Oszczędniejsze lodówki dzięki technologii rodem z Formuły 1

Marek Cekaw
Oszczędniejsze lodówki dzięki technologii rodem z Formuły 1

Największym wrogiem lodówek jest częste otwieranie drzwi, powodujące ucieczkę zimnego powietrza. Firma Williams Advanced Engineering, inżynieryjny dział teamu Williamsa ścigającego się w Formule 1, opracował jednak technologię, dzięki której problem ten zostanie wyeliminowany.

0

Istotne dla poprawnego działania lodówki jest zimne powietrze krążące w jej wnętrzu. Niestety częste otwieranie drzwi sprawia, że zimne powietrze ucieka na zewnątrz, wymieniając się z powietrzem ciepłym, co zmusza pompę do wytężonej pracy, zwiększając tym samym zużycie energii elektrycznej.

Inżynierowie z firmy Williams Advanced Engineering znanej z wyścigów Formuły 1, wspólnie ze specjalistami z Aerofoil Energy, opracowali jednak rozwiązanie, które może temu zaradzić. Udało im się stworzyć system, który zapobiega ucieczce zimnego powietrza z lodówki i to zarówno domowych, jak i tych przemysłowych, używanych w supermarketach.

System opiera się na specjalnie zaprojektowanych, plastikowych paskach, które instalowane są na półkach. Dzięki wykorzystaniu modelu mechaniki płynów, po otwarciu drzwi, ponownie kierują zimne powietrze do środka.

Autorzy systemu twierdzą, że w zależności od wielkości lodówki, pozwoli zaoszczędzić od 10 do aż 32 procent zużywanej energii elektrycznej, co w przypadku dużych sklepów, będzie mieć istotne znaczenie. Jak na razie, zakupem nowej technologii zainteresowanych jest aż osiem z 10 największych sieci hipermarketów działających na terenie Wielkiej Brytanii. A to dopiero początek, gdyż twórcy systemu chcą wejść także na rynki Stanów Zjednoczonych, Afryki oraz Chin.

lodowka1

Źródło: Engadget.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.