Płyta indukcyjna podstawą nowoczesnej kuchni

Jakub Kornacki
Płyta indukcyjna podstawą nowoczesnej kuchni

Pomimo popularności kuchenek wolnostojących oraz tradycyjnych płyt gazowych, w nowoczesnych kuchniach zdecydowanie królują płyty indukcyjne. Funkcjonalne i praktyczne urządzenia stanowią dodatkowo elegancki element wykończeniowy.

0

Jedną z największych zalet, która zdecydowanie wyróżnia płyty indukcyjne od pozostałych form grzewczych jest możliwość rozpoznawania wielkości naczynia. Takie rozwiązanie sprawia, że płyta może automatycznie dostosować powierzchnię grzania do dna naczynia. Jednocześnie płyty indukcyjne oferują największy poziom bezpieczeństwa, bowiem nagrzewają wyłącznie powierzchnię ceramiczną w miejscu, w którym stoi dane naczynie, a po zakończonej pracy błyskawicznie stygnie.

Płyty indukcyjne są tańsze w eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych płyt grzewczych. Według marki Hotpoint, specjalizującej się w produkcji płyt indukcyjnych, oszczędność w użytkowaniu indukcyjnych rozwiązań grzewczych może wynieść nawet 25%. Oprócz tego warto wspomnieć o krótszym czasie przygotowywania posiłków, który został skrócony nawet o 30%. Płyty indukcyjne łatwo utrzymać w czystości i nie trzeba specjalnie się wysilać, aby wyczyścić nawet najbardziej trwałe zabrudzenia.

Płyty indukcyjne marki Hotpoint zostały wyposażone w innowacyjne pola grzejne Flexi Zone. Podłużne pole grzejne umożliwia elastyczne gotowanie na całej jego powierzchni w dużych lub mniejszych naczyniach. Jednocześnie zapewnia stałą temperaturę garnków podczas całego procesu gotowania. Użytkownicy mogą liczyć na precyzyjną i równomierną dystrybucję ciepła i przyrządzenie potraw najwyższej jakości.

Źródło: Hotpoint, AGDLab.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.