Termostat Nest zwróci się po dwóch latach

Marek Cekaw
Termostat Nest zwróci się po dwóch latach

Google tak mocno lansuje swój system inteligentnego sterowania domowym ogrzewaniem o nazwie Nest, iż można by odnieść wrażenie, że jest to urządzenie, które zapewni nam duże korzyści. Prawda jest jednak nieco inna.

0

Wprowadzony na rynek kilka lat temu inteligentny termostat Nest, którego koncern Google wciąż doskonali i wyposaża w nowe funkcje, teoretycznie powinien zapewnić nam spore oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Urządzenie jest bowiem zdalnie kontrolowane, a dodatkowo współpracuje z innymi elementami systemów inteligentnego domu i automatycznie wprowadza korekty ustawień temperatury bazując na wielu różnych czynnikach, takich jak temperatura na zewnętrz, oraz uwzględnia obecność domowników.

Pojawia się pytanie ile naprawdę oszczędności może przynieść używanie Nesta oraz przede wszystkim jak dużo czasu musi minąć zanim zwróci się samego urządzenie. Okazuje się, że całkiem sporo.

W sieci pojawiło się kilka raportów podliczających koszty zakupu sprzętu oraz zapewniane przez niego oszczędności. Jeden z nich został przygotowany przez samego producenta, zaś dwa inne pochodzą z niezależnych źródeł. Z testów wynika, że kosztujący 250 dolarów Nest, jest w stanie zapewnić roczne oszczędności na ogrzewaniu rzędu 10-12 procent oraz 15 procent na klimatyzacji. Wychodzi więc na to, że rocznie w kieszeni zostanie od 131 do 145 dolarów, a więc samo urządzenie zwróci się najwcześniej po dwóch latach.

Pojawia się więc pytanie, czy warto kupować taki sprzęt, skoro podobny efekt można by uzyskać zwykłymi sposobami, choć prawdopodobnie byłoby to mniej wygodne.

Nest-Thermost1

Źródło: Slashgear.com

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.