Prąd czy gaz w kuchni? Co wybierają Polacy?

Damian Jaroszewski
Prąd czy gaz w kuchni?  Co wybierają Polacy?

Dawno minęły już czasy, kiedy praktycznie w każdej kuchni stały kuchenki gazowe typu „Ewa”, a każda pani domu mogła tylko narzekać na piekarnik gazowy i stale przypiekające się z jednej strony ciasto. Razem z tamtymi czasami odeszły nie tylko problemy, ale i brak jakiegokolwiek wyboru. Od kilku lat oprócz kolorów, stylów, rozmaitych funkcji i możliwości zabudowy, opcjonalne jest również źródło zasilania kuchenki i sam proces gotowania. Jak zmieniają się wybory w ostatnich latach- w opinii specjalistów z MatrixMedia.pl dystrybutora sprzętu AGD.

0

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w segmencie kuchenek doszło do dużych zmian asortymentu, dzięki czemu konsumenci mogą wybierać dzisiaj urządzenia z właściwą dla siebie specyfikacją. Do największych należy zaliczyć pojawienie się płyt wykorzystujących do podgrzewania naczyń zjawisko indukcji. Stały się one bardzo mocną konkurencją dla płyt ceramicznych, a z czasem również alternatywą dla tradycyjnych płyt z palnikami gazowymi. Do głównych zalet kuchenek gazowych należy zaliczyć koszty eksploatacji, które są niższe od płyt ceramicznych nawet o 70%. Natomiast w przypadku płyt indukcyjnych różnica ta jest już mniejsza i sięga nawet 70% przy czym płyty te posiadają wiele innych dodatkowych cech. Główną z nich jest łatwość utrzymania w czystości. Wiele modeli wyposażonych jest w systemy zapobiegające wykipieniu, jak również nie ma możliwości przypalenia płyty gdyż pola nie wydzielają żadnego ciepła, w odróżnieniu od płyt ceramicznych i gazowych. Dodatkowym jest również szybszy proces gotowania, aczkolwiek wymagane są odpowiednie naczynia ferromagnetyczne co generuje niestety pewne koszty.Nie ma również możliwości gotowania w naczyniach szklanych.
Jak pokazują wyniki zestawienia sklepu Matrixmedia, sprzedaż płyt indukcyjnych rośnie z roku na rok, kosztem sprzedaży płyt elektrycznych i ceramicznych oraz częściowo gazowych. Klienci, którzy posiadają instalację gazową w swoich domach coraz częściej wybierają płyty indukcyjne ponieważ ich konkurencyjność względem gazowych jest bardzo wysoka. Niewątpliwie ma na to wpływ również cena, która od początku pojawienia się płyt indukcyjnych na rynku sukcesywnie maleje. Ciekawym aspektem jest również zmieniająca się cena gazu i prądu na przestrzeni tych lat. W ostatnich sześciu latach cena prądu wzrosła o 45% natomiast gazu aż o 67% co również mogło osłabić argument ekonomiczny płyt gazowych na korzyść ceramicznych i indukcyjnych. Z badanych danych można założyć dalszy wzrost sprzedaży płyt indukcyjnych kosztem pozostałych typów co potwierdza tegoroczna sprzedaż i wzrost do analogicznego okresu roku poprzedniego o ok. 1%
- Ostatecznie batalia między gazem i prądem elektrycznym w kuchni może zakończyć się...remisem, bowiem dużym powodzeniem cieszą się również płyty hybrydowe o zasilaniu zarówno elektrycznym, jak i gazowym. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dbają o domowy budżet, czasami jednak chcą ugotować coś szybciej, bez problemów o czystość - podsumowuje Rafał Zych, dyrektor sprzedaży Matrixmedia.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.