzy.

Z innych nowości wymienić można zmiany w trybach fotografowania. Producent tym razem zadbał o nowe opcje stworzone z myślą o początkujących użytkownikach. Są więc cztery tryby z rozszerzoną asystą, które znacznie ułatwiają wykonywanie zdjęć. W trybie w pełni automatycznym, aparat potrafi samodzielnie wykryć scenę, obiekt oraz oświetlenie, a następnie samodzielnie dobrać odpowiednie opcje. Potrafi też lepiej identyfikować oraz śledzić poruszające się obiekty i dostosowywać do nich prędkość pracy migawki. W trybie automatycznym, czułość ISO wynosi obecnie od 100 do 6400 (poprzednio jedynie 1600).

Olympus OM-D E-M10 3

Naturalnie Olympus OM-D E-M10 Mark III ma także zaawansowany tryb fotografowania dla profesjonalistów, pozwalający ręcznie ustawić wszelkie parametry zdjęcia łącznie z czasami ekspozycji, balansem bieli itp.

Aparat dysponuje też wbudowanym WiFi, pozwalającym przesyłać zdjęcia do smartfona. Jest również aplikacja umożliwiająca zdalne sterowanie sprzętem, zaś wbudowana bateria pozwala na jednym ładowaniu wykonać do 330 zdjęć.

Olympus OM-D E-M10 4

Olympus OM-D E-M10 Mark III do sprzedaży trafi pod koniec września. Za samo body trzeba będzie zapłacić 650 dolarów. Zestaw z kitowym obiektywem 14-42 EZ, kosztować ma 800 dolarów.

Źródło: Ubergizmo.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.