Profesjonalne czyszczenie płyt winylowych

Marek Cekaw
Profesjonalne czyszczenie płyt winylowych

W przypadku płyt winylowych ze względu na ich konstrukcję, wszelkie zabrudzenia mają istotny wpływ na jakość odtwarzanej muzyki. Aby więc zawsze pozostawała ona idealna, firma Clearaudio opracowała urządzenie o nazwie Double Matrix, które zajmuje się czyszczeniem nośników.

0

Płyta winylowa to w mówiąc w uproszczeniu, jeden długi rowek wyżłobiony w plastiku, w którym zapisana jest muzyka. Zapis odczytywany jest następnie przez igłę i przetwarzany na muzykę. Konstrukcja płyty sprawia, że rowki prędzej czy później zapychają się kurzem, co wpływa to na jakość odtwarzanego dźwięku. Dlatego płytę należy co jakiś czas czyścić.

Jest to proces bardzo delikatny i lepiej nie robić tego ręcznie, aby nie uszkodzić nośnika, które mogą być obecnie dużo warte. Na szczęście w sprzedaży dostępne są maszyny, które zrobią to za nas, a jedną z nich ma w swej ofercie firma Clearaudio i nazywa się ona Double Matrix.

Jest to system czyszczenia płyt winylowych, który zajmuje się równocześnie obiema stronami nośnika, wyciągając z rowka wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie nie wykorzystuje jednak wyłącznie odkurzacza, gdyż zainstalowano w nim również soniczny system, który wywołując wibrację, pozwala jeszcze dokładniej oczyścić nośnik ze wszelkich zanieczyszczeń.

Double Matrix potrafi czyścić płyt LP, EP, a także single, oszczędzając posiadaczowi muzycznej biblioteki mnóstwo roboty. Niestety urządzenie dostępne jest tylko dla osób z wyjątkowo grubym portfelem, gdyż kosztuje 3250 funtów.

clearaudio-doublematrix1

Źródło: Whathifi.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.