Jaki oczyszczacz powietrza? Zobacz pięć popularnych modeli

Jak sobie radzić ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza?

Marek Kowalski
Jaki oczyszczacz powietrza? Zobacz pięć popularnych modeli

Jakość powietrza w polskich miastach można określić jednym, krótkim słowem: dramat. Stężenie szkodliwych substancji i pyłów w naszym otoczeniu jest ekstremalnie wysokie, każdego niemal dnia otrzymujemy informacje o przekroczonych normach jakości powietrza, często wielokrotnie. Efekt? Smog odpowiada w Polsce za kilkadziesiąt tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku. Można z tym walczyć. Nasze zestawienie urządzeń popularnych oczyszczaczy powietrza może pomóc zmienić powietrze na lepsze. Przynajmniej w naszych domach.

3

Daikin MC70L

Daikin-MC70L

Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L to jeden z najpopularniejszych tego typu urządzeń jakie dostępne są w naszym kraju. Sprzęt charakteryzuje się dużym stopniem nawiewu powietrza. W najwyższym trybie - określanym przez producenta jako Turbo - urządzenie przepuszcza przez siebie 420 m3/h. W zestawie z oczyszczaczem otrzymujemy pilota zdalnego sterowania, za pomocą którego możemy aktywować wszystkie funkcje urządzenia bez konieczności korzystania z umieszczonego na obudowie panelu kontrolnego.

Sprzęt jest wyposażony w blokadę ustawień, dzięki czemu dziecko nie zmieni zadanych ustawień roboczych urządzenia. W trybie cichym (przydatnym szczególnie w nocy) urządzenie praktycznie w ogóle nie hałasuje. Deklarowana przez producenta głośność w tym trybie: zaledwie 16 dB, to poziom niższy od szumu tła, szczególnie w miastach - również tych mniejszych. Urządzenie jest wyposażone w czujnik kurzu czy zapachu, powiadamia również użytkownika o wykrytej jakości powietrza za pomocą diod sygnalizacyjnych na panelu. W trybie automatycznym urządzenie samo steruje mocą w zależności od poziomu zanieczyszczeń. Filtr nie tylko czyści powietrze mechanicznie (przepompowując je przez zespół filtrów), ale także odkaża za pomocą wbudowanego jonizatora.

Sprawdź aktualną cenę tego urządzenia lub przejdź do konkretnej oferty w renomowanym sklepie.

Webber AP8400

Webber AP8400

Kolejne urządzenie w naszym zestawieniu to mniejszy (ale też znacząco tańszy) oczyszczacz powietrza marki Webber. Podobnie jak poprzednik, urządzenie to jest oczyszczaczem wielostopniowym, co oznacza, że powietrze przepuszczane jest przez zespół filtrów znajdujących się w urządzeniu (filtr wstępny + filtr HEPA + węglowy, pochłaniający zapachy). Należy pamiętać, że filtry w oczyszczaczach wielostopniowych (czyli jak opisywany tu model marki Webber, czy poprzedni Daikin) należy co jakiś czas wymieniać, co stanowi koszt eksploatacji urządzenia.

Oczyszczacz Webber charakteryzuje się wydajnością 220 m3/h, co powinno w zupełności wystarczyć do skutecznego oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach o metrażu ok. 20 m2. Co prawda producent podaje że oczyszczacz może być skuteczny nawet do 38 m2, ale z doświadczenia wiemy, że lepiej nieco tę wartość obniżyć, by faktycznie cieszyć się oczyszczonym skutecznie powietrzem. Urządzenie wyposażono we wskaźnik zabrudzenia filtra, timer oraz możliwość regulacji stopnia oczyszczania. Z tej ostatniej warto korzystać ustawiając sprzęt w tryb cichej pracy, dzięki czemu sprzęt nie będzie przeszkadzał domownikom podczas snu.

Przejdź do najtańszej oferty w sklepie!

Sharp KCA50EUW

Sharp KCA50EUW

Oczyszczacz firmy Sharp to jeden z najlepszych urządzeń aktualnie dostępnych na rynku. Niestety, ma on również wysoką cenę. Cóż, jakość kosztuje. Wiemy to stąd, że akurat ten model gruntownie przetestowaliśmy w naszej redakcji (zainteresowanych odsyłamy do pełnej treści testu). Jest to również oczyszczacz wielostopniowy, z funkcją nawilżania (można ją wyłączyć, gdy nie jest potrzebne nawilżenie), a także z chronioną patentem technologią Plasmacluster.  Zgodnie ze specyfikacją producenta, oczyszczacz Sharp KC-A50-EU-W oferuje wydajność wystarczającą na skuteczne podniesienie jakości powietrza w ciągu 30 minut w pomieszczeniu o powierzchni do 38 m2

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy aktywowane przyciskami umieszczonymi w centralnej części konsoli sterowniczej. Wciśnięcie przycisku Clean Air On powoduje włączenie funkcji oczyszczania powietrza. Największy przycisk Clean Air & Humidify Onuruchamia funkcję jednoczesnego oczyszczania i nawilżania, a przycisk Clean Ion Shower On uaktywnia specjalny tryb oczyszczania zwany "strumieniem czystych jonów". Oczyszczacz Sharp KC-A50-EU-W to jedno z najbardziej funkcjonalnych urządzeń w swojej klasie spośród oczyszczaczy dostępnych na rynku, w żadnym razie nie należy tego typu sprzętu porównywać z tanimi wentylatorami i nawilżaczami ewaporacyjnymi, czy modelami, w których efekt nawilżenia realizowany jest za pomocą ultradźwięków. W przypadku sprzętu Sharp KC-A50-EU-W mamy do czynienia ze znacznie bardziej zaawansowaną technologią, większym stopniem automatyki, działającymi stale sensorami sterującymi pracą urządzenia (pod warunkiem korzystania z domyślnie aktywnego trybu automatycznego). Ponadto przewagę technologiczną testowanego produktu nad wieloma innymi oczyszczaczami powietrza zapewnia opatentowana technologia Plasmacluster. Realizowane za jej pomocą aktywne czyszczenie powietrza eliminuje z otoczenia użytkownika wirusy, bakterie, zarodniki grzybów i inne niepożądane składniki zawieszone w mieszaninie gazów, którą regularnie, kilkanaście razy na minutę wdychamy do naszych płuc przez całe życie. 

Przejdź do najtańszej oferty w sklepie!

Philips AC3256/10

Philips-AC3256.10-01

Kolejnym popularnym oczyszczaczem powietrza jest urządzenie marki Philips. Model ten, to urządzenie certyfikowane przez ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation), a także testowane przez organizację AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers - Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego). Ponadto producent podkreśla, że sprzęt, z którym mieliśmy do czynienia skutecznie eliminuje z powietrza cząstki o wielkości zaledwie 20 nanometrów, czyli 100 razy mniejsze niż najbardziej szkodliwe cząstki pyłu zawieszonego PM 2.5. Ponadto testy przeprowadzane przez niezależne laboratorium potwierdzając skuteczne blokowanie 99,97% typowych alergenów, a także usuwanie z przefiltrowanego przez urządzenie powietrza do 99,9% bakterii i niektórych wirusów (jak np. wirusów grypy H1N1). Całość wbudowanych w urządzenie rozwiązań służących skutecznej eliminacji niepożądanych substancji w powietrzu nazwano technologią VitaShield IPS.

Od strony praktycznej urządzenie jest w pełni zautomatyzowane, dzięki sensorom dopasowuje moc do zastanej jakości powietrza, reaguje też na jej zmiany. Wbudowany czujnik oraz panel sterowania informują stale użytkownika o jakości powietrza poprzez odpowiedni kolor wskaźnika (np. czerwony - zła jakość powietrza, niebieski - dobra). Również ten sprzęt dokładnie przetestowaliśmy w naszej redakcji. Zainteresowanych odsyłamy do pełnego testu.

Sprawdź aktualną cenę tego urządzenia lub przejdź do konkretnej oferty w renomowanym sklepie

Beurer LW110

Beurer LW110

Ostatni popularny oczyszczacz w naszym zestawieniu, to sprzęt marki Beurer. Urządzenie działa na nieco odmiennej zasadzie, od oczyszczaczy wymienionych wyżej. W tym przypadku mamy do czynienia z oczyszczaczem ultradźwiękowym, oferującym dodatkowo również funkcję nawilżania (poprzez system wilgotnych płytek, z których wilgoć jest odparowywana na zimno). Ten sprzęt możemy polecić jedynie do mniejszych pomieszczeń, szczególnie suchych (funkcja nawilżania jest powiązana z funkcją oczyszczania). Sprzęt jest wyposażony w czujnik poziomu wody, w razie jej wyczerpania się w zbiorniku automatycznie się wyłączy. Ponieważ jest to oczyszczacz ultradźwiękowy, nie powinien on być stosowany w domach, gdzie są zwierzęta. Ludzie nie usłyszą ultradźwięków, ale zwierzętom mogą one przeszkadzać. Zaletą tego typu oczyszczaczy jest cicha praca.

Sprawdź aktualną cenę tego urządzenia lub przejdź do konkretnej oferty w renomowanym sklepie

Waszym zdaniem

robert.dom01

Sam używam pierwszego i jestem b. zadowolony, w trybie nocnym w ogóle go nie słychać, a co do odkażania chyba też działa bo skończyły się ciągłe podrażnienia gardła. Komu nie zależy na świecących kolorowych bajerach a na funkcjonalności, polecam :)

dzamnik00

Ja wybralem Winnixa 300. 1200 zl +filtry na 3 lata razem 1500. Zasada dzialania taka jak wszystkie. Filtr hepa. Wviec nie ma co przeplacac. A nawilzacz to moze wiecej szkody przyniesc i do tego trzeba co chwile czyscic bo sie zakamieni i zagrzybi.

quantum00

szkoda, że w żadnej renomowanej sieci stacjonarnej nie ma Xiaomi Mi Air Purifier 2 bo jak mam kupić w internecie to wolę już bezpośrednio u chińczyków

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.