Plum: inteligentna chłodziarka do wina

Marek Cekaw
Plum: inteligentna chłodziarka do wina

Amatorzy wina, którzy nie mają możliwości wybudowania profesjonalnej piwniczki na wina, muszą korzystać ze specjalnych chłodziarek. Nie mogą to być jednak zwykłe lodówki, lecz zaawansowane technologicznie urządzenia zapewniające odpowiednią temperaturę przechowywania trunku. Takim też produktem jest skomputeryzowana chłodziarka o nazwie Plum.

0

Wino jest trunkiem, który wymaga przechowywania w odpowiedniej temperaturze i bardzo często każdy gatunek ma własne preferencje w tym zakresie. Chłodziarki do wina muszą być więc urządzeniami wyposażonym w elektroniczne sterowanie i często oddzielne strefy pozwalające ustawić inne temperatury na różnych półkach.

Jeśli jednak chcemy mieć naprawdę nowoczesną chłodziarkę do wina, to powinniśmy wybrać urządzenie skonstruowane przez inżynierów firmy Plum. Jest to bowiem produkt wyposażony rozwiązania urządzeń należących do kategorii inteligentnego domu, a więc dysponuje nie tylko elektronicznym sterowaniem zapewniającym idealne warunki, ale również dostępem do internetu.

Kosztujące 1499 dolarów urządzenie wprawdzie pomieści jedynie dwie butelki, ale za to jak deklaruje producent, będą one przechowywane w dokładnie takiej temperaturze jak powinny. W chłodziarce znajdują się dwie kamery wideo, po jednej w każdej z komór, a po włożeniu do niej butelki, skanują kod kreskowy umieszczony na metce i ładują go do firmowej bazy danych. Po 30 sekundach na 7-calowym ekranie dotykowym wbudowanym w lodówce, widać dokładnie jaki to gatunek.

W tym momencie Plub dopasuje ustawienia temperatury w każdej z komór specjalnie do włożonego do niej wina. Każda z nich jest całkowicie odizolowana od drugiej, więc możemy równocześnie schładzać wino białe lub czerwone. A urządzenie potrafi rozpoznać 220 gatunków i zapewnić każdemu z nich optymalną temperaturę. Dzięki temu zachowa ono świeżość przez 90 dni.

To jeszcze nie wszystko. Lodówka dysponuje też systemem zachowania otwartego już wina. Specjalne igły najpierw nakłuwają korek butelki, a następnie pompują do niej argon zamykając ją ciśnieniowo. Dzięki temu trunek nie utlenia się i nie traci smaku.

Oczywiście warunki przechowywania wina można indywidualnie personalizować, więc jeśli lubimy trunek nieco cieplejszy od temperatury rekomendowanej, można to ustawić zgodnie z własnymi preferencjami.

Ciekawostką jest wspomniana wcześniej łączność z internetem. Dzięki temu właściciel otrzymuje dokładne informacje na temat posiadanego wina, łącznie z historią jego spożywania, a także ma do dyspozycji recenzje internautów.

Plum ze względu na swoją cenę oraz wyspecjalizowanie, nie jest urządzeniem przeznaczonym na rynek masowy. Zainteresują się nim tylko prawdziwi entuzjaści, których stać na kupowanie win po kilkaset złotych za butelkę.

wino

Źródło: Engadget.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.