Byliśmy w fabryce Victorinox

Marek Kowalski
Byliśmy w fabryce Victorinox

Jakiego narzędzia użył astronauta Chris Hadfield, gdy w przestrzeni kosmicznej próbował otworzyć zablokowany właz nieistniejącej już rosyjskiej stacji kosmicznej Mir? Z czym nie rozstawał się bohater kultowego już dziś serialu Angus MacGyver? Zgadliście - ze scyzorykiem. Ale nie jakimś zwykłym, lecz marki Victorinox. Byliśmy w niezwykle malowniczym, szwajcarskim miasteczku Ibach w fabryce legendarnych, szwajcarskich scyzoryków i noży.

1

Victorinox to marka znana każdemu, kto wie czym jest scyzoryk. Ale warto wiedzieć, że dziś Victorinox ma w swojej ofercie znacznie więcej niż tylko słynne scyzoryki. W odwiedzonej przez nas fabryce wytwarzane są również noże, ale oprócz tego pod słynną szwajcarską marką znajdziemy również plecaki, multitoole, walizki i torby podróżne, teczki, aktówki a nawet perfumy.

Wszystko zaczęło się jednak od noży. W 1884 roku Karl Elsener, syn lokalnego kapelusznika, założył w malowniczo położonej, szwajcarskiej miejscowości Ibach niewielki, rodzinny warsztat produkujący noże. Założyciel słynnej firmy miał jednak większe ambicje, oprócz niewielkiego warsztatu, z jego inicjatywy założony został Szwajcarski Związek Producentów Noży, a 7 lat po założeniu warsztatu nastąpiła pierwsza dostawa noży żołnierskich dla Armii Szwajcarskiej. Zamówienie wojskowych było niczym zbawienie dla słabo wówczas uprzemysłowionego regionu kantonu Schwyz. Dziś Szwajcaria kojarzy się z zamożnością. W XIX wieku tak nie było. Po pierwszym zamówieniu żołnierskich noży przyszły kolejne a w 1897 roku "Offiziersmesser" (noż oficerski) został oficjalnie zarejestrowany i opatentowany. Ten protoplasta tak dobrze dziś znanego "szwajcarskiego noża" był wyposażony w duże i małe ostrze, śrubokręt, otwieracz do puszek, korkociąg oraz szydło. Dziś największy seryjnie produkowany model scyzoryka - "Swiss Champ" - składa się aż z 64 części i posiada 33 funkcje przy wadze całości wynoszącej zaledwie 85g. Firma Elsenerów nazwą Victorinox posługuje się od 1921 roku. 

Tymczasem zapraszamy do naszej fotorelacji z fabryki Victorinox w Ibach.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-01

W jednym z fabrycznych pomieszczeń zobaczyliśmy charakterystyczny symbol godła Szwajcarii, znajdujący się na każdym scyzoryku opuszczającym szwajcarską fabrykę. Mało kto wie, że dwie szwajcarskie firmy produkujące noże: właśnie Victorinox oraz Wenger (były, szwajcarski konkurent Victorinoxa, aktualnie stanowiący część firmy Elsenerów) wywalczyły sądowy zakaz umieszczania charakterystycznego godła szwajcarskiego na nożach wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa spoza Szwajcarii.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-02

Ostrza legendarnych scyzoryków wytwarzane, a właściwie wycinane są ze ściśle dobieranej jakości stali. Jak dowiedzieliśmy się od naszego przewodnika podczas wizyty w fabryce, Victorinox do produkcji noży, scyzoryków i innych narzędzi wytwarzanych w Ibach korzysta z aż czterech różnych rodzajów stali. Stopy odróżniają się parametrami fizycznymi. Inny stop znajdzie się w nożyku, inny trafi np. do zamontowanego w scyzoryku śrubokręta.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-03

Wycięte ostrze to dopiero początek długiej drogi jaka czeka tę część zanim trafi ona do gotowego scyzoryka. Na tym etapie ostrze jest jeszcze tępe i nieoszlifowane.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-04

Wycięte ostrza trafiają do takiej maszyny wypełnionej kamieniami szlifierskimi. Jak długo trwa "szlifierska kąpiel" wyciętych ostrzy? Nawet do ośmiu godzin.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-05

Oprócz nożyków wykorzystywanych w scyzorykach Victorinox w fabryce produkuje się również wszystkie inne akcesoria w nich stosowane, a także noże kuchenne różnego typu. Warto wiedzieć, że stal wykorzystywana we wszystkich ostrzach jest dodatkowo utwardzana w temperaturze 1050 st. C.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-06

Jak wcześniej wspomnieliśmy, scyzoryk to znacznie więcej niż tylko nożyk. Kształty innych narzędzi również są precyzyjnie wycinane w procesie produkcji.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-07

Wykrawanie poszczególnych elementów odbywa się m.in. w takiej, widocznej na powyższym zdjęciu, maszynie.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-08

Na terenie fabryki co jakiś czas widoczne były gabloty z różnymi elementami wykorzystywanymi w produkowanych w fabryce narzędziach. W tej widocznej na fotografii mogliśmy zobaczyć różne stopnie oszlifowania poszczególnych elementów.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-09

W fabryce wytwarza się wszystkie elementy stosowane później w gotowych scyzorykach czy multitoolach. Na fotografii widoczne elementy, z których powstają montowane później wkręty typu Phillips (potocznie mówimy na to, wkręt/śrubokręt krzyżowy)

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-10

Kontrola jakości w fabryce jest wieloetapowa. Przeprowadzają ją zarówno ludzie, jak i zautomatyzowane maszyny. Niech Was nie zmyli kartka z ręcznym napisem. Blisko połowa produkcji w fabryce w Ibach jest zautomatyzowana. Co więcej maszyny pracujące w fabryce Victorinoxa to w znacznym stopniu urządzenia unikatowe - opracowane i zbudowane przez inżynierów i konstruktorów pracujących właśnie w szwajcarskiej firmie.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-11

I kolejny element, który wytwarzany w fabryce trafi później do wybranych modeli scyzoryków: korkociąg oraz mały, zegarmistrzowski wkrętak.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-12

Noże do krojenia chleba to kolejny rodzaj noży wytwarzanych w szwajcarskiej fabryce

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-13

Ponadto w Ibach wytwarza się również zwykłe noże kuchenne.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-14

Każdy nóż wyprodukowany w fabryce jest ostrzony indywidualnie.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-15

Na zdjęciu widoczne charakterystyczne, czerwone osłonki scyzoryków Victorinox. Jednak aż 25-30 procent produkcji to gadżety dla firm - wtedy czerwień ustępuje zazwyczaj miejsca np. logo wybranej marki czy indywidualnym wzorom zamówionym przez zleceniodawcę. Również sam Victorinox produkuje limitowane serie noży wyróżniające się odmiennymi wzorami obudów.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-16

Każdy ze scyzoryków to konstrukcja warstwowa: nożyki, akcesoria, korkociągi, wkrętaki i inne narzędzia, a ponadto elementy, które utrzymują całość w komplecie.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-17

Jak wcześniej wspomnieliśmy spora część produkcji (ok. 25 procent) jest zautomatyzowana, ale w fabryce scyzoryki składa się również z gotowych elementów ręcznie, właśnie na takich stanowiskach, jak to widoczne na powyższym zdjęciu. To właśnie przy takim stanowisku prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush osobiście złożył w fabryce Ibach swój nóż podczas swojej wizyty w Victorinox.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-18

Proces składania scyzoryka nie jest szczególnie skomplikowany, ważna jest jakość wykonania poszczególnych elementów, a także precyzja i dokładność. Dość powiedzieć, że w Ibach produkuje się sporo ponad 100 tysięcy noży i scyzoryków dziennie.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-19

Victorinox ma w aktualnej ofercie ponad 550 modeli, w tym tak "odjechane" jak widoczny na zdjęciu scyzoryk Victorinox SwissChamp XAVT (sprawdź ceny tego modelu). To największy nóż z serii Swiss Army, łączy w sobie aż 80 funkcji.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-20

Oprócz 73 narzędzi zawartych w tym modelu użytkownik może również korzystać z siedmiu funkcji elektronicznych: zegarka, pomiaru temperatury w st. F i st. C, wysokościomierza (w stopach i metrach), barometru, alarmu, stopera i minutnika.

Victorinox-Fabryka-w-Ibach-22

Oprócz najpopularniejszej okładziny z czerwonego tworzywa, Victorinox produkuje również modele z innych materiałów, na zdjęciu model z okładziną z masy perłowej.

Dziś fabryka Victorinox w Ibach to najpotężniejsze przedsiębiorstwo w regionie oraz jedna z największych fabryk noży w całej Europie (w fabryce powstaje około 120 tys. noży i scyzoryków dziennie). Aż 90% produkcji przeznaczone jest na eksport. Produkty Victorinox, rozpoznawane i sprzedawane obecnie na całym świecie, stały się synonimem szwajcarskiej jakości i precyzji. 

 

Waszym zdaniem

andrew31300

Z tego co widzę na https://www.swissknife.pl to Victorinox Swiss Champ to kwota powyżej 1000 zł. Kto kupuje scyzoryki za taka kasę?

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.