CES 2012 – najważniejsze trendy w elektronice konsumenckiej

Co nas czeka w 2012 roku?

Paweł Pilarczyk
CES 2012 – najważniejsze trendy w elektronice konsumenckiej

W Las Vegas niedawno zakończyły się największe na świecie targi elektroniki użytkowej CES (Consumer Electronics Show). CES to miejsce, gdzie swoje wyroby prezentują producenci sprzętu RTV, AGD i foto. Podejrzeliśmy, co szykują na rok 2012.

1

W Las Vegas niedawno zakończyły się największe na świecie targi elektroniki użytkowej CES (Consumer Electronics Show). CES to miejsce, gdzie swoje wyroby prezentują producenci sprzętu RTV, AGD i foto, w odróżnieniu np. od targów CeBIT i Computex, które dotyczą rynku IT (czyli komputerów i wszystkiego, co jest z nimi powiązane). Europejskim odpowiednikiem CES-u jest IFA, odbywająca się w Berlinie we wrześniu.

Na tegorocznym CES-ie udało nam się spędzić tylko dzień, ale staraliśmy się odwiedzić stoiska firm najbardziej innowacyjnych, by podejrzeć, co szykują na rok 2012.

Telewizory

Zdecydowanie największe stoiska na targach mieli producenci sprzętu RTV, a w szczególności telewizorów. Samsung, LG, Sony, Sharp, Panasonic – te firmy miały wreszcie okazję pokazać, co nowego szykują na najbliższy rok i następne (załóżmy, że przepowiednia Majów się nie sprawdzi i świat nie skończy się 21 grudnia ;-)).

Hitem tegorocznego CES-u niewątpliwie były telewizory OLED. Sprzęt tego typu jest już dostępny na rynku, ale na razie tylko w postaci małych telewizorków (z ekranami o przekątnej 11–25 cali) Sony i LG. Dotąd żadnemu producentowi nie udało się zaprezentować urządzenia o większym wyświetlaczu.

Na stoiskach firm Samsung i LG wreszcie mogliśmy zobaczyć telewizory OLED z prawdziwego zdarzenia. Obaj producenci pokazali modele o przekątnej 55 cali, które zachwyciły nas nasyceniem kolorów, poziomem czerni i... grubością ekranu: w przypadku Samsunga – 7,6 mm, a LG – zaledwie 4 mm. Trudno w to uwierzyć, ale spójrzcie na poniższe zdjęcia i koniecznie obejrzyjcie filmy.

Trzy 55-calowe telewizory OLED Samsunga

Trzy 55-calowe telewizory OLED Samsunga

Samsung OLED z boku

Widok z boku na jeden z telewizorów - jest tak cienki jak nowoczesny smartfon!

 
 

LG OLED

LG chwalił się "największym telewizorem OLED na świecie". Tymczasem telewizory o tej samej przekątnej ekranu pokazywał na stoisku obok Samsung.

Super płaski telewizor LG

Super płaski telewizor LG

 
 

Oczywiście, telewizory obu firm mogą wyświetlać nie tylko obraz 2D, ale także 3D. Sprzęt Samsunga współpracuje z okularami aktywnymi (migawkowymi), a LG – pasywnymi (polaryzacyjnymi).

Obaj producenci obiecują, że ich telewizory OLED trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku. Nie będą tanie: należy spodziewać się cen na poziomie 20–25 tys. zł. Na razie jedyna dostępna przekątna to 55 cali.

Także telewizory LCD i plazmowe doczekały się wielu innowacji. Dalsza poprawa jakości obrazu wynika z typowej ewolucji produktów. Najważniejsze zmiany w tegorocznych modelach to sposoby interakcji ze sprzętem. Samsung zaprezentował modele serii 8000, wyposażone we wbudowaną kamerę, którymi można sterować głosem i gestami (jak w Kinekcie). Przykładowo aby włączyć telewizor, stajemy naprzeciwko ekranu i mówimy: „Cześć, telewizor”. Na ekranie pojawia się obraz. Wtedy stają się dostępne m.in. polecenia: „Kanał do góry”, „Kanał w dół”, „Ciszej”, „Głośniej”.

 
 

A przeglądając strony internetowe poprzez wbudowaną przeglądarkę, możemy posługiwać się gestami ręki. Dłonią wskazujemy wybrane odnośniki na ekranie, a zaciśnięcie pięści oznacza kliknięcie.

 
 

Byliśmy na prezentacji systemu – i to rzeczywiście działa. Co więcej, telewizor wcale nie musi uczyć się głosu użytkownika: sprzęt reagował na polecenia wydawane przez różne osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

System Smart Interaction będzie ponadto rozpoznawał twarze. Jeśli przed telewizorem zasiądzie osoba dorosła, do której przypisany zostanie profil „administratora TV”, będzie ona miała np. dostęp do wszystkich kanałów. Za to dzieciom można ten dostęp ograniczyć: jeśli telewizor rozpozna nieletniego przed ekranem, nie pozwoli mu wybrać kanałów dla dorosłych, a nawet... nie da się włączyć po godzinie 22.

Waszym zdaniem

pawel.broda00

Bardzo fajny artykuł napisany potoczystym,żywym językiem i nacechowany własnymi uczuciami autora przez to dobrze się go czyta.

Zaloguj się, aby móc dodawać komentarze.