Robot przygotuje posiłek i posprząta po sobie

Marek Cekaw
Robot przygotuje posiłek i posprząta po sobie

Już w przyszłym roku do sprzedaży wejdzie zmechanizowany kucharz opracowany przez inżynierów firmy Moley Robotics. Urządzenie nie tylko przygotuje na posiłek, taki jaki sobie zażyczymy, ale w dodatku posprząta po sobie, oszczędzając nam mnóstwo pracy.

0

Osoby, które z powodu nawału pracy nie mają czasu gotować i muszą stołować się w restauracjach, ucieszą się z nowego projektu realizowanego przez brytyjską firmę Moley Robotics. Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem Shadow Robot specjalizującym się w robotyce, powstaje bowiem zmechanizowany kucharz, który może zrewolucjonizować domowe gotowanie.

Urządzenie składa się z dwóch mechanicznych ramion wyposażonych w 24 stawy oraz 20 silników poruszających wszystkie elementy, które dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, może przeistoczyć się w profesjonalnego kucharza. Znajduje się w nim także 26 mikrokontrolerów oraz 129 sensorów, sterujących ruchami ramion.

Moley Robotics1

W jego tworzeniu pomagał sam Tim Anderson, zwycięzca programu MasterChef z 2011 roku, którego ruchy wykonywane podczas przygotowywania posiłków, były rejestrowane techniką motion capture, digializowane, a następnie tłumaczone na komendy zrozumiałe dla robota. Dzięki temu oraz szerokiej gamie różnego rodzaju sensorów, ramiona mogą siekać, krajać, miksować, ubijać, a także obsługiwać kuchenkę oraz piekarnik, czyli wykonywać te same czynności co człowiek, co pozwala mu przygotowywać bardzo różne rodzaje posiłków.

Moley Robotics2

Robot będzie w stanie przygotować posiłek na podstawie przepisów dostarczanych przez najlepszych kucharzy. Użytkownik będzie miał też możliwość nauczenia go własnych przepisów, lub też nakazania mu przygotowania posiłku ze składników znajdujących się akurat w lodówce.

Moley Robotics3

Tak zaawansowana technologia nie będzie jednak tania. Robot kosztować ma bowiem około 10 tysięcy funtów, czyli znacznie więcej niż standardowa kuchnia wyposażona w wysokiej klasy sprzęt.

Źródło: Ubergizmo.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.