Wady i zalety czarnego AGD w kuchni

Jakub Kornacki
Wady i zalety czarnego AGD w kuchni

Coraz częściej w polskich domach można zauważyć czarne wyposażenie wnętrza kuchennego. Kolor ten jest nowoczesny, bardzo elegancki i stylowy. Jakie są jednak plusy i minusy właśnie takiej barwy w naszych kuchniach?

0

Barwa czarna kojarzy nam się przede wszystkim z elegancją. Nie dziwi nas zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na taki kolor w domach. Wybór takiego koloru warto jednak dokładnie przemyśleć. Jeżeli dysponujemy dosyć dużą, dobrze oświetloną przestrzenią kuchenną, warto zastanowić się nad zabudową w tym kolorze. W mniejszych pomieszczeniach warto jednak postawić na ten kolor w przypadku poszczególnych urządzeń AGD, które idealnie wkomponują się w dowolny rodzaj wnętrza.

Jednym z podstawowych zalet posiadania czarnej zabudowy jest przede wszystkim szyk i elegancja. W przypadku czarnych urządzeń AGD, takich jak np. czajnik czy toster - jest to oryginalny design, bowiem tego typu produkty występują najczęściej w barwie białej lub stalowej. Takie rozwiązanie z pewnością nada naszej kuchni niepowtarzalnego charakteru. 

Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele urządzeń w kolorze czarnym. Bez najmniejszego problemu będziemy mogli więc skompletować całe wyposażenie naszej kuchni. Warto podkreślić, że urządzenia, jak i całe zabudowy w odcieni czerni nie różnią się cenowo od pozostałych wersji kolorystycznych. 

Wyposażenie kuchni w kolorze czarnym jest natomiast trudniejsze do utrzymania w czystości. Czarne powierzchnie wymagają bowiem większej uwagi. Na czarnych meblach oraz sprzęcie w tej barwie bardziej odznacza się kurz, a także odciski palców. Dodatkowo, duża ilość urządzeń w kolorze czarnym może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze. 

Źródło: Freggia, AGDLab.pl.

Waszym zdaniem

Brak opinii.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.