Programy TVP w 4K, trwają testy

Adam Kwiatkowski
4K  Telewizja  TVP  tvpo  UHD 
Programy TVP w 4K, trwają testy

Producenci telewizorów intensywnie rozwijają matryce 4K, pomimo, że nie ma publicznie dostępnych kanałów dostępnych w rozdzielczości Ultra High Definition. Do nielicznych nadawców testujących nową technologię dołącza TVP. 

3

Publiczny nadawca, Telewizja Polska od 2008 roku oferuje kanały HD w standardzie 1080i. Jakość dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej programów uzależniona jest od źródła, niski bitrate oraz konwersja z niższej rozdzielczości nie pozwalają na uzyskanie zadowalającego obrazu. 

Pomimo trudności z technologią HD TVP rozpoczęła starania o realizację transmisji  w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, potocznie określanej skrótem 4K. Pierwsza próba nadawania obrazu w ultra wysokiej rozdzielczości miała miejsce podczas  tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii. Transmisja satelitarna z Eutelsat 10E docierała do ośrodka badawczego TVP z wykorzystaniem kodeka HEVC.

Polski nadawca publiczny poinformował o kolejnych testach. W październiku TVP zamierza wykorzystać łącze internetowe i technologię HbbTV. Prezentacja dla publiczności ma nastąpić w trakcie Międzynarodowej Konferencji i Wystawy zorganizowanej przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Łodzi, w dniach 6 - 9 października. 

Na świecie publicznie dostępne programy w rozdzielczości 4K zapowiadane są dopiero na 2016 r. w Japonii. Telewizja Polska zamierza dołączyć do grupy nadawców-prekursorów, nieoficjalnie w tym samym roku, z częścią programów w 4K. Nie ma jeszcze informacji o sposobie realizacji transmisji, obecne multipleksy DVB-T mają zbyt niską pojemność, a w sprzedaży znajduje się zaledwie kilka odbiorników 4K

Telewizory OLED 4K

Waszym zdaniem

mi.ol00

Reklamy w 4K na pewno będą wyglądać ponętniej ... tylko czemu dzisiaj nadal nie wszystkie są jeszcze w HD?

arkadee00

Sposób niedorobionego pismaka na zwrócenie uwagi??? zmienić tytuł!!

behcio00

TVP niech najpierw zwykłe HD wprowadzi porządnie. Obecnie np. wiadomości w tvp1 HD emitowane są w jakości SD tak, jak sporo innych programów. Gdzie Wam do 4K? Też pewnie będzie SD skalowane do 4K. Jeśli tak, to dajcie sobie spokój i zamknijcie tę szopkę.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.